Czy zdarzyło ci się kiedyś ciągle śnić o tej samej osobie? A może w marzeniach sennych często wracają twarze ludzi, których nie widziałaś już od kilku lat? Nie martw się, ponieważ od czasu do czasu przydarza się to każdej i każdemu z nas. Postacie, które nasz mózg pokazuje nam podczas snu, mogą powiedzieć nam dużo na temat różnych aspektów naszego życia, a także o naszej sferze emocjonalnej. Tłumaczymy, co mogą oznaczać sny o innych.

Co znaczą sny o innych?

Każdej nocy człowiek ma od dwóch do pięciu snów. Zazwyczaj zdarza się, że większości z nich nie pamiętamy po obudzeniu, jednak od czasu do czas jedno z nocnych marzeń tak intensywnie wbudowuje się w naszą pamięć, że jesteśmy w stanie przypomnieć sobie każdy jego element. Skąd biorą się sny? Niestety, na ten moment naukowcy nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiemy, że obrazy, myśli, dźwięki i wrażenia zmysłowe najczęściej pojawiają się w fazie snu głębokiego, nazywanej REM. W dawnych czasach były traktowane jako przepowiednie i wiadomości od bogów. Przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy psychiatra i neurolog Sigmund Freud napisał teorię snu, w której twierdził, że marzenia senne są odzwierciedleniem uczuć, obaw i pragnień, których źródła powinniśmy szukać wśród wydarzeń z dzieciństwa. Teoria zaczęła być podważana dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku, jednak wiele informacji zawartych w dziele psychiatry, jest rozpatrywanych do dziś.

Sen jest najczęściej odzwierciedleniem naszych myśli, emocji i zmartwień. Nie jesteśmy w stanie określić ich dokładnego znaczenia (mimo, że nieustannie pracuje nad tym wielu naukowców i psychologów!), jednak są w stanie zasugerować nam, co dzieje się aktualnie w naszym umyśle. Często zdarza się, że nasze sny są projekcją sytuacji i emocji, które przeżyliśmy w danym dniu czy tygodniu. Jeśli przez dłuższy okres stresujemy się randką czy egzaminem, jest duże prawdopodobieństwo, że nasz mózg przypomni nam o tym wydarzeniu w ciągu nocy. A jeśli nie możemy przestać myśleć o konkretnej osobie, najprawdopodobniej nasz umysł w jakiś sposób będzie pokazywał ją podczas marzeń sennych.

Sen o osobie, którą znamy

Co oznaczają marzenia senne o osobach, które znamy? Musimy pamiętać, że sny są skoncentrowane wokół nas samych. Za każdym razem, kiedy zobaczymy w nich jakąś osobę, powinniśmy zadać sobie pytanie, który z elementów jej życia wywołuje w nas najbardziej skrajne emocje. Zazwyczaj są to cechy osobowości, których nam brakuje, albo których nie jesteśmy w stanie ocenić. Jeśli często śnimy o niezwykle towarzyskim koledze czy koleżance w grupie znajomych, istnieje możliwość, że sami chcielibyśmy stać się bardziej popularni czy otwarci. W przypadku, w którym często widzimy w snach osobę, postępującą niezgodnie z naszym kodeksem moralnym, może okazać się, że sami nie jesteśmy przekonani co do jego zasad. Analizowanie snów pod tym kątem może pomóc nam uzyskać lepszy wgląd w swoje potrzeby i emocje, a także przypomnieć nam o kwestiach, które na co dzień wypieramy ze swojej świadomości.

A co, kiedy śnimy o osobie, która nam się podoba, lub do której czujemy pociąg seksualny? Jeśli jesteśmy w stanie zakochania lub zauroczenia, nasz obiekt zainteresowań często pojawia się w marzeniach sennych dlatego, że dużo o nim myślimy. Powinniśmy jednak szczegółowo analizować interakcje, które prowadzimy z tą osobą podczas marzeń sennych. Jedna z interpretacji mówi, że jeśli sympatia w śnie jest miła i daje nam do zrozumienia, że nas lubi, oznacza to naszą samoakceptację, pewność siebie i szacunek do własnej osoby.

Natomiast jeśli sympatia odrzuca nas we śnie, może być to oznaką, że mamy zaburzone poczucie bezpieczeństwa, i problem ze zrozumieniem własnej wartości. To przejaw swoistego mechanizmu obronnego umysłu.

Według niektórych przesądów i wierzeń, sen o danej osobie oznacza, że często pojawiamy się w jej głowie. Podobno, jeśli ktoś bardzo intensywnie o nas myśli, jest w stanie pokazywać nam się w marzeniach sennych. Niestety, nie istnieje żadne naukowe potwierdzenie tej teorii. Niemniej jednak dalej ma ona sporą grupę zwolenników.

Zobacz także:

Sen o osobie którą kiedyś znaliśmy

Kiedy doświadczamy marzenia sennego o osobie z naszej przyszłości, zazwyczaj oznacza to, że sobie o niej niedawno przypomnieliśmy (na świadomym lub podświadomym poziomie). Najczęściej nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, a wspomnienia przywołują sytuacje, takie jak:

  • piosenka lecąca w radio, której kiedyś słuchaliśmy razem z daną osobą,
  • podobna osoba, która przeszła koło nas na ulicy,
  • wydarzenie, które nawiązuje do okresu życia, w którym utrzymywaliśmy kontakt z tą osobą,
  • pobyt w miejscu, który kojarzy nam się z daną osobą,
  • posty, które dana osoba dodaje na social mediach.

Bardzo często są to sytuacje, których nie rejestrujemy, jednak zostawiają mały ślad w naszej podświadomości. Zdarza się, że nasz umysł potem projektuje je podczas marzeń sennych.

Uwagę powinniśmy zwracać przede wszystkim na zachowanie dawnego znajomego w naszym śnie. Analogicznie do marzeń o osobach, z którymi utrzymujemy kontakt na co dzień, to, w jaki sposób umysł przedstawia nam osobę z przeszłości, świadczy przede wszystkim o nas samych. Może obawiamy się pewnego rodzaju zachowań ze strony otaczających nas ludzi? A może potrzebujemy popracować nad pewnym obszarem naszej osobowości? Odpowiedzi na te pytanie muszą być indywidualne i personalne, ale ich znalezienie będzie dobrym krokiem w stronę samorozwoju.

Sen o osobie z którą się spotykaliśmy

Co w przypadku, kiedy śnimy o osobie, z którą kiedyś się spotykaliśmy? Zdarza się to niezwykle często, i zazwyczaj dotyczy sytuacji, w których rozstanie było dla nas niezwykle dużym obciążeniem psychicznym. Sen o byłym chłopaku albo byłej dziewczynie może oznaczać, że za nim / za nią tęsknimy, albo nie przepracowaliśmy jeszcze w sobie emocji związanych z zakończeniem związku.

Tego typu marzenia senne nie powinny być ignorowane. Mogą być wskazówką od naszego umysłu, który radzi nam, abyśmy szczerze przeanalizowali emocje, które odczuwamy w związku z byłym partnerem lub byłą partnerką. Jeśli niektóre ze wspomnień dalej wywołują w nas skrajne reakcje, powinniśmy spróbować jeszcze raz je przepracować, aby jak najszybciej zostawić przeszłość za sobą.

Sny erotyczne

Sny, w których wyobrażamy sobie erotyczne zbliżenia, są niezwykle często spotykane, i… nie muszą mieć żadnego głębszego znaczenia. Seks jest jednym z naszych pierwotnych instynktów, a wyobrażanie sobie go podczas marzeń sennych, może być projekcją potrzeb fizycznych w danym okresie życia czy konkretnym momencie. Osoba, z którą zbliżamy się podczas erotycznego snu, to zazwyczaj ktoś, kto po prostu nas pociąga. Często może być to nasz partner seksualny lub partnerka seksualna, albo osoba, o której zdarzyło nam się fantazjować.

Sen o osobie której nie znamy

Marzenia senne o osobach, których w żaden sposób nie kojarzymy, mogą wydawać się jeszcze bardziej dziwne i niepokojące. Co ciekawe, badania pokazują, że zdarzają się dość często. Znaczenie takich snów powinniśmy interpretować przede wszystkim na podstawie konkretnych zachowań nieznajomych postaci w snach. Najczęściej są one kreacją naszego umysłu, który chce zaprezentować nam cechy, których się obawiamy, boimy, lub nie chcemy zaakceptować. Przykładowo, jeśli w śnie pokazuje nam się agresywna, skłonna do przemocy osoba, oznacza to, że nasz umysł projektuje nasze własne agresywne impulsy, których nie udało nam się jeszcze przepracować.

Powtarzające się sny z tą samą osobą

Powtarzające się sny o tej samej osobie to temat, który był często podejmowany w pracach znanych psychiatrów i psychologów. Jedne z najwcześniejszych teorii zostały stworzone przez, znane w tej dziedzinie, osobowości: Junga i Freuda. Mimo tego, że ich interpretacje nie znalazły naukowego wyjaśnienia, są często przytaczane do dzisiaj.

  1. Sigmund Freud uważał, że marzenia senne o tej samej osobie, to po prostu marzenia senne o nas samych. Poprzez postać, którą pokazuje nam umysł, staramy się zrozumieć naszą prawdziwą naturę, a także zobaczyć, jak widzą nas inni. Tego rodzaju sny pomagają nam poznać swoje najgłębsze pragnienia, i odrzucić wartości, które przestały nam służyć.
  2. Carl Jung twierdził, że postać nieustannie powracająca do nas w marzeniach sennych, to wiadomość, którą chce przekazać nam nasza podświadomość. Szwajcarski psychiatra uważał, że może być to wskazówka do zmiany pewnych zachowań lub schematów myślenia. Według jego interpretacji, sny z powtarzającą się osobą symbolizują moment, w którym pracujemy nad swoją percepcją świata, przechodzimy na inny poziom świadomości.

Nie zapominajmy, że nasze sny są personalne i indywidualne, i tylko my sami jesteśmy w stanie poprawnie je interpretować. Marzenia senne mogą być świetnym narzędziem do zrozumienia swoich pragnień i emocji, również tych, z których nie zdajemy sobie sprawy na świadomym poziomie. Zapisywanie i analizowanie snów jest świetnym ćwiczeniem, które możemy dodać do naszej codziennej rutyny, jeśli zależy nam na jak najgłębszym wglądzie w siebie, i samorozwoju.