W tarocie Sąd Ostateczny oznaczony jest numerem XX. Nazywany inaczej Sądem lub Zmartwychwstaniem, jest przedostatnią kartą Arkanów Wielkich. Przypomina nam, że podróż ku oświeceniu, w którą wyruszył Głupiec, zbliża się ku końcowi. Jaką symbolikę ma Sąd Ostateczny? Jaką niesie za sobą przepowiednię? Jak interpretować pojawienie się karty w rozkładzie tarota na zdrowie, pracę czy finanse? Podpowiadamy. 

Sąd Ostateczny tarot - znaczenie karty

Sąd Ostateczny to dwudziesta karta Arkanów Wielkich (znajduje się pomiędzy kartami Świat i Słońce tarot). Najczęściej jej oprawa graficzna nawiązuje do chrześcijańskiej wizji sądu ostatecznego. Przedstawia uskrzydlonego anioła dmącego w trąbę, w kierunku którego wznoszą się nagie postacie powstające z grobów. Karta ma wzniosłą i niepokojącą estetykę owianą nutką mistycyzmu i tajemniczości.

Co oznacza Sąd Ostateczny w tarocie? Nawiązuje przede wszystkim do zmian, które zachodzą w naszej świadomości na każdym etapie życie. Karta przypomina nam, że aby osiągnąć spokój ducha, musimy pogodzić się z naszą przeszłością. Nie będziemy tego jednak w stanie zrobić, jeśli jej nie wskrzesimy i nie skonfrontujemy się z nią na nowo. Musimy zrozumieć wszystkie wydarzenia, które kształtowały nas na drodze życia i odpokutować za te, które wymagają odkupienia.

Tak jak Głupiec docieramy do ostatnich etapów naszej ścieżki ku oświeceniu. Jeśli uda nam się pogodzić z przeszłością i zaakceptować konsekwencje swoich czynów, będziemy w stanie wejść na wyższy stopień świadomości i zrozumieć, że nasza ścieżka zgadza się ze ścieżką całego wszechświata. Jest to kluczowe zadanie, które musimy wykonać, jeśli chcemy osiągnąć życiowe spełnienie oraz wytworzyć w sobie oczekiwany poziom samoakceptacji.

Karta Sąd Ostateczny w pozycji prostej 

W ułożeniu prostym i swoim pozytywnym aspekcie, Sąd Ostateczny symbolizuje nieograniczone możliwości, przebudzenie nowych poziomów świadomości, znalezienie odpowiedniej ścieżki życiowej, przemianę duchową i odrodzenie.

Karta Sąd Ostateczny w pozycji odwróconej 

Karta w ułożeniu odwróconym mówi nam o samotności, niepokoju, złym zdrowiu, przegranym procesie sądowym, stracie oraz karmie. Przypomina nam też jednak, że największym wrogiem sprawczości jest stagnacja. Nie będziemy w stanie osiągnąć swoich założeń, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań. 

Karta Sąd Ostateczny jako rada 

Sąd Ostateczny radzi nam, abyśmy wyzwolili samych siebie. Z jakich konkretnie więzów i zobowiązań? Na to pytanie każdy z nas musi znaleźć własną, szytą na miarę odpowiedź. 

Zobacz także:

Uwaga! Jeśli dopiero odkrywasz Wielkie i Małe Arkana, pamiętaj, że musisz odpowiednio przygotować się do rozłożenia kart tarota. Zadbaj przede wszystkim o oczyszczenie atmosfery pomieszczenia z wszelkiej niechcianej energii. Możesz w tym celu użyć kadzidła z cedru, białej szałwii lub Palo Santo albo użyć kryształów ochronnych, takich jak czarny turmalin czy ametyst. 

Sąd Ostateczny tarot - osoba 

XX karta Arkanów Wielkich symbolizuje osobę, która spełnia się życiowo, ma misję, jest wierna swoim ideałom. Człowiek ten ma pewność co do słuszności swoich działań i przekonań, posiada niezwykle dużą ilość wiary w swój umysł. Zawody, które reprezentuje karta, to między innymi: 

  • muzyk, 
  • dziennikarz/rka, 
  • naukowiec/czyni, 
  • lektor/ka. 

Sąd Ostateczny może symbolizować też dziecko lub osobę spokrewnioną, również taką, z którą mamy nierozwiązany konflikt. 

Sąd Ostateczny tarot - miłość, uczucia, związki 

Jaką przepowiednię niesie za sobą Sąd Ostateczny, jeśli zadajemy pytanie związane z naszym życiem uczuciowym? Tak jak Koło Fortuny tarot, karta zwiastuje przede wszystkim zmianę i przełomowe wydarzenie, które będzie miało bardzo duży wpływ na przyszłość relacji czy związku. Mogą być to na przykład narodziny dziecka, zaręczyny, ale także… rozwód. XX karta Wielkich Arkanów przypomina nam jednak, że każda zmiana niesie za sobą nowe możliwości, które mogą okazać się niezwykle korzystne na dalszej drodze życia. 

Sąd Ostateczny tarot - praca i finanse 

Co Wielkie Arkana powiedzą nam w kwestiach związanych z karierą i pieniędzmi? Jeśli w rozkładzie tarota dotyczącym tej sfery życia ukaże nam się Sąd Ostateczny, możemy być spokojni. Karta zwiastuje znaczną zmianę, która jednak idzie w dobrym dla nas kierunku. Może być to znalezienie lepszego miejsca pracy lub pójście na długo wyczekiwaną emeryturę. Sąd Ostateczny sygnalizuje obecność nowych perspektyw na naszej ścieżce zawodowej, mówi też o możliwości otrzymania spadku. Może przewidywać też rozpoczęcie nowego kierunku studiów. 

Sąd Ostateczny tarot - zdrowie 

W rozkładzie tarota na zdrowie Sąd Ostateczny zwiastuje powrót sił witalnych w trudnych sytuacjach, diagnozę często graniczącą z cudem. Może przewidywać nagłe i niespodziewane wyzdrowienie, ale także wyniki badań, które będą dla nas niezwykle zaskakujące. 

Problemy zdrowotne, które może symbolizować, są związane przede wszystkim z uszami, nerwami oraz nadwrażliwością. Jeśli karta pojawi się przy pytaniu o stan naszego organizmu, powinniśmy czulej zaopiekować się danymi jego obszarami. 

Sąd Ostateczny tarot - miejsca, sytuacje, wydarzenia 

Sąd Ostateczny w tarocie reprezentuje miejsca, które wzbudzają w nas wspomnienia, takie do których mamy sentyment. Może być to na przykład dom rodzinny, plac zabaw lub szkoła, do której kiedyś uczęszczaliśmy. Karta może mówić też o lokalizacjach związanych z systemem prawnym, nauką i rozwojem, takich jak: 

  • sala sądowa, 
  • laboratorium, 
  • muszla koncertowa. 

Jakie sytuacje i wydarzenia zwiastuje XX karta Wielkich Arkanów? Mówi nam o momentach przełomowych, które nadają życiu nowy kierunek. Może być to na przykład zmiana miejsca zamieszkania lub pracy. 

Sąd Ostateczny tarot - karta dnia 

Karta Sąd Ostateczny zwiastuje dzień, w którym będziemy w stanie rozwiązać wszystkie nasze problemy, również te, które ciągną się za nami od dłuższego czasu. Aby to zrobić, musimy być jednak niezwykle uważni i zwracać uwagę na szczegóły. Powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte, musimy być przygotowani na przyjęcie każdej okoliczności, która może pomóc nam pozbyć się kłopotów.