Na świecie, a już szczególnie w Polsce, orientacje inne od hetero są postrzegane jako dziwne czy niezasługujące na tolerancję. To musi się zmienić. Trzeba uświadamiać społeczeństwo, że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od orientacji czy koloru skóry lub pochodzenia.

Panseksualność była i nadal jest tematem tabu. Również w show-biznesie. Dopiero, gdy Janelle Monáe powiedziała głośno, że jest queer i identyfikuje się jako osoba panseksualna, temat wybrzmiał trochę bardziej. Odpowiadamy więc na pytanie, czym jest panseksualizm czy też lepiej: panseksualność. Oraz które gwiazdy oprócz Janelle identyfikują się jako panseksualne. 

Panseksualność – czym jest?

Panseksualność to orientacja seksualna, w której pociąg (seksualny i/lub romantyczny, emocjonalny) czuje się do człowieka niezależnie od jego płci lub tożsamości płciowej. Oznacza to więc, że dla osoby panseksualnej nie ma znaczenia, czy osoba, do której poczuje pociąg będzie mężczyzną, kobietą, osobą transpłciową albo na przykład niebinarną.

Panseksualne gwiazdy

Panseksualne gwiazdy: Cara Delevingne

Cara Delevingne, modelka i aktorka znana z „Papierowych miast”, otworzyła się na temat swojej tożsamości płciowej magazynowi „Variety”. Myślę, że zawsze będę już panseksualna – mówiła w rozmowie. – Nieważne, jakich ktoś używa zaimków, czy są to „oni”, „on” czy „ona”, zakochuję się w człowieku – i to wszystko. Pociąg czuję do człowieka.

Cara na początku nie akceptowała swojej orientacji ze względu na poglądy jej rodziny. Później jednak postawiła na swoje szczęście. Spotykała się między innymi z aktorką Michelle Rodriguez oraz Ashley Benson znaną z serialu „Słodkie kłamstewka”. Para rozstała się po dwóch latach związku.

Panseksualne gwiazdy: Sia

Australijska piosenkarka nigdy dosłownie nie wypowiedziała się o swojej seksualności. Kiedyś jednak powiedziała w Same Same, że przed tym jak odniosła sukces, zawsze mówiła, że będzie spotykać się z chłopakami, dziewczynami i wszystkimi pomiędzy. Nie obchodzi mnie jakiej jesteś płci, wszystko zależy od człowieka. Zawsze byłam… użyłabym słowa, że elastyczna – skwitowała.

Panseksualne gwiazdy: Lizzo

Twórczyni hitu „Truth Hurts” również należy do społeczności LGBT+. Co prawda nie określa się ona jednoznacznie jako panseksualna, bo jak wyznała w 2018 roku, jeśli chodzi o seksualność czy płeć, to nie chce przypisywać się do jednej kategorii. Dlatego kolory LGBTQ+ to kolory tęczy – powiedziała.

Zobacz także:

Panseksualne gwiazdy: Kesha

W 2010 roku Kesha o swojej seksualności mówiła, że podobają jej się ludzie i że nie chce określać się, czy jest heteroseksualna, czy homoseksualna. W 2013 roku za to otworzyła się portalowi Seventeen.com. Nie kocham tylko mężczyzn – powiedziała piosenkarka. – Kocham ludzi. To nie ma nic wspólnego z płcią. Chodzi o energię osoby, z którą przebywasz.

Panseksualne gwiazdy: JoJo Siwa

Jojo Siwa to amerykańska tancerka i youtuberka. 19-to latka znana jest z tego, że wystąpiła w dwóch sezonach „Dance Moms”, później zaczęła prowadzić działalność internetową. Swojego coming outu dokonała w 2021 roku. Jednak to w wywiadzie z magazynem „People” wyznała dopiero, że jest panseksualna. W sumie to powiedziałabym, że jestem panseksualna. Mój człowiek to mój człowiek – powiedziała.

Panseksualne gwiazdy: Brendon Urie

Brendon Urie to jeden z członków zespołu Panic At The Disco. W 2011 roku zaręczył się z Sarą Orzechowski. W 2013 roku para pobrała się. W 2013 roku Brendon powiedział też, że eksperymentował z mężczyznami, ale gdyby miał się przypisać do jakiejś grupy, to byłaby to grupa hetero. Dopiero w lipcu 2018 roku określił się jako panseksualny. Chyba można o mnie mówić, że jestem panseksualny, ponieważ naprawdę nie obchodzi mnie to z jaką płcią się spotykam – wyznał w „Paper”. – Jeśli osoba jest dobra, to jest dobra. Chyba właśnie zrobiłem coming out.

Panseksualne gwiazdy: Miley Cyrus

Miley Cyrus wypowiedziała się o swojej orientacji w rozmowie z „Variety”. Gdy zdałam sobie sprawę jaka jest moja orientacja, poszłam do centrum LGBTQ w Los Angeles i zaczęłam słuchać różnych historii – powiedziała piosenkarka. – Zobaczyłam osobę, która nie utożsamiała się ani z mężczyzną, ani z kobietą. Patrząc na nią zobaczyłam, że jest zarazem piękna i seksowna, twarda, ale wrażliwa, kobieca, ale męska. Utożsamiłam się z tą osobą bardziej niż z kimkolwiek innym. Miley dodała jeszcze, że już wie, dlaczego nie czuje się ani heteroseksualną, ani homoseksualną osobą. Ponieważ nimi nie jestem – stwierdziła.

Miley przez bardzo długi czas spotykała się z aktorem Liamem Hemsworthem. Para poznała się w 2009 roku, a w 2019 pobrała się. Już kilka miesięcy później piosenkarka i aktor rozstali się. Niedługo potem Miley została zauważona z kobietą. Była to jej przyjaciółka Kaitlynn Carter. Ich romans nie trwał jednak długo, bo tylko 2 miesiące.

Panseksualne gwiazdy: Bella Thorne

Bella Thorne, którą znamy z hitu Disney Channel „Taniec rządzi”, gdzie grała razem z Zendayą, wyjawiła, że jest panseksualna w wywiadzie z „Good Morning America”. Aktorka była zaręczona z Benjaminem Mascolo, z którym zaczęła spotykać się w kwietniu 2019 roku. Para zaręczyła się w 2021 roku, ale 12 miesięcy później zerwała zaręczyny. W przeszłości Bella spotykała się również z Greggiem Sulkinem, Tylerem Poseyem i Taną Mangeau. Thorne powiedziała, że zdała sobie sprawę, że określenie, że jest biseksualna do niej już nie pasuje.

Panseksualne gwiazdy: Amber Heard

Amber Heard kojarzy nam się aktualnie z Johnnym Deppem ze względu na toczącą się między nimi batalię sądową. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Amber zanim wzięła ślub z aktorem spotykała się z kobietami. O swoim panseksualizmie wypowiedziała się w 2010 roku. Wyznała wtedy, że płeć nie ma dla niej znaczenia. Bardziej skupia się na osobowości. Nie chcę się w żaden sposób określać – mówiła.

Panseksualne gwiazdy: Janelle Monáe

Amerykańska piosenkarka i aktorka znana z filmów takich jak „Moonlight” i „Ukryte działania” otworzyła się na temat swojej seksualności w kwietniu 2018 roku. Wtedy w rozmowie z „Rolling Stone” określiła się jako „czarna kobieta queer w Ameryce”. Mówiła również o tym, że była w związkach z mężczyznami i kobietami. Wydawało jej się, że jest biseksualna, jednak później dowiedziała się, że istnieje coś takiego jak panseksualizm. Przeczytałam o panseksualizmie i pomyślałam sobie, że identyfikuję się również z tą orientacją. Jestem otwarta no to, żeby dowiedzieć się więcej o tym, kim jestem – dodała.

Panseksualne gwiazdy: Madison Bailey

Gwiazda serialu „Outer Banks” przyjęła inną drogę na dokonanie coming outu. O swoich odczuciach i o tym, jak to jest być osobą panseksualną, aktorka opowiedziała w 2020 roku na livie na Instagramie. W ogóle nie czuję wstydu. I to wcale nie dlatego, że nigdy nie dostałam hejtu przez to, że jestem panseksualna. Wiem, że wiele osób doznało przez to przykrości i nie otrzymało wsparcia. Znam wiele historii osób queer, które tego wsparcia nie otrzymało – mówiła Madison. – Jeśli chodzi o mnie, to dokonanie coming outu było tego warte. Czuję się lżejsza i szczęśliwsza, że mogę się otworzyć i być szczera. To dobre uczucie – podsumowała.

Panseksualne gwiazdy: Asia Kate Dillon

Asia Kate Dillon (używają zaimków oni/ich) znani są z serialu „Orange Is the New Black”. Duża część obsady tej produkcji zalicza się do osób z grona LGBT+. Również Asia, oprócz tego, że są panseksualni, nie identyfikują się z żadną płcią. Są więc niebinarni i używają zaimków oni/ich. Wypowiedzieli się o tym w „Huffington Post”. Odkąd zrozumiałom, że istnieje coś takiego jak płeć i orientacja seksualna, identyfikowałom się jako osoba panseksualna. Zawsze czułom, że mam duchową, emocjonalną, fizyczną zdolność, żeby czuć pociąg do każdej płci – powiedzieli.