Porost brwi – jak go stymulować?

Sposób w jaki rosną brwi jest podobny do tego, jak rosną włosy na całym ciele. Różnica pomiędzy brwiami i rzęsami a pozostałymi włosami polega na tym, iż są one zdecydowanie krótsze, grubsze i bardziej ostre. Swoją budową przypominają zwierzęcą sierść.

Cykl życia brwi trwa około czterech miesięcy i przebiega trójfazowo. Możemy wyróżnić następujące etapy wzrostu włosa:

 • anangenową,
 • katagenową,
 • telogenową.

Włos zyskuje na długości jedynie w pierwszej fazie. Pozostałe dwie polegają na jego powolnym obumieraniu i wypadaniu.

Od kilku sezonów panuje moda na naturalne, piękne, grube, gęste i regularne brwi. Niestety nie wszystkie kobiety mogą się nimi pochwalić. Czasami problem tkwi w braku predyspozycji do gęstych i grubych włosków, ale najczęściej z problemami dotyczącymi rzadkich, wąskich i często krzywych łuków brwiowych borykają się dziewczyny, które popełnił błąd przy ich regulacji. Na szczęście istnieje szereg sposobów na przyspieszenie porostu włosów na brwiach, odżywienie ich oraz wzmocnienie. W tym celu dobrze sięgnąć po odpowiednie odżywki, preparaty i domowe mikstury lub inne sprawdzone sposoby.

Odżywka na porost brwi: którą wybrać?

Zadaniem preparatów odżywczych do brwi jest:

 • stymulowanie wzrostu nowych włosków,
 • zagęszczenie i wzmocnienie brwi,
 • poprawienie ich ogólnej kondycji.

Jeśli naturalne brwi mają jasny odcień, warto zastosować odżywki, które w swoim składzie posiadają hennę. Jej zadaniem będzie przyciemnienie włosków przy użyciu naturalnych wyciągów z roślin, dzięki czemu staną się bardziej widoczne. 

Zazwyczaj produkty stworzone do poprawy kondycji i przyspieszenia wzrostu rzęs również doskonale sprawdzą się przy problemach z rzadkimi brwiami. Zadaniem tych odżywek jest nie tylko wzmożony porost nowych włosów, ale także wzmocnienie tych, które już posiadamy.

Zobacz także:

Dobrze, aby te preparaty posiadały w swoim składzie:

 • witaminę A oraz E,
 • olejek nagietkowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej z pestek winogron,
 • olej arganowy.

Co na porost brwi? Preparaty

Najbardziej popularnymi preparatami na porost brwi są te, których skład został oparty o bomatoprost. Jest on składnikiem aktywnym znanym z wspomagania leczenia jaskry. Celem jego działania jest zapobieganie obumieraniu włosków, a więc maksymalne wydłużenie fazy anangenowej wzrostu włosa. Stosowanie preparatu sprawia, iż stare włoski nie wypadają, a równolegle pojawia się spora ilość nowych. Minusem stosowania preparatów bogatych w bomatoprost jest fakt nieprzerwanej konieczności ich aplikowania, ponieważ zaprzestanie kuracji automatycznie będzie związane z przywróceniem naturalnych 3-4 tygodniowych cykli życia włosów. Preparaty te zaleca się stosować raz dziennie.


Jak malować brwi, aby wyglądały naturalnie? Oto triki makijażystów >>>
 

Kolejne środki, które mają na celu zwiększenie objętości brwi są te oparte na: mieszance peptydów, L-argininy, keratyny i prowitaminy B5. Celem peptydów i keratyny jest maksymalne wzmocnienie włosków, sprawienie, iż będą rosły grubsze. Natomiast zadaniem L-arganiny jest pomoc powyższym składnikom we wnikaniu w głąb mieszków włosowych i przyczynienie się do ich szybszego porostu.

Preparaty na porost brwi zawierają często także chlorek-1-methylomikotynamidu, który przyspiesza porost włosów, wzmacnia mieszki włosowe oraz hamuje wypadanie brwi. Na rynku spotkać można także profesjonalne preparaty na porost brwi, które zawierają w swoim składzie: zielona herbatę, olej nagietkowy lub palmę sabałową.

Jak przyspieszyć porost brwi? Domowe sposoby na porost brwi

Najpopularniejszy, domowym sposobem na szybszy porost brwi oraz rzęs jest nacieranie ich olejem rycynowym. Charakteryzuje się on niską ceną (około 5-10 złotych) oraz niezwykłymi właściwościami nawilżającymi oraz pobudzającymi prace cebulek włosów. Pierwsze efekty można dostrzec już po kilku dniach stosowania oleju. Za jego sprawą brwi staną się mocniejsze, bardziej wyraziste i gęste.

Kolejnym olejem, który doskonale sprawdzi się przy nawilżeniu, odżywieniu, przyspieszeniu wzrostu włosków oraz nadaniu im blasku jest olej kokosowy. Najlepiej nakładać jego niewielkie ilości na łuki brwiowe i wczesywać za pomocą szczoteczki na noc. Jednak w tym przypadku na pierwsze efekty będziemy musieli czekać około trzech miesięcy.

Kolejnym domowym sposobem jest odżywianie brwi przy użyciu mleka. W tym celu należy namoczyć wacik kosmetyczny odrobiną mleka i delikatnie przykładać go do łuków brwiowych. Mleko posiada właściwości odżywcze, dzięki czemu włosy rosną szybciej.
 

Jak zrobić brwi w domu? Podpowiadamy, jak je zapuścić i w jaki sposób zadbać o brwi >>>


Oprócz odżywiania brwi od zewnątrz, warto zadbać o odpowiednią dietę. Dobrze dobrane i zbilansowane składniki odżywcze będą doskonałym rozwiązaniem większości problemów, ale w przypadku brwi należy szczególna uwagę skupić na obecności w jadłospisie dużej ilości nasion. Są one bogate w witaminy i minerały, które pomogą brwią rosnąć zdrowo, ale też zapobiegną ich zbyt szybkiemu wypadaniu. Szczególnie poleca się: pestki dyni i słonecznika, nasiona chia oraz lnu.

Jakie są sposoby na porost gęstych brwi?

W walce o piękne brwi doskonale sprawdzi się ich codzienne szczotkowanie. Pomoże ono nadać im pożądany kierunek łuku oraz wzmocni ukrwienie w tym rejonie twarzy. Do przeczesywania włosów na brwiach najlepiej wykorzystać mały grzebyczek, szczoteczkę lub końcówkę po zużytej maskarze.

Niektóre z kobiet bardzo chwalą sobie codzienne, kilkuminutowe masaże włosów szczeciniastych, z których zbudowane są łuki brwiowe. W tym celu należy wykorzystać miękką szczoteczkę. Doskonale sprawdzą się te do mycia zębów dla dzieci. Zabieg ten ma na celu poprawę krążenia krwi i dotlenienie mieszków włosowych. Masaż powinno się robić delikatnie, aby nie osłabić delikatnej struktury włosków.