Mowa ciała mężczyzny – jak ją odczytać? 

Mowa ciała mężczyzny bywa trudna do odczytania. Jest to przede wszystkim spowodowane oszczędnością panów w wyrażaniu tego, co czują. Czy to jednak oznacza, że ich ruchy i gestykulację należy ignorować? Skądże. Poprawna interpretacja niewerbalnych sygnałów, które wysyłają nam chłopaki, nie będzie bardzo prosta, jednak jest możliwa. 

Mowa ciała składa się z elementów takich jak: 

 • mimika,
 • gesty,
 • postawa i ukierunkowanie ciała,
 • odruchy bezwarunkowe (na przykład poruszanie się gałek ocznych).

Jeśli chcemy się czegoś z niej dowiedzieć, musimy pamiętać o całościowym podejściu do tematu. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy skupimy się zarówno na gestach, mimice, jak i postawie naszego rozmówcy, a intencję będziemy odczytywać, łącząc ze sobą wszystkie te elementy. 

Jak poprawnie interpretować mowę ciała mężczyzn i na które sygnały niewerbalne najbardziej zwracać uwagę? 

Mowa ciała mężczyzny – postawa 

Mowa ciała mężczyzny może zdradzić nam sporo o jego intencjach w stosunku do drugiej osoby. Na pewno warto zwrócić uwagę na postawę, którą facet przyjmuje w sytuacjach społecznych. 

Najprostszym do odczytania sygnałem niewerbalnym u mężczyzn jest rozchylanie nóg w pozycji siedzącej. Najczęściej panowie chcą w ten sposób pokazać dominację. Pozycja ta jest kojarzona z pewnością siebie i dużym poczuciem własnej wartości. Chłopaki często wybierają ją, kiedy znajdują się w obecności osoby, która im się podoba. Siedzenie z rozchylonymi nogami może być sposobem na zwrócenie uwagi potencjalnej kochanki lub kochanka. 

Intencje faceta możemy odczytać również z jego postawy w pozycji stojącej. Sztywne, wyprostowane lub odchylone do tyłu ciało może dawać do zrozumienia, że rozmówca chce się zdystansować i nie jest zainteresowany dalszą interakcją. Flirtowanie nie jest mu w głowie.

Zobacz także:

Jeśli jednak mężczyzna próbuje jak najbardziej zbliżyć się do drugiej osoby i przechyla ciało w jej stronę bez konkretnego powodu (na przykład braku miejsca czy hałasu) może oznaczać to, że jest nią fizycznie zainteresowany. Co ciekawe, przyjmowanie tego typu postawy i przybliżanie się do rozmówcy bądź rozmówczyni może być też techniką manipulacji: niektórzy ludzie używają tego rodzaju zachowań niewerbalnych specjalnie, aby osiągnąć założony cel. Dlatego tak ważne jest, aby do odczytywania mowy ciała podchodzić całościowo, zwracać uwagę zarówno na postawę, jak i gesty oraz mimikę rozmówcy. 

Mowa ciała mężczyzny – oczy 

Oczy mężczyzny niemal zawsze zdradzają jego intencję w stosunku do rozmówcy lub rozmówczyni. Faceci nie bez przyczyny są uważani za wzrokowców – jeśli są kimś zainteresowani, automatycznie skupiają na tej osobie wzrok lub zerkają na nią w każdym możliwym momencie. Zauważasz, że mężczyzna często spogląda na twoje usta? Prawdopodobnie ciągle myśli o pocałunku, a jego ciało zdradza to, zanim zdąży wykonać odważny krok. 

Zakochany mężczyzna często patrzy na swoją wybrankę czy wybranka radosnym lub nieobecnym i odpływającym wzorkiem. Zdarza się również, że jego uczucia są wyrażane poprzez zmarszczki mimiczne, szczególnie te pojawiające się w kącikach oczu w czasie uśmiechu. 

Mowa ciała mężczyzny to również odruchy bezwarunkowe. Najprostszym przykładem jest rozszerzanie się źrenic oczu, kiedy patrzy on na kobietę, która mu się podoba. Jest to naturalna reakcja ciała, na którą nasz rozmówca nie ma wpływu. Jest spowodowana podniesieniem tętna oraz potrzebą dokładniejszej obserwacji potencjalnego kochanka lub kochanki. 

Mowa ciała mężczyzny – mimika 

Mowa ciała mężczyzny bywa uboga w mimikę, jednak odczytywanie małych, sporadycznych sygnałów może pomóc nam w całościowej interpretacji jego intencji w stosunku do drugiej osoby. Warto w tym przypadku skupić się przede wszystkim na obserwowaniu uśmiechu.

Jeśli facet często się uśmiecha podczas konwersacji, zwykle oznacza to, że jest zainteresowany interlokutorką bądź interlokutorem. Jeżeli uśmiecha się cały czas, a w kącikach jego oczu pojawiają się zmarszczki mimiczne, prawdopodobnie jest zauroczony drugą stroną.   

Inne, drobne sygnały w mimice chłopaka, na które warto zwracać uwagę, to:

 • lekkie, trwające około trzy sekundy uniesienie brwi w momencie zobaczenia osoby, która mu się podoba  w ten sposób mężczyzna podświadomie otwiera szerzej oczy, aby dokładniej obserwować obiekt swojego pożądania,
 • delikatne rozszerzenie się lub ruch nozdrzy – najczęściej oznacza, że mężczyzna odczuwa zainteresowanie. 

Mowa ciała mężczyzny – gesty i dłonie 

Według psychologów i psycholożek mowa ciała mężczyzny jest oszczędna w gestykulacji, dlatego przy jej analizowaniu warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze ruchy dłoni i rąk. Szczególnie ważna jest częste szukanie kontaktu fizycznego. Jeśli facet kieruje ręce w twoją stronę, „przypadkowo” muska cię dłonią, albo co chwile szuka powodu, żeby cię dotknąć, najprawdopodobniej jest tobą niezwykle zainteresowany i zaprasza cię do flirtu. 

Jeżeli chłopak często odsłania i pokazuje wewnętrzną część swoich dłoni, zazwyczaj oznacza to, że ma dobre intencje i chce wzbudzić twoje zaufanie. Przyjmuje się także, że facet, który „chowa” wnętrza dłoni i ukazuje tylko zewnętrzną stronę rąk podczas rozmowy, może mieć coś do ukrycia.    

Często zdarza się też, że gesty faceta zdradzają jego zdenerwowanie. Jeśli widzisz, że twój rozmówca prezentuje przesadną, nazbyt wyrazistą gestykulację, prawdopodobnie jest zestresowany i nie wie jak ma się zachować. Najczęściej jest to jednak spowodowane tym, że rozmówca lub rozmówczyni bardzo mu się podoba i chce wypaść jak najlepiej. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie gdy:

 • ciągle poprawia swój ubiór,
 • dotyka twarzy,
 • poprawia włosy,
 • bawi się pierścionkami,
 • wykręca palce,
 • ściska dłonie.

Mowa ciała mężczyzny – ręce i nogi 

Mowa ciała mężczyzny składa się z wielu nieświadomych odruchów oraz pozycji kończyn, które mogą powiedzieć nam dużo o tym, jak czuje się w danej sytuacji. Wspomnimy tutaj jeszcze raz o siedzeniu z rozszerzonymi nogami – w ten sposób faceci pokazują pewność siebie i dominację, chcą zwrócić na siebie uwagę. Za to jeśli w pozycji siedzącej facet krzyżuje nogi, chowa je pod krzesłem lub splata je w kostkach oznacza to, że prawdopodobnie czuje się niepewnie. Jest to pozycja tak zwanego „zamknięcia na świat”, przyjmowana nieświadomie w sytuacji skrępowania czy zdenerwowania.

Podobne wnioski możemy wyciągnąć z obserwacji ułożenia rąk u faceta. Jeśli są skrzyżowane na piersiach lub założone jedna na drugą, a do tego mężczyzna odchyla się do tyłu, oznacza to, że nie czuje się w danej sytuacji komfortowo. Natomiast jeśli ręce chłopaka są „otwarte”, ułożone na kolanach lub wyciągnięte w kierunku rozmówcy lub rozmówczyni, najprawdopodobniej jest zainteresowany i podświadomie chce zmniejszyć dystans.