Czym są fetysze?

Fetyszysta czy fetyszystka to osoba, która do osiągnięcia satysfakcji seksualnej potrzebuje określonego obiektu, który stanowi konieczny warunek przeżywania przyjemności. Tym obiektem bywa jakiś przedmiot (jak kajdanki albo element garderoby), może nim być także konkretna część ciała drugiej osoby.

Z medycznego punktu widzenia fetyszyzm zaliczamy do parafilii, czyli zaburzeń preferencji seksualnych. Wyróżnia się przy tym fetyszyzm mały (partner musi być wyposażony w fetysz) oraz duży (liczy się wyłącznie sam obiekt, druga osoba jest w zasadzie zbędna). O ile delikatne formy fetyszyzmu stają się udziałem większości ludzi i nie powinny budzić niepokoju, to przy jego znacznym nasileniu konieczna okaże się konsultacja ze specjalistą lub specjalistką.

Gdzie zatem przebiega granica między normą a patologią? Tak jak w przypadku wielu innych zagadnień z zakresu ludzkiej seksualności, trudno to jednoznacznie określić. Do seksuologa bądź psychiatry powinna się zgłosić osoba, która z powodu swoich upodobań odczuwa dyskomfort czy nawet psychiczne cierpienie – stają się one dla niej powodem do wstydu, lęku czy obniżenia poczucia własnej wartości. Leczeniu powinien także poddać się ten, kto poprzez swoje seksualne fascynacje krzywdzi partnera czy partnerkę.

Za fetyszystów uchodzą głównie mężczyźni, choć przypadłość ta dotyczy także pań. Fetysze kobiet wiążą się z męskim ciałem, ale także cechami charakteru (np. władczość). Więcej o samej istocie fetyszy pisze Paulina Klepacz w artykule: Fetysze, czyli to, co nas podnieca.

Rodzaje fetyszy

Fetyszem seksualnym może być prawie wszystko. Fetysze naprawdę są bardzo różne. Mimo to istnieje szereg upodobań bardziej i mniej popularnych, da się je więc pogrupować w kilka kategorii. 

Pierwszy rodzaj to fetysze związane z ciałem lub wyglądem. Chodzi albo o konkretną część ciała (stopy, dłonie, pępek, piersi, pośladki...), albo o stałe czy tymczasowe cechy wyglądu zewnętrznego. Wielu mężczyzn przyznaje na przykład, że podnieca ich widok ciężarnej żony. Kobiety z kolei odczuwają pociąg do wyrzeźbionych mięśni męskiego ciała albo do tatuaży czy kolczyków w nietypowych miejscach. Fetyszem może być także kolor skóry partnera.

Drugi rodzaj fetyszy odnosi się do najróżniejszych przedmiotów, mających przeważnie konotacje erotyczne. Fetyszami bywają zatem gadżety (wibratory, lubrykanty, rozmaite typy prezerwatyw), seksowna bielizna albo odzież wykonana z jakiegoś materiału – skóry, jedwabiu, kaszmiru, satyny itd. Do tej kategorii zalicza się nie tylko przedmioty, lecz także dźwięki czy zapachy.

Zobacz także:

Trzeci typ fetyszu wiąże się z miejscem, w którym fetyszysta najchętniej uprawia seks. Może to być pomieszczenie w jego własnym domu, jak łazienka czy kuchnia, ale także samochód bądź nawet miejsca publiczne w rodzaju galerii handlowej. Pssst, warto przeczytać: Badania dowodzą, że seks w tym pomieszczeniu jest najbardziej niebezpieczny! Gdzie jeszcze trzeba uważać?

Za kolejny rodzaj fetyszy uznajemy te związane z samym aktem seksualnym. Dana osoba może odczuwać przyjemność wyłącznie w określonej pozycji albo poprzez jeden typ zbliżenia (seks oralny, analny...).

Ostatnim istotnym rodzajem fetyszu jest zachowanie partnera w sypialni. Podniecać może zatem jego uległość lub dominacja, ale też pewne gesty czy działania, na przykład klapsy. 

Zobacz także: Spanking – czym jest sztuka dawania erotycznych klapsów?

 

Najpopularniejsze fetysze seksualne

Poszczególne rodzaje zachowań zawierają oczywiście ich konkretne typy.  Lista fetyszy jest długa, warto więc podać przynajmniej kilka najbardziej rozpowszechnionych przykładów.

1. Podofilia

Fetysz stóp, które można głaskać, masować, lizać, wąchać itd.

2. Clothing fetish 

Ogólna nazwa opisująca grupę fetyszy związanych z różnymi elementami garderoby. Wyróżnia się tu m.in. fetysz bielizny, pończoch, majtek czy skarpetek. Na erotycznych portalach spotkać można sporo ogłoszeń fetyszystów, którzy wyrażają chęć zakupu np. używanej bielizny damskiej.

3. Agorafilia

Fetysz dotyczący miejsc publicznych; tylko w takich miejscach możliwe jest osiąganie rozkoszy. 

4. Alvinofilia

Podniecenie wywołane jest widokiem pępka partnera lub partnerki.

5. Grawiditofilia

Fetysz brzucha kobiety ciężarnej.

6. Laktafilia

Kiedy podniecenie seksualne wywołują piersi kobiety karmiącej.

7. Trichofilia

Pociąg do włosów – może chodzić o ich konkretny kolor albo sposób uczesania; kobiety najbardziej podnieca zarost na twarzy albo owłosienie na klatce piersiowej.

8. Voyeurism

Podglądanie, czyli fetysz polegający na obserwowaniu ludzi nagich albo uprawiających seks. Można to robić z ukrycia albo za przyzwoleniem osoby obserwowanej.

O zelantyzmie, czyli fetyszyzacji osób z niepełnosprawnościami możecie posłuchać w podcaście Sekspertki, w którym rozmówczynią Pauliny Klepacz była aktywistka Renata Orłowska.

Najdziwniejsze fetysze seksualne

Obok upodobań najpopularniejszych warto też zapoznać się z kilkoma najbardziej niecodziennymi. Warto pamiętać, żeby nie oceniać cudzych preferencji. Każdy z nas ma swoje fuj i mniam. I jest to jak najbardziej w porządku, pod warunkiem, że nie krzywdzimy innych osób. Poniżej kilka przykładów najdziwniejszych fetyszy seksualnych:

1. Oculolinctus

Lizanie gałki ocznej. Fetysz ten przybył do Europy prawdopodobnie z USA albo Japonii. Budzi on silny sprzeciw okulistów, przestrzegających przed możliwymi infekcjami czy nawet utratą wzroku.

2. Koprofilia

Kontakt z kałem własnym lub partnera; temu fetyszowi może towarzyszyć urofilia, czyli pociąg do moczu (pamiętacie scenę z prysznicem z Seksu w Wielkim Mieście? No właśnie...)

3. Klizmafilia

Rozkosz seksualną osiąga się tu dzięki lewatywie. Inna nazwa: masturbacja analna.

4. Froteryzm

Inaczej: ocieractwo. Źródło przyjemności stanowi ocieranie się o nieznane osoby w środkach komunikacji publicznej, windach, na zatłoczonych korytarzach itp. 

5. Hybristofilia

Pociąg seksualny do osób, które dopuściły się poważnych przestępstw (morderstwa, gwałtu itd.). Fetysz ten przejawiają najczęściej kobiety.

6. Pubefilia

Fetysz włosów łonowych.

7. Reptilofilia

Przyjemności seksualnej dostarcza lizanie jaszczurek.

8. Arachnefilia

Fetysz łączący satysfakcję seksualną z pająkami.

9. Formikofilia

Odmiana zoofilii; podniecenie wywołuje kontakt z insektami czy ślimakami oraz umieszczanie ich w okolicach intymnych.