Ciężarna Emily Ratajkowski wzbudza spore emocje. Wszystko zaczęło się od wywiadu, w który modelka oznajmiła, że zamierza swoje dziecko wychowywać w duchu gender neutrality. Poza tym nie stroni ona od pokazywania ciążowego brzucha. Z ochotą wrzuca też do sieci nagie zdjęcia w ciąży. Na jej instagramowym koncie pojawiły się właśnie efekty sesji, która powstała w nowojorskim mieszkaniu gwiazdy. Pozuje ona w garniturze, dresach, ale i zupełnie nago - przy oknie, w wannie. Zdjęcia są piękne.

Emily Ratajkowski pokazuje ciało na własnych zasadach w ciążowej sesji

29-letnia modelka od jakiegoś już czasu sporo mówi o uprzedmiotawianiu kobiecego ciała, zwłaszcza ciał modelek. Walczy ona o to, by odzyskać kontrolę nad swoim wizerunkiem. Nie tylko ona. Media społecznościowe, choć mają swoje ciemne strony, dały wielu z nas możliwość odzyskania spojrzenia na własne ciało w opozycji do panujących dotychczas przeważnie wizerunków kreowanych dla zaspokojenia męskiego spojrzenia. Przez lata to mężczyźni kreowali obrazy czy zdjęcia, które miały cieszyć męskie oko. Na tym także bazował i wciąż bazuje w dużej mierze przemysł modowo-urodowy: erotyczna nagość ma sprzedawać. Tymczasem dziewczyny i kobiety chcą pokazywać swoje ciało, wyrażać seksualność na własnych zasadach, zmienić reguły gry. Tego typu strategie wykorzystywały już feministki w latach 70. XX wieku, na tym między innymi w wielkim skrócie opiera się współczesny selfie-feminizm.

Ratajkowski przy tym pokazuje nagiej kobiece ciało w wyjątkowym momencie, bo w ciąży. I spotyka się to często z negatywnymi komentarzami w sieci. Warto zauważyć, że generalnie w naszym społeczeństwie przyjęło się, że kobieca nagość nie budzi zastrzeżeń dopóki właśnie nie jest to pierś karmiąca dziecko czy nagi brzuch ciążowy. Matki mają nie być w żaden sposób seksualne, nie gwałcić naszych oczu swoimi mokrymi od mleka sutkami. Takiej nagości, jak najbardziej naturalnej, nie chcemy zaakceptować. Czas to zmienić.

 

Emily Ratajkowski napisała książkę „Moje ciało”

Modelka stara się więc odczarować macierzyństwo, nie ma zamiaru z powodu tego, że oczekuje dziecka, zmieniać swojego stylu ubierania się czy zachowania. Afirmuje swoją cielesność w tym stanie, pokazuje, że (przyszłe) matki są istotami seksualnymi. W książce My Body (Moje ciało), czyli zbiorze esejów autorstwa Ratajkowski, który od kilku dni można zamawiać w opcji pre-order, możemy przeczytać właśnie o przedmiotowym traktowaniu kobiet, o odzyskiwaniu władzy nad własnym ciałem, o ciałopozytywnych strategiach.

Emily Ratajkowski w ciąży

Emily Ratajkowski i jej partner Sebastian Bear-McClard spodziewają się pierwszego dziecka. Modelka ciążę ogłosiła na łamach amerykańskiego Vogue'a. Poruszenie na świecie wywołało to, że gwiazda powiedziała w wywiadzie, iż nie chce narzucać swojemu przyszłemu dziecku płci. Podkreśliła, że genitalia to jedna sprawa, a druga to to, kim tak naprawdę się czujemy. Dlatego wraz z mężem będą nie tylko stronić od płciowych stereotypów, lecz przede wszystkim postarają się wychowywać pociechę w duchu gender neutrality, aby sama mogła zdecydować, kim się tak naprawdę czuje.

Styl ciężarnej Emily Ratajkowski

Uwagę przykuwa również ciążowy styl topowej modelki, która nie rezygnuje ze swoich ulubionych outfitów i nie ukrywa brzuszka, wręcz przeciwnie - prezentuje go z dumą, zakłada stroje, które go podkreślają. W galerii (na górze strony) możesz zobaczyć kilka ciążowych stylizacji gwiazdy. Upodobała sobie ona zwłaszcza klasyczne garnitury. 

Zobacz także: