Odcisk na palcu, czy pęcherze na stopach to problem, który pojawia się dosyć często. Odciski zwykle pojawiają się po całonocnej imprezie, po długich spacerach lub zwyczajnie po noszeniu nowego obuwia. Jest to również częsty problem u osób uprawiających regularnie sport lub pracujących fizycznie. To bardzo nieprzyjemne uczucie, które potrafi być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z odciskami.

Jak powstają odciski na stopach?

Odciski to efekt obronny organizmu na długi i silny ucisk danej części ciała. Zwykle pojawiają się na stopach, ponieważ to właśnie one najbardziej narażone są na ucisk. Po pierwsze, utrzymują nasze ciało, a po drugie, nosimy na nich buty, które często są albo zbyt ciasne, albo za luźne, czyli nieodpowiednio dobrane do długości stopy. Na odciski narzekają często kobiety, które wiele godzin w ciągu dnia spędzają w butach na wysokim obcasie. Nagniotki pojawiają się jednak także po wzmożonej aktywności fizycznej czy długiej wyprawie górskiej. 

Rodzaje odcisków – czy coś takiego istnieje?

By skutecznie walczyć z odciskami, dobrze jest właściwie zdiagnozować to, co pojawiło się na stopie. Bardzo często nagniotki mylone są z modzelami. Potocznie używana nazwa odcisk oznacza nadmiernie rogowaciejącą skórę z centralnie umiejscowionym korzeniem, który odpowiada za odczuwanie nieprzyjemnego piekącego bólu.
Nagniotki zwykle mają kopułowaty kształt. Natomiast modzele mają owalną strukturę, są żółtej barwy i nie bolą. Jest to pogrubiały i twardy fragment skóry powstały w wyniku częstych i regularnych ucisków. Zwykle modzele pojawiają się na podeszwowej stronie stopy oraz dłoni.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zmiany skórnej, który bywa mylony z odciskiem. Jest to kurzajka, czyli fachowo brodawka wirusowa. Charakteryzuje się ona delikatnym krwawieniem w miejscu powstania zgrubienia. Jeżeli takie się pojawi, z dużą pewnością wiemy z czym mamy do czynienia.

Wszelkie wątpliwości pomogą rozwiać specjaliści, którzy najlepiej dopasują odpowiedni preparat łagodzący twoje schorzenie. W przypadku, gdy odciski pojawiają się notorycznie w obszarze haluksów, warto udać się do ortopedy, który doradzi co powinno się najlepiej zrobić w tej sytuacji.

Jak uniknąć odcisków?

  • Dobrą praktyką jest, aby nowe obuwie na początku zakładać jedynie na krótko (godzinę, dwie a nie np. sześć). Przez ten czas materiał zdąży się delikatnie zmiękczyć i uelastycznić, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia odcisków.
  • Kolejna sprawa to dobór butów. Warto zwracać uwagę na jakość oraz właściwe dopasowanie obuwia do budowy stopy. Jeżeli jest ona szeroka, kupno wąskich i sztywnych butów nie będzie dobrym rozwiązaniem.
  • Decydując się na nowe buty, dobrze jest zwrócić także uwagę na wysokość podbicia. Rozmiar buta może być idealnie dobrany, szerokość odpowiednia dla twojej stopy, natomiast gdy masz wysokie podbicie, a buty są niskie i sztywne to również może się okazać, że będą cię uciskały.
  • Nie noś butów na gołe stopy. Nosząc buty bez skarpetek, narażasz się na dodatkowe otarcia.

Jak uniknąć odcisków z korzeniem, czyli tych bolesnych?

W przypadku, gdy wybieramy się na imprezę i planujemy tańce albo czeka nas bardzo długi spacer, można zabezpieczyć się odpowiednimi preparatami chroniącymi przed przetarciami. Jest ich cała gama i powinny być dostępne w każdej aptece i drogerii. Jeśli masz haluksy, postaw na specjalistyczne nakładki żelowe w formie małych kółek, którymi można zabezpieczyć nadmiernie wystające kości stopy.

Ponieważ najlepiej zapobiegać problemom, chcąc uniknąć odcisków, dobrze jest nie tylko zadbać o odpowiedni dobór butów, ale i o same stopy – poprzez codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Warto od czasu do czasu zrobić stopom domowe spa. Już samo moczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej pomoże zmiękczyć naskórek.

Zobacz także:

Domowe sposoby na odciski

Z odciskami można radzić sobie także za pomocą babcinych sposobów. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

1.    Popularny sposób na odciski to wcieranie w nie olejku rycynowego, który pomaga wyeliminować je po kilkudniowej kuracji. Wspomaga on proces gojenia podrażnionych miejsc na stopie.

2.    Inny sposób, świetnie łagodzący wszelkie zaczerwienia na stopach to moczenie ich w naparze z rumianku. Potrzebne będzie około 8 torebek rumianku na taką ilość wody, aby można było dobrze zanurzyć stopy.

3.    Kolejna metoda, po której efekty zobaczysz już po kilku dniach to papka ze szpinaku. Należy odpowiednią ilość warzywa zmielić w jednolitą konsystencje i obłożyć podrażnione miejsce na około 15 do 20 minut. Taką czynność należy powtarzać przez kilka dni, aż do uzyskania rezultatu.

4.    Czosnek na odciski również jest świetną opcją. Należy przecisnąć go przez prasę, a następnie dodać oliwy z oliwek. Taką miksturę nałożyć na gazę, owinąć miejsce odcisku i zostawić na noc. Czosnek będzie działał przeciwbakteryjnie, a oliwa z oliwek zmiękczy miejsce nagniotka i odpowiednio je nawilży.

5.     W przypadku modzeli bardzo dobrym sposobem jest połączenie cytryny z sodą oczyszczoną. Takim roztworem należy nawilżać twarde miejsce kilka 2-3 razy dziennie przez kilka dni i problem powinien zniknąć.
Z pewnością nie są to wszystkie znane domowe metody na walkę z odciskami na stopach. Jeśli znasz jakieś świetne, a przede wszystkim efektowne rozwiązania to podziel się nimi z nami.