Jeżeli właśnie rozpoczęłaś albo chcesz rozpocząć przygodę z tarotem, świetnie trafiłaś. Praca z kartami jest bowiem doskonałym sposobem na poznanie siebie, jak również na znalezienie odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Oczywiście należy się do niej odpowiednio przygotować. Dlatego warto dowiedzieć się m.in. czym są Wielkie Arkana tarota. Podpowiadamy, o co chodzi, a także co przepowiada nam każda z kart z tej grupy. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. 

Wielkie Arkana tarota 

Arkana Wielkie to grupa 22 kart tarota. Symbolizują archetypową postać, sytuację lub rolę, których każdy z nas doświadcza podczas wędrówki przez życie. Jej głównym celem jest osiągnięcie oświecenia. Wielkie Arkana otwiera Głupiec, czyli młodzieniec, który dopiero rozpoczyna wędrówkę. Ostatnim etapem podróży jest karta Świat, która symbolizuje, że udało nam się osiągnąć wyznaczony cel. 

W jaki sposób rozpocząć przygodę z tarotem? Najlepiej od techniki tarot karta dnia. Losując codziennie jedną grafikę będziemy w stanie nauczyć się symboliki każdej z kart, co znacznie ułatwi nam stawianie bardziej zaawansowanych rozkładów tarota w przyszłości. 

To, czego możemy dowiedzieć się z Wielkich Arkanów tarota, zależy przede wszystkim od symboliki konkretnej karty, która pokaże nam się w rozkładzie. Ważne będzie tej jej ułożenie, a także inne karty, w pobliżu których się znalazła. 

Wielkie Arkana karta 0 - Głupiec (Wędrowiec)

Kartą, która otwiera Wielkie Arkana tarota, jest Głupiec. Jest najczęściej przedstawiany jako włóczykij, który opuszcza wszystko aby wyruszyć w przeznaczoną mu podróż, albo klaun, który ma u swych stóp cały świat. Karta Głupiec reprezentuje początek drogi, którą każdy z nas musi odbyć, aby uzyskać oświecenie. Jej symbolika jest związana z niewinnością i młodzieńczą energią. 

Wielkie Arkana karta I - Mag (Kuglarz) 

Pierwszą postacią, którą Głupiec spotyka na drodze samorozwoju, jest Mag. II karta Arkanów Wielkich przedstawia sędziwego mędrca lub alchemika, od którego bije aura spokoju, mądrości, wiedzy i wtajemniczenia. Kuglarz symbolizuje osobę, która pełni rolę przewodnika życiowego każdego z nas, zachęca nas, abyśmy przejęli inicjatywę. 

Wielkie Arkana karta II - Kapłanka (Papieżyca) 

Karta Papieżyca przedstawia siedzącą na tronie, tajemniczą kobietę, która trzyma na kolanach książkę. Jest pośredniczką, która potrafi połączyć informacje płynące ze świadomości i podświadomości. Kapłanka symbolizuje intuicję, pójście za głosem serca, i zrozumienie uczuć drugiego człowieka. 

Zobacz także:

Wielkie Arkana karta III - Cesarzowa 

Kolejną postacią, którą Wędrowiec spotyka na drodze ku oświeceniu, jest Cesarzowa. Karta z numerem III przedstawia kobietę, zazwyczaj ciężarną lub trzymającą w rękach niemowlę. Cesarzowa symbolizuje energię kobiecą, macierzyństwo, narodziny, i poczucie bezpieczeństwa, wynikające z obecności matki. 

Wielkie Arkana karta IV - Cesarz

Karta Cesarz przedstawia władcę siedzącego na tronie. Biją od niego siła, potęga i ład. Jest symbolem roli władzy w życiu człowieka, przypomina nam, że powinniśmy wykorzystywać ją w odpowiedni sposób. 

Wielkie Arkana karta V - Kapłan (Papież)

Papież - tarot to karta, która przedstawia mężczyznę w kapłańskich szatach, siedzącego na tronie. Jej symbolika jest związana z pobożnością i konserwatyzmem, reprezentuje osobę posiadającą ogromny autorytet. Kapłan może zwiastować potrzebę uzyskania porady, szczególnie w kwestii duchowości. 

Wielkie Arkana karta VI - Kochankowie 

Karta Kochankowie zazwyczaj przedstawia dwie nagie postaci (kobietę i mężczyznę), nad którymi unosi się anioł lub kupidyn. Jej symbolika jest związana z etapem, w którym Głupiec musi podjąć pierwszą, ważną decyzję dotyczącą uczuć. Kochankowie reprezentują miłość, i wszystkie dylematy, które jej towarzyszą. 

Wielkie Arkana karta VII - Rydwan 

Karta Rydwan - tarot pokazuje woźnicę, który jedzie wozem ciągniętym przez dwa (kompletnie różne!) sfinksy lub konie. Symbolizuje siłę woli, ambicji i podróż. Mówi nam, że jesteśmy w stanie osiągnąć każdy, wyznaczony cel, jeśli tylko włożymy w to odpowiednią ilość wysiłku. 

Wielkie Arkana karta VIII - Sprawiedliwość 

VIII karta Arkanów Wielkich przedstawia kobietę dzierżącą wagę i miecz. Biją od niej spokój, siła i zrównoważenie. Karta Sprawiedliwość symbolizuje racjonalną część naszego umysłu, która pomaga nam wydawać obiektywne osądy. Może zwiastować sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości, a także przestępstwami. 

Wielkie Arkana karta IX - Starzec (Eremita) 

Na karcie Eremita widzimy zgarbionego starca, który podpiera się laską i trzyma w ręce lampę lub klepsydrę. Symbolizuje on mądrość, doświadczenie, umiejętność podejmowania decyzji, a także chęć poznawania prawdy. 

Wielkie Arkana karta X - Koło Fortuny 

Karta Koło Fortuny - tarot przedstawia duże, ośmioczęściowe koło, często otoczone wizerunkami zwierząt. Symbolizuje ona zmienność losu i przewrotność życia, może zwiastować znaczące zmiany. 

Wielkie Arkana karta XI - Moc (Siła) 

Na karcie Siła widzimy najczęściej postać ujarzmiającą dzikie zwierzę, na przykład lwa. Reprezentuje siłę woli, energię i witalność, radzi nam, abyśmy odnaleźli w sobie moc do panowania nad naszymi pierwotnymi instynktami. 

Wielkie Arkana karta XII - Wisielec

Wisielec jest kolejną postacią, na którą Wędrowiec natrafia na swojej drodze. Karta przedstawia młodego mężczyznę, powieszonego na lewej nodze. Co ciekawe, najczęściej jego twarz nie wyraża strachu ani cierpienia. XII karta Wielkich Arkanów jest symbolem skupienia się na swoim wnętrzu, izolacji od świata. Zwiastuje zastój, brak działania i stabilizację. 

Wielkie Arkana karta XIII - Śmierć 

Śmierć to XIII karta Arkanów Wielkich, jedna z najbardziej rozpoznawanych grafik całej talii. Reprezentuje moment przejścia z jednego etapu życia w drugi. Może zwiastować zarówno moment duchowego odrodzenia, jak i znalezienia się w niekorzystnej sytuacji. 

Wielkie Arkana karta XIV - Umiarkowanie (Powściągliwość) 

Karta Umiarkowanie - tarot pokazuje uskrzydloną postać, przelewającą wodę między dwoma naczyniami. Symbolizuje ona połączenie przeciwieństw, także umiar w myślach i działaniach człowieka, mówi o szukaniu złotego środka. 

Wielkie Arkana karta XV - Diabeł 

W Arkanach Wielkich, Diabeł jest najczęściej przedstawiany jako postać posiadająca ludzkie i zwierzęce cechy, na przykład tułów kobiety i nogi kozła. Karta symbolizuje złą stronę osobowości człowieka, która najczęściej wynika z egoizmu, niemoralnych zachowań i materialistycznego podejścia do życia. 

Wielkie Arkana karta XVI - Wieża (Błyskawica) 

Karta Wieża - tarot przedstawia budynek ceglanej wieży, który został trafiony piorunem. Zwiastuje nagłe, gwałtowne wydarzenie lub zmianę, ale przypomina nam, że każdy z nas ma w sobie siłę do walki z wszelkimi przeciwnościami losu. 

Wielkie Arkana karta XVII - Gwiazda 

Gwiazda to jedna z najbardziej pozytywnych kart Arkanów Wielkich, szczególnie, jeśli pojawi się w rozkładzie tarot - karta dnia. Przedstawia nagą kobietę, klęczącą nad wodną sadzawką, od której biją łagodność, spokój i nadzieja. Karta jest symbolem ładu i wewnętrznej harmonii, rozwoju duchowego, dorastania. 

Wielkie Arkana karta XVIII - Księżyc 

Karta przedstawiająca wizerunek Księżyca jest symbolem wyobraźni, fantazji i fikcji. Symbolizuje życie w iluzji, oszustwo i obłudę. Może zwiastować błędne pojmowania świata, czy niezrozumienie pewnych spraw. 

Wielkie Arkana karta XIX - Słońce 

Karta Słońce - tarot jest niezwykle dobrą wróżbą. Oznacza szczęście, radość, optymizm i rozwój świadomości. 

Wielkie Arkana karta XX - Sąd Ostateczny 

Sąd Ostateczny to przedostatnia karta Arkanów Wielkich, na której widnieje biblijny obraz Sądu Ostatecznego. Głupiec dochodzi do etapu wędrówki, w którym musi zmierzyć się z przeszłością, aby móc odrodzić się na nowo. Karta zwiastuje nowość w życiu i nadchodzące zmiany, mówi o akceptacji i rozwoju świadomości. 

Wielkie Arkana karta XXI - Świat 

Świat to ostatnia karta Wielkich Arkanów tarota. Najczęściej przedstawia nagą, tańczącą postać. Symbolizuje koniec Wędrówki Głupca, któremu udało się odnaleźć szczęście i spełnienie, dotrzeć do wyznaczonego celu, być w pełni samoświadomości.