Media społecznościowe wpływają na niską samoocenę, powodują stany depresyjne i zaburzają obraz rzeczywistości. Dowodzą temu badania, np. te wykonane niedawno w Wielkiej Brytanii, które wykazały bezpośrednie powiązanie social mediów i zaburzeń psychicznych u młodych osób. Mimo tego, iż każdy z nas zdaje sobie sprawę, że „Instagram to nie jest prawdziwe życie”, ciągłe porównywanie się do innych i nieuzasadniony strach przed tym, że coś nas omija – osławione FOMO (z ang. Fear Of Missing Out) – często jest po prostu silniejsze. Nie sposób odpędzić się od idealnych selfie i zdjęć z rajskich wakacji, które atakują nas z każdej strony.

Projekt Selfie Harm udowadnia, jak bardzo Instagram obniża naszą samoocenę

Od kobiet w dzisiejszych czasach wymaga się pięknej sylwetki i idealnej twarzy, choćby tylko na Instagramie. Pomimo ruchu body positive, szerzonego na całym świecie nie tylko przez influencerki, ale również globalne marki coraz częściej zatrudniające do kampanii modelki o zróżnicowanej urodzie i różnych rozmiarach, niska samoocena i bezustanne dążenie do ideałów to narastający problem wśród użytkowników mediów społecznościowych, dotykający głównie młodych dziewczyn. Brytyjski fotograf stworzył projekt Selfie Harm, który udowodnił, jak bardzo Instagram obniża samoocenę nastolatek. Rankin zrobił portrety 15 dziewczynom, a następnie poprosił je, aby przerobiły zdjęcia w taki sposób, jak zazwyczaj edytują swoje selfie, które publikują w mediach społecznościowych. Efekt nie jest zaskakujący – wygładzona cera, powiększone oczy i usta oraz wyszczuplona twarz. Ale porównanie zdjęć przed i po edycji daje do myślenia i pokazuje, jak ładne dziewczyny starają się dorównać nierealnemu kanonowi piękna a'la Kylie Jenner. O wynikach wypowiedział się sam Rankin:

Czas coś zrobić z tym szkodliwym aspektem naszej kultury, który każdego dnia jest coraz silniejszy i chociaż oczywiście biorę na siebie odpowiedzialność za stosowanie podobnych narzędzi do edycji (Photoshop), musimy spojrzeć na to niebezpieczne zjawisko krytycznym okiem.

W galerii znajdziecie efekty projektu Selfie Harm. 

Co to jest FOMO? Wiemy, jaki jest wskaźnik tego zjawiska wśród Polaków. Wyniki szokują! >>>