Już po raz 22. wręczono polskie Oscary, czyli najważniejsze rodzime nagrody filmowe Orły 2020. Ceremonia odbyła się w warszawskim Teatrze Polskim, a galę poprowadził niezawodny w takich sytuacjach Maciej Stuhr. W tym roku po statuetki ubiegało się aż 70 produkcji fabularnych w ramach. Ostatecznie w ramach 20 kategorii o wyróżnienie ubiegało się 40 filmów i ich twórców. Decyzją Polskiej Akademii Filmowej liczbę nominacji zwiększono do 5 w każdej kategorii. 

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznych Orłów jest film Boże Ciało. Film Jana Komasy, nominowany również do Oscarów 2020 za najlepszy film międzynarodowy, nominowany był w 15 nominacjach, a zdobył aż 11 Orłów, w tym w takich kategoriach, jak „Najlepsza reżyseria” i „Najlepszy film”, ale również „Najlepsza  główna rola kobieca” dla Aleksandry Koniecznej, czy „Najlepsza główna rola męska” dla Bartosza Bieleni, który wykorzystał swoje 5 minut na scenie i powiedział, że ma nadzieję, że ich filmowe przesłanie, aby dzielić się miłością, będzie zawsze aktualne „pomimo podziałów i pomimo różnych rzeczy jakie stoją nam na drodze”. 11 Orłów dla filmu Jana Komasa to wydarzenie bezprecedensowe. Nigdy wcześniej 22-historii nagród żadna produkcja nie zdobyła aż tylu statuetek. 

Bartosz Bielenia odebrał na festiwalu Berlinale prestiżową nagrodą European Shooting Star >>>

Orły 2020: historyczne zwycięstwo Bożego Ciała Jana Komasy. Kto jeszcze zdobył statuetki? 

To nie koniec historycznych momentów, bo podczas 22. gali rodzimych nagród filmowych po raz pierwszy w historii wyłoniono dwóch laureatów w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola męska”. Pierwotnie Agata Trzebuchowska odczytała tylko jedno nazwisko jednak finalnie, Orła w tej kategorii otrzymali ex aequo Łukasz Simlat (Boże Ciało) i Robert Więckiewicz (Ukryta gra). Po raz pierwszy Polska Akademia Filmowa przyznała także nagrodę w nowej kategorii „Najlepsza charakteryzacja”, którą otrzymał Dariusz Krysiak (Krew Boga). 

Polska Akademia Filmowa doceniła również obraz Ikar. Legenda Mietka Kosza w reżyserii Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Obraz zdobył Orła za muzykę i dźwięk. Z kolei ilm Pan T. w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który zdobył Orły w kategoriach „Najlepsza scenografia” i „Najlepsze kostiumy”. Widzowie zgromadzenie w Teatrze Polskim owacją i specjalnym gestem solidarności powitali gościa specjalnego gali Orłów ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Wielu wzruszeń, jak co roku, dostarczył nam Orzeł za Osiągnięcia Życia, którego Krzysztof Zanussi wręczył wybitnej aktorce i pedagog Mai Komorowskiej. Zarząd Niezależnej Fundacji Filmowej, od 22 lat organizujących prace Polskiej Akademii Filmowej zgodnie z regulaminem, postanowił także o przyznaniu dwóch Orłów Specjalnych. Nagrodami wyróżnione zostały obchodzące w tym roku jubileusze 25-lecia Canal + i 15-lecia Polski Instytut Sztuki Filmowej, za niezwykły wkład w rozwój polskiego filmu. Orły odebrali Małgorzata Seck wiceprezes ds. programowych Canal+ oraz dyrektor PISF Radosław Śmigulski. 

Pełną listę laureatów znajdziecie poniżej. A kto oprócz nich pojawił się na gali? Zobaczcie w GALERII >>> 

Orły 2020: zwycięzcy 

ODKRYCIE ROKU

Mateusz Pacewicz scenariusz Boże Ciało

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

Eliza Rycembel Boże Ciało

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

Łukasz Simlat Boże Ciało

Robert Więckiewicz Ukryta gra

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Magdalena Dipont i Robert Czesak Pan.T

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Boże Ciało

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

Tylko nie mów nikomu reżyseria Tomasz Sekielski

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz Ikar. Legenda Mietka Kosza

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

The Favourite (Faworyta) reż. Yorgos Lanthimos (Wielka Brytania)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Mateusz Pacewicz Boże Ciało

NAJLEPSZA MUZYKA

Leszek Możdżer Ikar. Legenda Mietka Kosza

NAJLEPSZY MONTAŻ

Przemysław Chruścielewski Boże Ciało

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Piotr Sobociński jr. Boże Ciało

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

Wahata (sezon 3) reżyseria Olga Chajdas, Kasia Adamik

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Dariusz Krysiak Krew Boga

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Magdalena Biedrzycka Pan T.

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA

Maja Komorowska

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

Bartosz Bielenia Boże Ciało

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

Aleksandra Konieczna Boże Ciało

NAJLEPSZA REŻYSERIA

Jan Komasa Boże Ciało

NAJLEPSZY FILM

Boże Ciało reżyseria Jan Komasa