W tej chwili na Marvel Cinematic Universe, czyli filmowe uniwersum Marvela składają się 23 filmy. Kinowe uniwersum podzielone jest na ten moment na 3 główne fazy, na które składają się pomniejsze filmy o konkretnych superbohaterach. Faza pierwsza obejmuje filmy z lat 2008-2012, druga przypada na lata 2013-2016, zaś trzecia 2016-2019. Na maj 2020 zaplanowana była premiera Czarnej Wdowy, ale z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, film ma wejść do kin dopiero jesienią. Ten i inne nadchodzące filmy Marvela rozpoczną fazę czwartą tego uniwersum. Zastanawiając się, w jakiej kolejności chcemy oglądać filmy Marvela, musimy wybrać jedną z trzech opcji. 


Filmy oparte na faktach warte obejrzenia. TOP 10 >>>
 

Pierwsza z nich to wybór filmów dokładnie w takiej samej kolejności w jakiej ukazywały się w kinach. W ten sposób po kolei będziemy poznawać bohaterów, których stworzył komiksowy gigant, a studio filmowe przeniosło na ekran. Co jakiś czas natrafimy w takim wypadku na film, którego miejsce akcji będzie osadzone przed poprzednim. Produkcje Marvela mają jednak do siebie to, że nawet w wypadku braku głębokiej wiedzy o uniwersum, jesteśmy w stanie bez problemu zrozumieć, co się dzieje na ekranie, zaś wyjaśnienie pewnych wątków w kolejnym filmie może być również ciekawą przygodą. W każdym razie zaczynamy od razu z grubej rury, bo pierwszy film Marvela to oczywiście Iron-Man – produkcja, która stworzyła podwaliny pod wszystko, co zdarzyło się później. 


10 najlepszych filmów motywacyjnych. Zyskaj inspirację do działania! >>>
 

Lista filmów Marvela w kolejności ukazywania się: 

1. Iron Man 

2. Incredible Hulk 

3. Iron Man 2 

4. Thor 

5. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie 

6. Avengers 

7. Iron Man 3 

8. Thor: Mroczny świat 

9. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 

10. Strażnicy galaktyki 

11. Avengers: Czas Ultrona 

12. Ant-Man 

13. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów 

14. Doktor Strange 

15. Strażnicy Galaktyki 2 

16. Spider-Man: Homecoming 

17. Thor: Ragnarok 

18. Czarna Pantera 

19. Avengers: Infinity War 

20. Ant-Man i Osa 

21. Kapitan Marvel 

22. Avengers: Koniec gry 

23. Spider-Man: Daleko od domu 

Drugą metodą będzie oglądanie w taki sposób, by zachowana została chronologia wydarzeń w marvelowskim uniwersum. W ten sposób poznajemy opowieść Marvela po kolei, zgodnie z linią czasową. Jest to ciekawe podejście do kolejności oglądania filmów Marvela, ponieważ zaczynamy w czasach, kiedy Iron-Mana, czyli Tony'ego Starka nawet nie było na świecie. Oglądając filmy w ten sposób, czeka nas zupełnie inne doświadczenie i jeżeli za pierwszym razem przygodę z superbohaterami przeżywaliśmy w kinie, taka kolejność oglądania filmów Marvela może rzucić nowe światło na pewne wątki. Podpowiemy, że akcja nowego filmu Marvela Czarna Wdowa rozgrywać się będzie po wydarzeniach znanych z filmu Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów, a przed Avengers: Wojna bez granic


10 najlepszych filmów psychologicznych: nasz ranking >>>
 

Lista filmów Marvela w kolejności chronologii fabuły: 

1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie 

2. Kapitan Marvel 

3. Iron Man 

4. Iron Man 2 

5. Incredible Hulk 

6. Thor 

7. Avengers 

8. Iron Man 3 

9. Thor: Mroczny Świat 

10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 

11. Strażnicy Galaktyki 

12. Strażnicy Galaktyki 2 

13. Avengers: Czas Ultrona 

14. Ant-Man 

15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów 

16. Czarna Pantera 

17. Doktor Strange 

18. Spider-Man: Homecoming 

19. Thor: Ragnarok 

20. Ant-Man i Osa 

21. Avengers: Wojna bez granic 

22. Avengers: Koniec gry

23. Spider-man: Daleko od domu 

Trzecia opcja to oglądanie cyklami o konkretnych bohaterach. Proponowana jest ona jedynie dla osób, które znają już co nieco filmy Marvela i chcą sobie przypomnieć przygody poszczególnych postaci. Biorąc pod uwagę jednak, jak produkcje Marvela się przenikają, w ten sposób można przeoczyć niektóre wątki i smaczki, choć bez wątpienia pozwoli to na skupienie się na swojej ulubionej postaci. 

Najlepsze filmy przygodowe na wieczór ze znajomymi [ranking] >>>
 


Bez względu na kolejność w jakiej zabierzemy się do filmów Marvela, pewnym jest, że czeka nas niezwykła przygoda. Filmy o superbohaterach to doskonała rozrywka, a każdy nowy film Marvela, który wejdzie do kin z zdecydowanie będzie warty obejrzenia.


Fajne filmy na wieczór. Wybraliśmy nasze ulubione! >>>