Nie mogę sobie wyobrazić nic gorszego niż spanie nago. Uwielbiam zakrywać się kołdrą. Wolę to niż czuć się tak odsłonięta. I chyba nie jestem w tym sama. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Mela, tylko 22,7% osób śpi całkowicie nago. Najprawdopodobniej są to osoby w wieku 55-64 lata. Jednak po krótkiej rozmowie z moimi znajomymi z pracy, większość z nich przyznała, że rezygnuje z pidżamy i śpi właśnie nago. Nawet zimą. I wygląda na to, że przyniosło to zmiany i efekty.

Spanie nago być może nie jest pierwszą rzeczą, o której myślisz, jeśli chodzi o zdrowie. Ale z pewnością przynosi szereg korzyści. Zarówno fizycznych, jak i psychicznych. I nie występują one tylko w nocy. Tak, naprawdę!

Sammy Margo, ekspertka w firmie Dream, wyjaśnia:

Chociaż wiele osób może uważać, że otulanie się pościelą podczas zimy, to najlepszy sposób na utrzymanie ciepła, spanie nago może w rzeczywistości pomóc w regulacji temperatury ciała i poprawić jakość snu. To zaskakujący, ale skuteczny sposób na to, aby czuć się przytulnie i komfortowo podczas zimnych miesięcy. Jednocześnie zapewniasz swojemu ciału zastrzyk dobrego samopoczucia.

Chociaż spanie nago zimą może wydawać się naprawdę okropne, to warto spróbować. Oto kilka korzyści spania bez pidżamy, których się nie spodziewasz.

Szybsze zasypianie

Temperatura ciała odgrywa kluczową rolę w czasie snu. Jest ściśle powiązana z rytmem dobowym – wewnętrznym zegarem regulującym cykl snu. Jeśli pozwolisz swojemu ciału „ostygnąć”, dajesz mu znak, że to już czas na zaśnięcie. Ułatwiasz więc szybsze zasypianie i skuteczniejsze przejście w spokojny sen.

Większa intymność i więź emocjonalna

Spanie nago z partnerem lub partnerką może prowadzić do zwiększenia intymności fizycznej i emocjonalnej. Zachęca do kontaktu skin-to-skin, co uwalnia oksytocynę, hormon, który odpowiada za przywiązanie i zaufanie. Ostatecznie wasz związek może się poprawić.

Poprawa stanu cery

Często zaleca się, aby przed snem myć twarz. Dzięki temu zapobiegasz zamykaniu się porów, co może prowadzić do problemów skórnych. Jednak ta sama zasada dotyczy całego ciała. Spanie bez ubranie ułatwia lepszą wentylację skóry, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo problemów skórnych, takich jak wypryski. Skóra może swobodnie oddychać i być zdrowa.

Zobacz także:

Zwiększona pewność siebie

Spanie nago może poprawić twoją samoocenę i wizerunek ciała, ponieważ zachęca cię do zaakceptowania swojego naturalnego „ja”. Poczucie pewności we własnym ciele ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie.

Zdrowie narządów płciowych

Brak pidżamy może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. Poprawia przepływ powietrza i zapobiega przegrzaniu się. Spanie nago może także zapobiec rozwojowi drożdżaków Candida w pochwie. Infekcje drożdżakowe są często spowodowane niewystarczającą cyrkulacją powietrza – zwykle z powodu obcisłej bielizny.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na Glamour UK