Crossfit jest formą treningu ogólnorozwojowego, o charakterze siłowo-wytrzymałościowym. Ta metoda ma za zadanie rozwój siły funkcjonalnej i kompleksową poprawę sprawności fizycznej. Przy okazji, trening crossfit pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, ale pamiętaj – głównym celem podejmowania aktywności fizycznej jest troska o zdrowie. Nikt przecież nie powiedział, że kobiece kształty nie są atrakcyjne. 

Crossfit –- co to jest?

Crossfit to program treningowy, który został opracowany w 2001 roku, przez Grega Glassmana – trenera kalifornijskich jednostek amerykańskiej policji. W założeniu, trening miał obejmować krótkie, za to niezwykle intensywne ćwiczenia. Program przyniósł na tyle dobre efekty, że szybko wdrożono go jako część cyklu szkoleniowego straży pożarnej i jednostek wojskowych. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia crossfit są przeznaczone wyłącznie dla sprawnych fizycznie mężczyzn. Z programu może korzystać każda osoba, bez względu na wiek i płeć.

Ideą crossfitu jest poprawa wydolności organizmu w 10 obszarach, do których należą:

  • siła,
  • wytrzymałość,
  • moc,
  • zwinność,
  • szybkość,
  • gibkość,
  • koordynacja,
  • dokładność,
  • wydolność krążeniowo-oddechowa.

Crossfit – na czym polega ten trening?

Crossfit nie uwzględnia planu treningowego, który bazuje na konkretnych ćwiczeniach. Prawidłowo wykonany trening może opierać się o ćwiczenia siłowe, jazdę rowerową, biegi, pływanie, wiosłowanie i o wiele innych form aktywności. Na czym zatem polega crossfit? Ćwiczenia powinny być wykonywane szybko i bez przerwy. Odpoczynek jest dopuszczalny dopiero, gdy obwód treningowy zostanie zamknięty (obwód to serie różnych ćwiczeń). Dzięki temu, następuje znaczny wydatek energetyczny, który pozwala na rozwój siły funkcjonalnej i na poprawę ogólnej sprawności.

Trening należy rozpocząć 15-minutową rozgrzewką, po której następuje workout, czyli ćwiczenia wykonywane z maksymalną intensywnością. W ramach workoutu, należy połączyć kilka form aktywności (np. biegi, wskoki na skrzynię i odbicia piłki lekarskiej o ścianę). Ważne jest, żeby każde ćwiczenie było wykonywane bez przerwy. Ten etap treningu powinien trwać najwyżej 20 minut, a na każde ćwiczenie należy poświęcić przynajmniej 2 minuty. Kolejny etap to 10-minutowe rozciąganie mięśni. Workout powtarzamy w 5 seriach, a między każdą robimy 3 minuty przerwy. Tydzień powinien składać się z 3-5 dni treningowych. 

Jak zacząć swoją przygodę z boksem? Podpowiada stylistka Magda Jagnicka, inicjatorka warsztatów Boxing Girls
 

Crossfit dobry jest dla początkujących?

Crossfit to wymagająca forma treningu, zatem warto zastanowić się – czy jest odpowiedni dla osób, które do tej pory nie miały zbyt wielu okazji do uprawiania sportu? Oczywiście, że tak! Crossfit dla początkujących wymaga jednak pewnych modyfikacji w obszarze programu treningowego. W tym przypadku, workout powinien składać się z trzech serii, a liczbę powtórzeń danego ćwiczenia warto zredukować o 50 proc. Nie można zaczynać treningu na 100 proc. możliwości. W ten sposób łatwo o kontuzję, która na długi czas wykluczy nas z aktywności sportowej, a ćwiczenia mają przecież służyć zdrowiu. Podsumowując, crossfit jest odpowiednią formą treningową dla osób początkujących, ale należy zachować zdrowy umiar.
 

Crossfit w domu czy na siłowni – gdzie lepiej ćwiczyć?

Crossfit uwzględnia ćwiczenia, które bez problemu można wykonywać w domu. wiele z nich nie wymaga nawet zakupu specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, wystarczy wolna przestrzeń i ciężar swojego ciała. Łatwo ulec pokusie trenowania w zaciszu własnych czterech ścian, należy jednak zaznaczyć, że na początku przygody z crossfitem, nie jest to dobry pomysł. Decydując się na trening na siłowni, ćwiczymy pod okiem wykwalifikowanego trenera. Dzięki temu, łatwo opanujemy prawidłową technikę i, co istotne, znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia urazu. Crossfit w jest odpowiedni dla osób, które miały już do czynienia z tą formą aktywności.
 

Zobacz także:

Po jakim czasie zauważę efekty z crossfitu?

Crossfit to wymagający trening, można więc oczekiwać, że pierwsze efekty pojawią się dość szybko. W żadnym wypadku nie są to oczekiwania na wyrost. Już po pierwszym miesiącu, zaobserwujemy istotną poprawę kondycji i ogólnej sprawności. Masa mięśniowa ulegnie zwiększeniu, a tkanka tłuszczowa redukcji. Należy mieć na uwadze, że każda forma aktywności daje tzw. „bonus początkującego”.Po tym czasie, progres będzie wolniejszy, na szczęście tylko nieznacznie.

Zobacz także: Jak zacząć biegać? Sprawdź, jakie są zalety regularnego biegania i jak wygląda plan treningowy dla początkujących