Od dawna uważa się, że Merkury w retrogradacji wywołuje zmiany i chaos. To zjawisko astrologiczne przez wielu uważane jest za mające wpływ na wszystko – od nastroju po działania. Retrogradacja Merkurego odnosi się do bardzo szczególnego rodzaju chaosu, którego możesz doświadczać w różnych okresach w roku, kiedy planeta ta znajduje się w ruchu wstecznym. 

W 2023 roku Merkury w retrogradacji był jedynie trzy razy. Jednak w przyszłym, 2024 roku, będziemy świadkami aż czterokrotnej retrogradacji Merkurego. Zapnijcie pasy!

Trzecia i ostatnia retrogradacja Merkurego w 2023 roku rozpoczyna się dzisiaj, 13 grudnia. W tym artykule piszemy, co to oznacza i czego można spodziewać się w tym okresie.

Czym jest retrogradacja Merkurego?

Jeśli mówimy, że Merkury znajduje się w retrogradacji, oznacza to, że w pewnym okresie porusza się wolniej niż Ziemia wokół Słońca. Planeta znajdująca się najbliżej Słońca zwykle porusza się szybciej niż nasza. Merkury potrzebuje 88 dni, aby okrążyć Słońce, a Ziemia – 365. Tak więc, gdy Merkury porusza się wolniej, tworzy złudzenie optyczne i wygląda, jakby poruszał się do tyłu.

W astrologii mówi się, że Merkury rządzi komunikacją, wiadomościami, podróżami, technologią, plotkami i informacjami. Oznacza to, że jeśli znajduje się w retrogradacji, możemy spodziewać się szeregu wpadek lub też nieszczęść, na przykład w zakresie komunikacji.

Retrogradacje Merkurego w 2023 roku

W 2023 roku Merkury był w retrogradacji trzy razy:

 • Od 21 kwietnie do 14 maja – retrogradacja Merkurego w Byku
 • Od 23 sierpnia do 15 września – retrogradacja Merkurego w Pannie
 • Od 13 grudnia do 1 stycznia 2024 roku – retrogradacja Merkurego w Koziorożcu i Strzelcu

Retrogradacje Merkurego w 2024 roku

W 2024 roku Merkury będzie w retrogradacji cztery razy:

Zobacz także:

 • Od 13 grudnia 2023 roku do 1 stycznia – Co to będzie za wejście w nowy rok! Teoretycznie, liczy się to jako retrogradacja w 2024 roku. Najbardziej dotknięte zostaną Strzelec i Koziorożec.
 • Od 1 kwietnia do 24 kwietnia – retrogradacja Merkurego w Baranie
 • Od 4 sierpnia do 27 sierpnia – retrogradacja Merkurego w Pannie, a po 14 sierpnia - w Lwie
 • Od 25 listopada do 15 grudnia – retrogradacja Merkurego w Strzelcu

Jak wpływa na nas retrogradacja Merkurego?

Merkury jest planetą wpływającą na komunikację. Uważa się, że ruch wsteczny oznacza negatywny wydźwięk dla świata astrologii. Dlatego niektórzy wpadają w panikę, gdy przychodzi okres retrogradacji. Może on prowadzić do wielu rzeczy, od zagubionych e-maili po problemy z podróżami.

Astrolodzy uważają jeszcze, że retrogradacja Merkurego ma wpływ na:

 • Przyjaźnie
 • Nieporozumienia w komunikacji i nie tylko 
 • Ogólne samopoczucie, bóle głowy, niepokój
 • Niepewność co do projektów zawodowych i osobistych

Retrogradacja Merkurego w Koziorożcu i Strzelcu – jak na nas wpłynie

Tak, stało się. Ostatnia retrogradacja Merkurego w 2023 roku (i pierwsza w 2024 roku) właśnie się rozpoczęła. Przypada idealnie na zabiegany okres świąteczny. How nice!

Każda retrogradacja wpływa na wszystkie znaki zodiaku, ale z racji tego, że ta jest w znaku Strzelca i Koziorożca, to właśnie te dwa znaki będą odczuwać ją najmocniej. Ostatnia retrogradacja Merkurego w 2023 roku różni się nieco od dwóch poprzednich, ze względu na fakt, że Merkury przemieszcza się ze znaku Koziorożca do znaku Strzelca. I chociaż ta retrogradacja będzie podobna do pozostałych, jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o retrogradacji Merkurego w Koziorożcu i Strzelcu.

Ten okres pobudzi cię do wielkich przemyśleń i sprawi, że będziesz chciał/a robić wiele różnych rzeczy, zdobywać uznanie, osiągać to, o czym zawsze marzyłaś/eś. Wpływ ciężko pracującego Koziorożca przyprawi cię o dreszcze i spowoduje uczucie niepokoju. Będzie cię opóźniał i powstrzymywał. Będziesz musiał/a przekraczać swoje granice.

Co możesz zrobić, gdy Merkury jest w retrogradacji w Koziorożcu i Strzelcu?

Retrogradacja Merkurego wpływa na każdego inaczej, ale istnieją sposoby na to, aby ułatwić sobie życie w tym niepewnym okresie. Oto, co możesz zrobić, aby przygotować się na tę retrogradację:

Nie panikuj

To wszystko jest w głowie. Nawet jeśli poczujesz, że sprawy wymykają się spod kontroli, pamiętaj, że może to też wynikać z tego, że jesteś bardziej świadoma/świadomy zmian czy problemów. Dlatego bardziej zwracasz na nie uwagę. Stresowanie się niczego nie zmieni, więc staraj się z tym walczyć. Zachowanie spokoju będzie pomocne i poprawi twoje nastawienie.

Doskonal swoją komunikację

Merkury rządzi komunikacją. Zadbaj więc o nią nie tylko w formie mówionej, ale i pisemnej. Zwróć uwagę na to, co obejmuje (praca, podróże, życie prywatne). Poświęć więcej czasu na przejrzenie e-maili przed wysłaniem czy umów przed podpisaniem.

Wstrzymaj się z poważnymi rozmowami

Podobnie, jak powyżej – retrogradacja Merkurego sprzyja nieporozumieniom, więc rozważ wstrzymanie się z poważnymi rozmowami. Jeśli to możliwe, najlepiej jest przeprowadzić je wtedy, gdy Merkury powróci już do swojego normalnego trybu. Może pomóc ci to zaoszczędzić kłopotów.

Staraj się być tak elastyczna/y, jak to możliwe

Jeśli będziesz jechać gdzieś pociągiem, wygospodaruj dodatkowe 10 minut na wszelki wypadek. Jeśli nie masz pewności co do nowej umowy, poświęć trochę czasu na sprawdzenie jej jeszcze dokładniej zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje. Nie możesz całkowicie zawiesić swojego życia, ale warto jest mieć plan awaryjny i uwzględnić wszystkie możliwe wypadki.

Zwracaj uwagę w co inwestujesz swoją energię

Retrogradacje Merkurego to również odpowiedni czas na to, aby spojrzeć wstecz i zastanowić się nad tym, w co inwestujesz swój czas i energię. Być może jesteś zajęta/y pracą, która zabiera ci czas dla rodziny, a może nie masz chwili tylko dla siebie. Równowaga jest ważna nie tylko podczas retrogradacji Merkurego, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak wygląda twoje życie i czy jesteś zadowolona/y.

Co dzieje się w okresie cienia po retrogradacji Merkurego?

Istnieje okres cienia poprzedzający retrogradację oraz okres cienia po jej zakończeniu. Odnosi się on do wstecznego okresu cienia planety – występuje on przed i po retrogradacji. Dzieje się tak, gdy planeta zwalnia, przygotowując się do wejścia w retrogradację i gdy przyspiesza, przygotowując się do wyjścia z niej.

Możesz w tym czasie spojrzeć wstecz na dawne problemy z jaśniejszej perspektywy i wprowadzić istotne zmiany. Wtedy ludzie bardzo często ruszają do przodu, podążają nową drogą. Jest to dobry moment, aby skupić się na sobie i zapomnieć o rozpraszających cię rzeczach.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie w Glamour UK