Tatuaż można nanieść praktycznie na dowolny obszar ciała. Doskonale prezentuje się na ramionach i nogach, pod biustem, a nawet za uchem. To zatem morze możliwości, ale wielu miłośników i miłośniczek sztuki trwałego zdobienia ciała stawia na tatuaż na barku. Co przemawia za wyborem tego obszaru? Jakie wzory możemy nanieść na bark?

Damski tatuaż na barku

Jako tatuaż na barku, kobiety najchętniej wybierają wszelkie motywy roślinne. W ostatnich latach popularnością cieszy się tatuaż kwiat lotosu. Taki wzór prezentuje się niezwykle delikatnie, subtelnie i wyjątkowo kobieco. Co oznacza? Przekaz wynikający z tego wzoru wywodzi się z kultury azjatyckiej, gdzie kwiat lotosu jest postrzegany jako symbol piękna, duchowej harmonii i równowagi, odrodzenia i czystości. Każde z tych znaczeń można przypisać do tatuażu, w kontekście cech osobowości kobiety, która go nosi lub ważnego wydarzenia z jej życia. 

Innym popularnym motywem roślinnym jest tatuaż kwiat wiśni. To kolejny wzór, którego symbolika narodziła się w Azji. W Chinach, piękny biało-różowy kwiat symbolizuje kobiecość, erotyzm i gorącą, niezwykle zmysłową miłość. W Japonii, kwiat wiśni stanowi metaforę życia - odwołuje się do bogactwa doświadczeń i przemijania. Warto zaznaczyć, że pomimo odwołań do śmierci, Japończycy postrzegają kwiat wiśni jako symbol niosący w sobie ogromne pokłady radości. Podobnie motyw ten interpretują buddyści, ale w tej kulturze nie podkreśla się jego delikatności, a przemijanie. Tatuaż przedstawiający ten niezwykły kwiat może skrywać w sobie każde z tych znaczeń. 

fot. Getty Images

Wzory nanoszone na bark nie ograniczają się wyłącznie do motywów roślinnych. Równie popularne są symbole inspirowane zwierzętami. Jednym z najczęściej wybieranych jest tatuaż kotek. Niektórzy wybierają ten wzór, by wyrazić miłość, jaką darzą te sympatyczne zwierzaki. Nie należy jednak zapominać, że taki tatuaż niesie w sobie konkretny przekaz. Przedstawiciele dawnych cywilizacji utożsamiali koty ze swoimi bóstwami. W Egipcie były postrzegane jako wcielenie bogini księżyca. Rzymianie wierzyli, że w kotach żyje duch bogini łowów i macierzyństwa, toteż zwierzęta te dziś symbolizują opiekuńczość. Warto jednak podkreślić, że w wielu kulturach koty były wiązane z nieczystymi mocami i do dziś stanowią jeden z okultystycznych symboli, wyrażających czarną magię. Bez względu na historię, wiele kobiet interpretuje taki tatuaż jako symbol niezależności, wdzięku i władczości.

Kobiecy tatuaż na barku

Niemałą popularnością cieszy się też tatuaż gwiazdki. Ten symbol może występować samodzielnie, ale często stanowi też część większej kompozycji. Wiele osób interpretuje go jako pewnego rodzaju drogowskaz wyznaczający życiowy cel. Gwiazdki symbolizują też szczęście i stanowią ochronny talizman.

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają starożytne symbole. Jednym z nich jest Oko Opatrzności. Symbol oka zamkniętego w trójkącie pojawia się w wielu kulturach i religiach, a jego znaczenie zwykle sprowadza się do postaci boga, który widzi wszystko i nad wszystkim czuwa. Niektóre osoby wybierają ten wzór jako symbol swojej wiary, ale często przypisywane jest mu inne znaczenie. Wszechwidzące Oko może bowiem odwoływać się do potęgi umysłu, poszukiwania swojej drogi przez życie i do odrodzenia. 

Wróćmy na chwilę do motywów zwierzęcych. Wyjątkowo delikatnie i kobieco prezentuje się także tatuaż ptaki. Ten piękny wzór wyraża umiłowanie wolności, ale nie tylko. Trzeba bowiem wiedzieć, że wytatuowane ptaki symbolizują też szczęście, nadzieję i miłość. Mogą też odwoływać się do żalu i smutku. 

Czy tatuaż na barku boli?

Bogactwo możliwych do wykonania wzorów to tylko jeden z aspektów decydujących o popularności tatuaży na barku. Innym jest fakt, że sama sesja w studiu tatuażu nie jest specjalnie bolesna. 

Niektóre miejsca są bardziej przyjazne tatuażom, inne - mniej. O ile igła wbijana w okolicy żeber czy kręgosłupa sprawia duży ból, nawet osobom, które są w stanie wytrzymać wiele, to tatuaż na barku wiąże się ze znacznie mniejszym dyskomfortem. Wynika to z faktu, że skóra w tym miejscu jest dość gruba i zahartowana codziennym kontaktem z ubraniem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w trakcie snu (dotyczy to osób lubiących spać na boku), na barku spoczywa spora część ciężaru ciała. Kolejna rzecz, ta okolica jest obficie umięśniona, więc kość kryje się pod grubą warstwą tkanki miękkiej. 

Wszystko to sprawia, że tatuowanie barku nie jest specjalnie bolesne. Między innymi z tego właśnie względu, na wzór umieszczony w tym miejscu często decydują się osoby, które pierwszy raz odwiedzają studio tatuażu. 

Wypada jednak zaznaczyć, że u każdego człowieka próg bólu jest położony indywidualnie. Oznacza to, że dla jednych wykonanie tatuażu będzie wiązało się jedynie z uczuciem dyskomfortu, a dla innych będzie przeżyciem nieporównywalnie gorszym niż wizyta u stomatologa. W trakcie pierwszej sesji, polecamy wykonanie niewielkiego wzoru. W ten sposób przekonamy się, czy będziemy mieli ochotę na kolejne tatuaże. 

fot. Adobe Stock

Tatuaż na barku - róże

Jednym z najbardziej kobiecych wzorów jest róża. Ten motyw jest obecny we współczesnej sztuce tatuowania ciała praktycznie od samego początku jej istnienia. Czy wciąż pozostaje modny? Oczywiście, że tak! Tatuaż na barku przedstawiający różę nigdy się nie starzeje i zawsze utrzymuje się na topie. Szukając typowo kobiecego wzoru, warto rozważyć właśnie ten kwiat, nie tylko ze względu na jego piękno, ale i bogatą symbolikę. 

Co oznacza wytatuowana róża? To w dużej mierze zależy od koloru kwiatu. W wersji czerwonej symbolizuje romantyczną miłość. Właśnie z tego względu czerwona róża zwykle jest tatuowana w towarzystwie dodatkowych elementów, jak choćby wstążki z imieniem drugiej połówki. Taki motyw wyraża też seksualność i pożądanie. Kwiat z niebieskimi płatkami symbolizuje natomiast miłość od pierwszego wejrzenia. Żółta róża jest z kolei symbolem prawdziwej przyjaźni. Biała róża mówi o czystej miłości.

Często spotykane są też tatuaże przedstawiające czarną różę. Takie wzory mają wyjątkowo osobisty wymiar. Stanowią bowiem pamiątkę po bliskiej osobie, która odeszła już z tego świata lub upamiętniają tragiczne wydarzenie z życia właścicielki/właściciela tatuażu. W tym przypadku, wytatuowana róża mówi: "coś we mnie umarło". 

Tatuaż na barku z tyłu - wzory i inspiracje

Okolica stawu barkowego daje tatuatorom szerokie pole do popisu, ale może się zdarzyć, że wyjątkowo skomplikowany wzór nie zmieści się w tym miejscu. W takiej sytuacji, wybór zwykle pada na okolice łopatki. Wykonanie wzoru w tym miejscu nie jest boleśniejsze niż na barku, za to znaczna powierzchnia skóry stwarza możliwość naniesienia znacznie większego motywu.

Jaki tatuaż wykonać na barku z tyłu? W tej okolicy dobrze prezentuje się każdy motyw, a wybór konkretnego powinien być podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami. Same przecież wiemy najlepiej, jaki przekaz chcemy zawrzeć w tatuażu. Jeżeli jednak brakuje ci inspiracji, poniżej zamieszczamy kilka propozycji, które mogą cię zainteresować.

Popularnym wzorem wykonywanym na barku z tyłu jest łapacz snów. Świetnie prezentują się też delikatne i subtelne motylki, anielskie skrzydła (to propozycja na obustronny tatuaż), wszelkie motywy roślinne i zwierzęce. Więcej inspiracji znajdziecie w GALERII!