Libido – co to jest?

Tematyka dotykająca różnych aspektów życia seksualnego jeszcze kilka lat temu była tematem tabu. Dziś mówi się o niej dużo więcej, z korzyścią dla nas samych. Problemy z libido bywają powodem rozpadu związków, frustracji, a nawet depresji. Czym właściwie jest libido?

Otóż, jak już wspominaliśmy libido to nic innego, jak popęd seksualny i ochota do współżycia. Nie jest ona tak trywialna, jak mogłoby się zdawać. Sam Zygmunt Freud pisał w swoich pracach, że libido odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Napędza życie i sprawia, że można utrzymać ciągłość naszego gatunku. Bez libido nie byłoby to możliwe.

Można też powiedzieć, że libido jest pragnieniem, ale i zainteresowaniem sferą seksualną. Osoby mające wysokie libido często myślą i fantazjują o sytuacjach z sypialni. To także chęć do angażowania się w aktywność seksualną i zdolność do tego, aby czerpać z niej satysfakcję.

4 zabawki erotyczne, które nie wyglądają jak wibratory

Dowiedziono również, że ochota na seks nie jest stała, a zmienna. Wpływ ma na nią wiele czynników, często bardzo błahych, innym razem poważniejszych. Dla wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, spadek libido staje się powodem do zmartwień.
 

Jak podnieść libido, czyli zwiększyć popęd seksualny?

Ważne jest zrozumienie, dlaczego libido się obniża. Każdy człowiek może mieć inne libido i trudno ocenić, czy u danej osoby jest ono niskie czy wysokie. U kobiet na libido wpływa stan gospodarki hormonalnej, ale też sfera psychiczna.

Musimy wiedzieć, że na libido wpływ mają różne czynniki, nie do końca takie, które można racjonalnie wytłumaczyć. Związane są one z motywacją do współżycia seksualnego, uwarunkowaniami biologicznymi czy potrzebami, jakie mają konkretne osoby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby podnieść swoje libido lub pomóc w jego podwyższeniu u partnera lub partnerki.

Sprawdzonym sposobem na zwiększenie libido u kobiet i zwiększenie libido u mężczyzn jest ciągłe urozmaicanie swojego życia seksualnego. Czasem wystarczy niewielki eksperyment, zmiana pozycji seksualnej czy kochanie się w niecodziennych miejscach, aby libido wzrosło. Nie trzeba do tego kupować całej gamy zabawek erotycznych, choć i one czasami się przydają.

Zobacz także:

Od lat seksuolodzy, odpowiadając na pytanie, jak zwiększyć libido, mówią o stosowaniu afrodyzjaków znanych ze swoich unikalnych właściwości. Wśród nich wymienia się rzecz jasna ostrygi, ale i ciemną czekoladę z ostrą nutą papryczek chili, czerwone wino, które pobudza krążenie krwi, czy melona. Wszystkie te produkty pobudzają zmysły i są w stanie zwiększyć nasze libido już po kilku godzinach po spożyciu. Zresztą romantyczna kolacja we dwoje przy świecach, również wpływa korzystnie na rozluźnienie i podniesienie popędu seksualnego.

Przyczyną obniżonego libido może być rutyna, która zawitała do związku. Szara codzienność nie wpływa korzystnie na popęd seksualny. Pokuście się więc o pewne zmiany, aby rozpalić ogień waszej miłości. Nie kochajcie się tak, jak zwykle, według ustalonego scenariusza. Zmieńcie pozycję, porę dnia, o której się kochacie, albo podnoście temperaturę w sypialni przez cały dzień, np. wysyłając sobie sprośne wiadomości. Endorfiny i adrenalina wyzwolone w ten sposób pozytywnie wpłyną na libido.

W ostateczności można też sięgnąć po tabletki na libido, jeśli naturalne afrodyzjaki nie prowadzą do pożądanych efektów. Takie specyfiki to zwykle suplementy diety zawierające aktywne związki fitochemiczne i składniki odżywcze, wpływające korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Występują one w wersji dla mężczyzn, zwykle jako środki na potencję, a dla kobiet są bogate w podobne do estrogenów związki roślinne.
 

Libido u kobiet – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Spadek libido może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. Libido u pań może się obniżyć właściwie na każdym etapie życia, ale najczęściej kobiety narzekają na mniejszą ochotę na seks w wieku ponad 40 i 50 lat. Bywa, że problem pojawia się po urodzeniu dziecka. Niskie libido jest też odpowiedzią na życie w permanentnym, silnym stresie.

Do najczęstszych przyczyn niskiego libido u kobiet zalicza się:

 • Choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwory, zwyrodnienia stawów i zaburzenia neurologiczne.
 • Zaburzenia hormonalne, m.in. spowodowane menopauzą czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.
 • Zaburzenia mające podstawę psychologiczną.
 • Przyjmowanie antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych czy leków diuretycznych.

Znając przyczynę niskiego libido, można spróbować znaleźć najlepszą metodę na jego podniesienie.
 

Libido u mężczyzn – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Także i mężczyźni mogą walczyć z problemem niskiego libido, choć zasadniczo ma to miejsce rzadziej niż u kobiet. Brak ochoty na seks u panów jest u nich powodem do niepokoju, ale też część mężczyzn może bagatelizować swój problem. Nie przyznają się do mniejszego libido. Przyczyną spadku libido u mężczyzn mogą być:

 • Przyjmowanie leków, w tym przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie czy na niewydolność krążenia.
 • Życie w stresie.
 • Przejście przez poważne problemy życiowe.
 • Depresja.
 • Anemia i inne poważne choroby ogólnoustrojowe.
 • Podeszły wiek.
 • Zmiana postrzegania partnerki w kategoriach seksualnych, np. po urodzeniu dziecka.

Nie bez znaczenia dla niskiego lub wysokiego libido jest to, jaki styl życia prowadzimy. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i stres oraz ogólne zmęczenie fizyczne i psychiczne nie wpływają dobrze na libido – ani u kobiet, ani u mężczyzn.

Zobacz także: Seksualne statystyki: uprawiamy coraz mniej seksu. Z czego to wynika?