Zniszczone włosy po lecie to problem, który dotyczy wielu dziewczyn. Jeżeli Ty również masz do czynienia z łamliwymi włosami, odstającymi włoskami na długości, a Twoja fryzura jest pozbawiona blasku, włosy są oklapnięte i generalnie nie wygląda to dobrze, mamy dla Ciebie kilka ważnych wskazówek, które na pewno poprawią kondycję Twoich kosmyków. O to, co pomoże doprowadzić Ci włosy do porządku, zapytałyśmy Agnieszkę Niedziałek, założycielkę grupy WŁOSING na Facebooku, blogerkę i YouTuberkę oraz twórczynię marki Hairy Tale Cosmetics, która w tym temacie zna się jak mało kto. Ekspertka podzieliła się z nami również prostym domowym rytuałem, który natychmiast zregeneruje włosy i który jest oczywiście bardzo prosty. Jeżeli świadoma pielęgnacja do dla Ciebie zagadka, wskazówki Agnieszki Niedziałek na pewno będą dobrym początkiem do zrozumienia, czym jest kompleksowe dbanie o włosy. 

Płukanka do włosów z domowych składników – proste przepisy na domowe mikstury nawilżające i koloryzujące >>>

Pielęgnacja włosów latem i jesienią – czym i dlaczego się różni?

Włosy wymagają innego traktowania latem, kiedy na zewnątrz jest gorąco i duszno, a włosy są podatne na zupełnie inne uszkodzenia ze względu na warunki, np. silny wiatr, słona woda itd. Fryzura po wakacyjnym okresie zazwyczaj jest zniszczona, a kondycja włosów mocno nadszarpnięta. – Po lecie włosy zazwyczaj są przesuszone, odwodnione, czasem „nadgryzione” promieniowaniem UV. Priorytetem w pielęgnacji włosów po lecie powinno być nawilżenie, możliwe odbudowanie włosów, a właściwie uzupełnienie mikrouszkodzeń, a także przygotowanie włosów do zimy – tłumaczy Agnieszka Niedziałek, założycielka grupy WŁOSING oraz bloga WWWLOSY.PL. Jesienią powinnaś więc skupić się dostarczeniu nawilżających składników w codziennej pielęgnacji, a także przygotować się na to, że panujący sezon niesie ryzyko zwiększonego wypadania włosów. – Jesienią postarajmy się zapracować na „nasycenie” włosów dobrymi składnikami: nawilżaczami i olejami, aby później bez problemu przetrwały zimę! – wyjaśnia ekspertka.

Agnieszka Niedziałek zwraca również uwagę na to, że obecnie większej uwagi potrzebuje skóra głowy niż włosy, ponieważ te są w lepszej sytuacji przez korzystniejsze warunki atmosferyczne. Dlatego jesienią nakieruj pielęgnację właśnie na skórę głowy. Jak zadbać o nią w prawidłowy sposób? Jak zapewne się domyślasz, nie wystarczy zwykłe oczyszczanie szamponem. Agnieszka Niedziałek proponuje regularne stosowanie wcierek, a także olejowanie. – Proponuję zacząć wcierać już teraz: zacznijmy od delikatnych, ziołowych wcierek bez alkoholu. W kolejnym etapie można zastosować mocniejsze wcierki alkoholowe, z kofeiną lub peptydami. Dla najbardziej zaawansowanych polecam olejowanie skóry głowy: warto zabrać się za to, kiedy na pewno umiemy już emulgować olej z włosów – wyjaśnia ekspertka. 

Jeżeli jesteś nowicjuszką w tym temacie, koniecznie zajrzyj tutaj >>>, aby dowiedzieć się wszystkiego o wcierkach do włosów. Użytkowniczki grupy WŁOSING chwalą sobie zalety regularnego stosowania. Dzięki odpowiednio dobranym specyfikom, które odpowiadają na potrzeby włosów i skóry głowy, wzmacniają one fryzurę, sprawiają, że włosy są odżywione, błyszczące oraz gładkie, a także stymulują porost baby hair, zwiększając objętość włosów.

Pielęgnacja włosów po lecie – prosty domowy rytuał, który natychmiast odżywi włosy

Równocześnie z domową kuracją opartą na wcierkach lub olejowaniu skóry głowy, możesz z powodzeniem błyskawicznie zregenerować włosy. Agnieszka Niedziałek podzieliła się z nami swoim przepisem na nawilżenie zniszczonych i suchych włosów po lecie, proponując nawilżający włosing. Ten zabieg wykonasz samodzielnie w domu i nie potrzebujesz do tego niczego oprócz oleju (dopasowanego do rodzaju Twoich włosów, sprawdź tutaj >>>, który będzie najbardziej odpowiedni), odżywki oraz szamponu i preparatu nawilżającego. – Krok pierwszy to zastosowanie produktu nawilżającego, np. żelu aloesowego, a następnie nałożenie na włosy oleju. To tak zwane „olejowanie na podkład”. Krok drugi to zemulgowanie, czyli zmycie oleju treściwą odżywką: olejową lub z wysoką zawartością „mokrych” humektantów, takich jak pantenol. Krok trzeci to domycie włosów szamponem i zastosowanie na koniec dowolnej odżywki, wczesanie jej, aby uzyskać błyszczącą taflę lub pełne życia loki – wyjaśnia ekspertka.

Jakich składników powinnaś szukać w kosmetykach jesienią?

Oprócz kuracji nawilżającego włosingu, powinnaś również zadbać o kompleksową, codzienną pielęgnację swoich kosmyków. W tym celu koniecznie skompletuj odpowiedni zestaw kosmetyków do włosów, które umożliwią Ci przygotowanie ich na zimę. Na jakie składniki zwracać uwagę? O to również zapytałyśmy Agnieszkę Niedziałek. – Szukajmy kosmetyków z pantenolem, miodem, kwasem hialuronowym, które doskonale nawilżą włosy. Przeplatajmy takie produkty proteinami: keratyną, roślinnymi (szczególnie owsianymi, które dodatkowo nawilżają). W miarę możliwości, warto wdrożyć preparaty z ceramidami lub lub cząstkami ceramidopodobnymi, takimi jak Behenyl/Stearyl Aminopropanediol Esters. Zwróćmy uwagę na bogatsze, emolientowe kosmetyki z naturalnymi olejami wysoko w składzie – rekomenduje założycielka grupy WŁOSING. 

Zobacz także:

Oto dlaczego powinnaś przestać czesać włosy szczotką Tangle Teezer >>>

Agnieszka Niedziałek od lat prowadzi bloga i kanał na YouTube WWWLOSY.PL, poświęcony świadomej pielęgnacji włosów. Wraz z Martyną Parlak oraz Karoliną Wiśniewską zarządza grupą WŁOSING na Facebooku, gdzie już niemal ćwierć miliona osób szuka porad i wiedzy na temat włosów. Jest również właścicielką i twórczynią marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.