Demi Lovato ostatnio powiedziała szczerze, że czuje się częścią społeczności LGBT+. W niedawnej rozmowie z magazynem InStyle opowiedziała, ze to, kto ją pociąga, to sprawa płynna. Więcej na ten temat zdradziła niedawno w podcaście Joe Rogana, którego była gościnią. 

Demi Lovato jest panseksualna

28-letnia gwiazda powiedziała Roganowi, że czuje się panseksualna. Opowiedziała o tym, że na ten moment nie czuje się gotowa, by stanąć na ślubnym kobiercu czy być mamą. Wspomniała też o dorastaniu w Teksasie, w bardzo religijnej rodzinie, która narzucała jeden konkretny, tradycyjny styl życia. Dopiero jako dorosła osoba Demi zaczęła odkrywać siebie, eksplorować swojej orientacji i tego, kto jest dla niej atrakcyjny. Lovato powiedziała, że obecnie pociągają ją i mężczyźni, i kobiety, że najważniejsze jest osoba, a nie jej płeć. I dodała, nawiązując do wciąż obecnego na świecie braku akceptacji dla orientacji innych niż heteroseksualna itp., że słyszała, że społeczność LGBTQIA +  bywa nazywana alfabetyczną mafią.

„Tak, jestem częścią tej alfabetycznej mafii i jestem z tego powodu dumna!” - oznajmiła. 

Wokalistka mówiła również o tym, że kiedy jako młoda dziewczyna orientowała się, że podoba jej się jakaś dziewczyna, to czuła z tego powodu dużo wstydu. Było to dla niej trudne. Wspomniane dorastanie w konserwatywnych warunkach nie pomagało w byciu sobą. Wspomniała, że pierwszym istotnym momentem jej przebudzenia, sygnałem, że nie jest heteroseksualna, był moment, kiedy oglądała z podnieceniem pamiętną scenę pocałunku między Sarah Michelle Gellar i Selmą Blair w filmie Cruel Intentions z 1999 roku. Wtedy jednak jeszcze to odrzucała od siebie.

Czym jest panseksualność?

Panseksualność uznawana jest za jedną z orientacji seksualnych. Często jako panseksualne identyfikują się osoby z generacji Z. O panseksualności mówimy wtedy, kiedy ktoś odczuwa pociąg emocjonalny, romantyczny lub seksualny do osób dowolnej płci. Nie liczy się płeć, a osoba po prostu. Osobę panseksualną może pociągać mężczyzna, kobieta, osoba transpłciowa lub osoba, która nie identyfikuje się z żadną płcią, jest niebinarna. Warto przypomnieć, że jako panseksualne identyfikują się choćby Janelle Monáe czy Miley Cyrus.

Demi Lovato jest osobą niebinarną. Co to oznacza? 

To nie wszystko! Demi Lovato zdobyła się na kolejne szczere wyznanie i w swoich mediach społecznościowych napisała, że jest osobą niebinarną

„Każdego dnia budzimy się, mając kolejną okazję i szansę bycia tym, kim chcemy i marzymy, aby być. Spędziłam większość życia, dorastając na waszych oczach. Widzieliście moje wzloty, upadki i wszystko pomiędzy. Moje życie było nie tylko moją podróżą. Żyłam też dla tych, którzy są po drugiej stronie aparatów i kamer. Dziś jest dzień, w którym tak bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z wami wszystkim czymś więcej z mojego życia – z dumą informuję, że identyfikuję się jako osoba niebinarna. To efekt uzdrawiającej pracy nad sobą i autorefleksji, którą wykonałam. Wciąż się uczę i zaglądam w siebie (...) „Dzielenie się tym z wami to dla mnie wkroczenie na kolejny poziom odkrywania swoich słabości. Robię to dla tych, którzy dotąd nie byli w stanie podzielić się tym, kim naprawdę są, ze swoimi bliskimi. Proszę, żyjcie dalej w swojej prawdzie i wiedzcie, że przesyłam wam wiele miłości” 
 – napisała Demi. 

Wokalistka poinformowała, że od teraz będzie posługiwała się zaimkami neutralnymi płciowo, czyli they/them. W Polsce są one nadal problematyczne, dlatego pisząc od dziś o Demi, będziemy używać dwóch form, np. powiedziała/powiedział. Bo czym jest niebinarność? Tutaj z pomocą przychodzi choćby słowniczek przygotowany przez działającą na rzecz edukacji seksualnej Grupę Ponton, w którym czytamy, że osoba niebinarna, to „osoba, która nie chce określać swojej tożsamości płciowej za pomocą kategorii męskości i kobiecości. Jeśli nie wiesz, jak się do kogoś zwracać (dotyczy to wszystkich osób), to najlepiej po prostu zapytaj. Osoby niebinarne najczęściej mają swoje preferencje jeśli chodzi o zaimki i imiona”.