Wieża, nazywana inaczej Wieżą Boga, to XVI karta Arkanów Wielkich tarota. Niestety, nie należy do najbardziej pozytywnych wróżb, a obok Diabła i Śmierci jest jedną z kart, które budzą największy strach i lęk. Czy to jednak oznacza, że Wieża zawsze niesie za sobą negatywną przepowiednię? Jak interpretować pojawienie się tej karty w rozkładzie tarota? Co zwiastuje w sprawach związanych z miłością, pracą i finansami? Co symbolizuje w pozycji prostej i odwróconej? Podpowiadamy. 

Wieża tarot - znaczenie 

Wieża znajduje się między kartami Diabeł i Gwiazda - tarot. Wielkie Arkana dały jej numer XVI. Jej oprawa graficzna najczęściej przedstawia wysoką, ceglaną wieżę, trafioną piorunem lub językiem ognia z nieba. Na większości kart górna część budynku zaczyna się zawalać, czasem możemy zauważyć też pożar trawiący wnętrze konstrukcji. Niektóre grafiki pokazują też spadające z wieży postacie ludzkie. Nowsze talie tarota często ukazują wieżę jako bogato zdobiony, kipiący przepychem budynek, który stoi na niezwykle kruchych fundamentach, sprawia wrażenie, jakby za chwilę miał się zawalić. 

Karta Wieża jest najczęściej utrzymana w mrocznej i niepokojącej estetyce. Bije od niej aura niepewności. Nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj zapowiada gwałtowne i niespodziewane zmiany, które mogą nie być dla nas zbyt korzystne. Karta jednak przypomina nam o tym, że każdy z nas ma w sobie wewnętrzną siłę, która pomaga nam radzić sobie w nawet najbardziej stresujących i trudnych sytuacjach. 

Co oznacza karta Wieża w tarocie? Mówi o nagłych, gwałtownych i niespodziewanych zmianach, które są zazwyczaj następstwem wcześniejszych decyzji, zachowań czy sytuacji, w których dana osoba się znajdowała. Może zapowiadać to co, czego na świadomym poziomie się nie spodziewaliśmy, ale jest nieuniknione. Sygnalizuje początek końca, okres, w którym człowiek będzie musiał znaleźć w sobie siłę, aby podnieść się z samej ziemi, pogodzić się z tym, że nic nie będzie wyglądało już jak dawniej. 

XVI karta Wielkich Arkanów mówi również o niezdrowym przywiązaniu człowieka do spraw materialnych. Potępia stawianie jednych wartości ponad inne, przypomina o tym, że wiele schematów myślenia, które powielamy, od dawna powinno znaleźć się w śmietniku. Wieża zapowiada zmiany, które odbędą się niespodziewanie, i w jednym momencie. Wiele spraw może się na siebie nałożyć. Może zwiastować też nagły przypływ inspiracji, albo gwałtowną zmianę światopoglądu. 

Nie możemy zapomnieć, że symbolika danej karty Wielkich Arkanów będzie różniła się ze względu na jej ułożenie w danym rozkładzie tarota. Co powie nam Wieża w pozycji prostej i odwróconej? 

Wieża w pozycji prostej        

W pozycji prostej Wieża symbolizuje nagłe zmiany, wstrząs, porażkę, poczucie zagrożenia, konflikt, upadek, katastrofę, przełom, kłopoty finansowe, czy rozwiane złudzenia. 

Zobacz także:

Wieża w pozycji odwróconej      

W pozycji odwróconej, Wieża mówi o znaczących zmianach, zmianach na lepsze, podnoszeniu się, regeneracji, walce, uwolnieniu i odbudowie. 

Wieża jako rada     

XVI karcie Arkanów Wielkich przypisana jest też rada. Wieża zaleca nam, abyśmy pamiętali, że każdy z nas ma wybór między tym, żeby znaleźć w sobie siłę do zmiany, a tym, żeby pozostać zdanym na łaskę losu. 

Wieża tarot - osoba    

Karta z Wieżą reprezentuje osoby, w których życiu pojawiły się ważne i przełomowe zmiany, takie jak przeprowadzka czy zakończenie związku. Może mówić też o ludziach, którzy ponieśli dużą porażkę lub stratę. 

Zawody, które reprezentuje XVI karta Arkanów Wielkich to między innymi: 

 • żołnierz, 
 • ratownik medyczny, 
 • elektryk, 
 • strażak, 
 • alpinista, 
 • osoba pracująca na wysokościach.      

Wieża tarot - miłość, uczucia, związki 

Wieża w miłości zwiastuje przede wszystkim przełomowe wydarzenia. Niestety, często są to rozstania, kłótnie, czy rozwody. Nie zapominajmy jednak, że karta wskazuje tylko na zmiany, które są rezultatem wcześniejszych decyzji, działań i wydarzeń. Jeśli tkwimy w związku, w którym już od dłuższego czasu się nie układało, karta Wieża może zwiastować jego koniec. Zapowiada to, co miało się wydarzyć, i to, co nieuniknione. 

Wieża tarot - praca i finanse 

W pracy i finansach, Wieża zwiastuje niespodziewane wydarzenia. Niestety, często nie są one dla nas w żaden sposób korzystne. XVI karta Wielkich Arkanów może mówić o utracie pracy, odwołaniu awansu, niekorzystnym przedsięwzięciu, czy stracie finansowej. 

Jak widzimy, w rozkładzie tarota na pracę i finanse, XVI karta Arkanów Wielkich nie jest zbyt pozytywną przepowiednią. Musimy jednak pamiętać, że ostrzega nas o zmianach, które i tak by nadeszły. Po każdej z nich rozpoczynamy nowy etap w życiu, w którym czekają na nas nowe szanse, wyzwania i doświadczenia. 

Wieża tarot - zdrowie 

W rozkładzie tarota na zdrowie, karta Wieży symbolizuje choroby układu kostnego, kręgosłupa, łamliwość kości i dyskopatię. Może zwiastować niespodziewaną diagnozę lub pogorszenie się stanu zdrowia. Mówi też o różnego rodzaju lękach, zaburzeniach odżywiania i braku stabilizacji emocjonalnej. 

Uwaga! Karta Rydwan i Wieża, położone w rozkładzie tarota obok siebie, mogą zwiastować wypadek w podróży. Z kolei Wieża - tarot połączona z Wisielcem może przepowiadać problemy natury psychicznej, na przykład zaburzenia nerwicowe lub depresję. 

Wieża tarot - miejsca, sytuacje, wydarzenia 

XVI karta Arkanów Wielkich reprezentuje wszystkie nagłe i nieoczekiwane wydarzenia. Może być to zarówno wyzwolenie z sytuacji, które nas ograniczają, jak i nagłe załamanie planów, które nie będzie dla nas korzystne. Wieża może zwiastować przemoc, włamanie czy utratę pracy. Mówi również o momentach, w których zaczynamy wątpić w siebie i wyznawane przez nas ideały.    

Karta Wieża mówi o miejscach takich jak: 

 • wzniesienie, 
 • plac budowy, 
 • oddział reanimacji, 
 • dzwonnica, 
 • miejsce przymusowego odosobnienia, 
 • izolatka. 

Wieża tarot - karta dnia 

Karta Wieża - tarot zwiastuje nam ciekawy i pełen wrażeń dzień, w którym nie będzie miejsca na nudę. Przez następne 24 godziny możemy oczekiwać wielu niespodzianek i zwrotów akcji.