Symbol prania w odpowiedniej temperaturze

Oznaczenia prania w postaci miski z wodą, na której umieszczona jest temperatura w skali stopni Celsjusza, wskazuje optymalną temperaturę wody, jaka może znaleźć się w pralce, aby pranie nie uległo zniszczeniu. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury ubrania mogą stracić fason, ulec zbiegnięciu lub odbarwieniu. Często wysoka temperatura wpływa negatywnie na nadruki na odzieży oraz tekstyliach.

Często oznaczenia liczbowe zastępuje się kropkami, gdzie:

 • jedna kropka oznacza 30 stopni,
 • dwie – 40 stopni,
 • trzy – 50 stopni,
 • cztery 60 stopni,
 • pięć – 70 stopni,
 • sześć – 95 stopni Celsjusza,

które powinna mieć woda w pralce.

Wiele tkanin wymaga szczególnego potraktowania podczas prania:

 • wełna jest szczególną tkaniną, która źle znosi wysokie temperatury. Najlepiej prać ją ręcznie, a w pralce w maksymalnie 35 stopniach. Również aksamitu nie pierze się w temperaturze wyższej niż 35 stopni;
 • kolejną tkaniną wartą uwagi ze względu na konieczność optymalizacji temperatury wody jest kaszmir. To niezwykle delikatny materiał, dlatego wymagane jest pranie go w maksymalnie 20 stopniach Celsjusza;
 • bieliznę oraz odzież kolorową należy prać w temperaturze 40 stopni;
 • odzież sportową pierze się w 30 stopniach Celsjusza;
 • pościel i ręczniki wymagają wyższej temperatury, bo nawet 60 stopni;
 • bawełnianą odzież białą warto prać w temperaturze 60 stopni, a gdy jest mocniej zabrudzona nawet 90 stopni. Pozwoli to na zachowanie śnieżnobiałego koloru przez długi okres czasu. Wybierając temperaturę prania, należy jednak zawsze kierować się zapisami na metce.

Symbol „nie prać”

Oznaczenia na metkach w postaci przekreślonego pojemnika z wodą oznaczają zakaz prania danego materiału. Odzież taką należy oddać w ręce specjalisty, aby ten wykorzystał chemiczne procesy czyszczenia. Tego typu oznaczenia najczęściej znajdują się na ubraniach, które pod wpływem wody mogłyby ulec odkształceniu lub zniszczeniu.

Symbole na metkach w postaci przekreślonego pojemnika z wodą najczęściej znajdują się na ręcznie malowanych i zdobionych katanach, kurtkach, butach lub innych elementach garderoby. Zniszczeniu w praniu mogą ulec także płaszcze zimowe, skórzane kurtki, garnitury, krawaty oraz materiały plisowane. Materiałami, które warto oddać w ręce eksperta z pralni chemicznej są w szczególności: jedwab, aksamit, wełna, skóra, tafta, szyfon i welwet.

Zobacz także:

Symbol pojemnika z wodą

Symbole prania w postaci pojemnika z wodą umieszczane są na metkach artykułów uszytych z bawełny. Oznaczają one konieczność prania za wykorzystaniem ustawień tradycyjnych dla konkretnego rodzaju garderoby.

Symbol pojemnika z wodą z jedną kreską i kropką

Oznaczenia na metce w postaci pojemnika wypełnionego wodą, pod którym znajduje się kreska, natomiast na nim umieszczona jest kropka, oznacza konieczność ustawienia w pralce programu do prania materiałów syntetycznych. Wykorzystanie takiego programu dodatkowo pozwoli nam na uniknięcie zagnieceń i znacznie ułatwi proces prasowania. Symbol ten najczęściej znajduje się na zasłonach, ubraniach sportowych lub letnich.

Czy moda i troska o środowisko mogą iść w parze? Oczywiście! Sprawdź, co Ty możesz zrobić, żeby pomóc naszej planecie i zacznij od swojej... szafy

Symbol pojemnika z wodą z dwoma kreskami

Znaki na metkach w postaci pojemnika z wodą z dwoma kreskami pod spodem najczęściej umieszczone są na artykułach wykonanych z jedwabiu i wełny. Dwie kreski mają zwrócić uwagę na delikatność materiału. Warto przestawić pralkę na niską temperaturę prania oraz niskie obroty podczas wirowania.

Symbol pojemnika z wodą i z dłonią

Oznaczenie prania w postaci pojemnika z wodą i zanurzoną w niej dłonią symbolizuje sugestię prania ręcznego. Wykorzystane materiały, z uwagi na swoją delikatność, nie nadają się do prania w pralce. Inne rzeczy umieszczone w maszynie oraz ruchy bębna mogłyby spowodować uszkodzenia.

Symbol koła w kwadracie

Znaczki na metkach w postaci koła wpisanego w kwadrat sugerują odpowiedni sposób suszenia prania. Najprostsza postać koła i kwadratu nakazuje suszyć ubrania w suszarce. W suszarce najczęściej suszy się ubrania wykonane z bawełny lub dresu, przykładowo: spodnie od dresu, bluzy, legginsy, bluzki, koszule, sukienki i spódniczki oraz tenisówki.

Symbol koła w kwadracie z kropką

Oznaczenia na metkach ubrań w postaci koła wpisanego w kwadrat, w którym znajduje się dodatkowo kropka symbolizuje konieczność suszenia danej tkaniny w suszarce, ale przy wykorzystaniu niskiej temperatury. Dwie lub trzy kropki pozwalają na podwyższenie tej temperatury.

Symbol przekreślonego koła w kwadracie

Oznaczenie na metce w postaci przekreślonego koła wpisanego w kwadrat symbolizuje brak podatności danego materiału na suszenie w suszarce. Symbol jasno wskazuje na konieczność wysuszenia danego elementu garderoby w sposób tradycyjny, na sznurku umieszczonym w domu lub na dworze.

Zdecydowanie nie poleca się suszenia w suszarce: elastanu, staników, rajstop, pończoch, kożuchów i koronek.

Symbol kwadratu z kreską

Oznaczenie na metce, które przedstawia kwadrat z umieszczoną w nim poziomą kreską oznacza, iż mamy do czynienia z materiałem niezwykle delikatnym. Należy go suszyć na płasko. Najlepiej zrobić to poprzez rozłożenie na stole suchych i czystych ręczników i umieszczenie na nich części garderoby przeznaczonej do wyschnięcia.

Symbol kwadratu z trzema pionowymi kreskami oznacza konieczność suszenia w pozycji pionowej, bez uprzedniego wyżymania. Najczęściej oznaczenie to stosuje się przy koszulach, które nie wymagają prasowania.

Symbol kwadratu z umieszczoną wewnątrz kreską w postaci półkola nakazuje suszenie wiszące, na sznurku.

Symbol żelazka

Oznaczenie prania w postaci żelazka oznacza możliwość prasowania danego materiału. Kiedy na żelazku narysowana jest jedna kropka – można prasować w temperaturze 110 stopni Celsjusza, dwie kropki – 150 stopni, a trzy – 200 stopni.

Przekreślone żelazko znajduje się na metkach ubrań, których nie należy prasować na ciepło!

Zobacz także: Jak właściwie robić pranie, aby utrzymać higienę? O zdanie zapytaliśmy Anię Starmach – ambasadorkę marki Vizir