The Crown to serial z kilku powodów wyjątkowy. Dwa, które w pierwszej kolejności nasuwają się na myśl to historia oparta na tej ciągle żywej, bo główną bohaterką jest brytyjska monarchia na czele z Elżbietą II ciągle sprawującą władzę, a kolejny to budżet. Bardzo wysoki, co czyni The Crown jedną z najdroższych serialowych produkcji nie tylko platformy Netflix, ale i spośród wszystkich tych przygotowanych z myślą o małym ekranie. Twórcą i pomysłodawcą serialu The Crown jest Peter Morgan, ten sam, który w 2007 roku nominowany był do Oscara za scenariusz do filmu Królowa z Helen Mirren także wcielającą się w Elżbietę II.


Zobacz także: Rodzina królewska ogląda „The Crown”! Wiemy, co królowa Elżbieta II i inni członkowie royal family sądzą o serialu Netflixa
 

The Crown – o czym jest serial Netflixa?

Pierwszy sezon The Crown zadebiutował na platformie Netflix w 2016 roku i liczył 10 odcinków. Skupił się na czasach, kiedy Elżbieta II objęła rządy po swoim ojcu Jerzym VI, czyli praktycznie z dnia na dzień porzuciła błogie dzieciństwo na rzecz sprawowania władzy. W rolę królowej wcieliła się Claire Foy, jej siostrę księżniczkę Małgorzatę zagrała Vanessa Kirby, księcia Filipa Matt Smith, Jerzego VI Jared Harris, a królową matkę Marion Bailey.

W trzecim sezonie nastąpiła zamiana obsady. W nowych epizodach, które ujrzały światło dzienne w listopadzie 2019 roku. Claire Foy w roli królowej Elżbiet zastąpiła Olivia Colman, brytyjska aktorka i laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Faworyta, zamiast Matta Smitha pojawił się Tobias Menzies, a księżniczkę Małgorzatę zagrała Helena Bonham Carter. Fabuła objęła okres rządów monarchini przypadający na lata 1964-1977, a co za tym idzie poznaliśmy już całkiem dorosłą dwójkę najstarszych dzieci królowej, czyli następcę tronu księcia Karola, w którego wcielił się Josh O’Connor oraz księżniczkę Annę – w tej roli Erin Doherty.


Zobacz także: Tego wątku z historii rodziny królewskiej nie zobaczycie w „The Crown”. Jest zbyt kontrowersyjny
 

The Crown 4 – kiedy? Oto data premiery kolejnego sezonu serialu

Już niebawem doczekamy się kolejnej kontynuacji w postaci 4. sezonu. Premiera nowej części The Crown zaplanowana jest na 15 listopada 2020. Co oznacza, że na platformie Netflix od razu wylądują wszystkie odcinki. Zdjęcia do nich udało się zakończyć mino panującej pandemii koronawirusa, która z początkiem 2020 roku doprowadziła do tego, że prace na planach zdjęciowych zostały wstrzymane. Mimo niepewnej sytuacji twórcy The Crown nie dawali zapomnieć o produkcji i sukcesywnie zdradzali kolejne szczegóły czwartej części The Crown. Przede wszystkim te dotyczące obsady. Już dawno miłośnicy serialu byli w końcu przygotowani na to, że właśnie w tej osłonie serialu do ekipy The Crown dołączy serialowa księżna Diana. I tak się właśnie stanie.

The Crown 4 – obsada

Wiosną 2020 roku dowiedzieliśmy się, że księżną Dianę w The Crown 4 zagra Emma Corrin. A niedługo później ujrzeliśmy pierwsze zdjęcia z planu z jej udziałem, a także zwiastun i ujecie aktorki w sukni ślubnej do złudzenia przypominającą tę, w której ślub brała prawdziwa Diana Spencer. Oprócz odtwórczyni roli młodej księżnej Diany, gdyż wiadomo, że w kolejnym, 5., jak również 6. sezonie zastąpi ją Elizabeth Debicki (której ojciec jest z pochodzenia Polakiem!) zobaczymy jedną z najważniejszych postaci w historii Wielkiej Brytanii, premier Margaret Thatcher. Tę postać powierzono Gillian Anderson, legendarnej agentce Danie Scully z serialu Z Archiwum X, a niedawno pani seksuolog z Sex Education, innego serialu Netflixa. W pozostałych rolach ponownie zobaczymy Olivię Colman (królowa Elżbieta II), Helenę Bonham Carter (księżniczka Małgorzata), Tobiasa Menziesa (książę Filip), Josha O’Connora (książę Karol), Erin Doherty (księżniczka Anna), Emerald Fennel (Camilla Parker Bowles), Marion Bailey (królowa matka), a także Georgie Glen (lady Fermoy), Toma Byrne’a (książę Andrzej), Angue Imrie (książę Edward) oraz Charlesa Dance’a (lord Mountbatten).
 

Zobacz także:


The Crown 4
– fabuła. Co się wydarzy?

Lata 70. XX wieku zbliżają się ku końcowi. Królowa Elżbieta (Olivia Colman) i pozostali członkowie jej rodziny próbują znaleźć odpowiednią kandydatkę na pannę młodą dla księcia Karola (Josh O’Connor), który mimo ukończenia 30 lat nadal pozostaje nieżonaty. Sprawa jest najwyższej wagi — chodzi o zabezpieczenie linii sukcesji do tronu. Z kolei Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki kontrowersyjnej polityki prowadzonej przez Margaret Thatcher (Gillian Anderson). Chłodne stosunki między królową a pierwszą kobietą premierem w historii kraju stają się jeszcze bardziej napięte, gdy Thatcher wciąga monarchię w wojnę o Falklandy-Malwiny, wywołując tym samym tarcia we Wspólnocie Narodów. Karol wdaje się w bajkowy romans z młodą lady Dianą Spencer (Emma Corrin), co pokrzepia serca zmęczonych trudami życia Brytyjczyków. Tymczasem za pałacowymi bramami zaczynają się ujawniać coraz większe podziały.


Zobacz także: Broadwayowski musical o księżnej Dianie będzie dostępny na Netflix! Kiedy premiera?
 

The Crown 4zwiastun

Netfix ujawnił też oficjalny zwiastun 4. sezonu The Crown. A właściwie dwa. Pierwszy z nich na światło dzienne wyszedł w połowie października.  Nie brakuje w nim ujęć z księżną Dianą graną przez Emmę Corrin oraz księciem Karolem, w którego wciela się Josh O'Connor. To właśnie wątek ich relacji będzie jednym z głównych, jak i najbardziej emocjonujących w najnowszej części serialu. 

W drugim, najnowszym zwiastunie, który Netflix wypuścił dwa tygodnie później, tj. 29 października, wątek małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany również się pojawia, nie mniej ważna jest jednak kwestia stosunków między królową a pierwszą kobietą-premierem w historii kraju, Margaret Thatcher (w tej roli znakomita Gillian Anderson!). Które nie należą do najlepszych i stają się coraz bardziej napięte. Zresztą, zobaczcie sami.

Oprócz tego do sieci trafiły również plakaty zapowiadające kontynuację produkcji opowiadającej o losach brytyjskiej rodziny królewskiej. Obejrzycie je w naszej GALERII >>>