Makijaż permanentny ust jest wykonywany techniką, którą wykonuje się także tatuaże. Polega na płytkim wprowadzeniu barwnika pod skórę, by trwale poprawić kontur i odcień ust. Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego, ile kosztuje i jak należy dbać o usta po jego wykonaniu? Oto odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące pigmentacji ust. Zajrzyjcie poniżej!

Makijaż permanentny ust: kolory i efekty

Makijaż permanentny to technika polegając na wprowadzaniu pod skórę barwnika, by pozostał tam na długi czas. To zabieg bardzo podobny do tatuowania, z tą różnicą, że barwnik wprowadzany jest dużo płycej. Makijaż permanentny ust cieszy się szczególnym powodzeniem – pozwala poprawić ich koloryt i pogłębić go. Jest także skutecznym sposobem na skorygowanie konturu ust i lekkie wypełnienie. Oszczędza też problemów ze ścieraniem się makijażu w ciągu dnia i koniecznością poprawiania go.

Kolory ust permanentnych dobiera się do typu urody, codziennych stylizacji oraz gustu klientki. Co ważne barwę można zmienić lub poprawić w dowolnym momencie. Istnieje wiele różnych sposobów na wykonanie makijażu permanentnego. Do najpopularniejszych należy sam kontur (zastępuje codzienne, precyzyjne nakładanie konturówki) oraz makijaż permanentny ust z wypełnieniem wybranym kolorem. Można także zdecydować się na jeden z dodatkowych efektów. Bardzo ładnie prezentują się usta permanentne ombre lub nieco inny sposób wypełniania kolorem – makijaż permanentny ust z cieniowaniem.

Stosunkowo nową opcją w ofercie gabinetów kosmetycznych są usta permanentne 3D. Taki makijaż wykorzystuje technikę operowania światłocieniem. Efekt jest więc bardzo naturalny. W trakcie zabiegu usta są pokrywane dwoma kolorami.

Makijaż permanentny ust: zabieg krok po kroku

Makijaż permanentny ust to zabieg ingerujący w ciało i wymaga zgromadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia. Podczas spotkania ze specjalistą lub specjalistką klientka otrzymuje do wypełnienia ankietę lub odpowiada na szczegółowe pytania. Musi tez podpisać zgodę na zabieg. Następnie osoba wykonująca zabieg nanosi maść o działaniu znieczulającym na usta i wyrysowuje pożądany kształt warg, konsultując go z klientką. Następnie nanoszony jest kontur ust permanentny. Jeśli częścią zabiegu jest wypełnienie, wykonuje się je na końcu. Do wprowadzania barwnika pod skórę służy specjalna maszynka, a cała procedura odbywa się z zachowaniem zasady higieny i aseptyki. Wykonywanie makijażu permanentnego trwa około 1-2 godzin. Po upływie 4 tygodni należy wypełnić barwnik, ponieważ część w naturalny sposób wypływa podczas procesu gojenia.

Czy makijaż permanentny ust boli?

Makijaż permanentny ust jest zabiegiem podobnym do tatuowania. Jedyną różnicą jest zastosowanie maści miejscowo znieczulającej. Specyfik ten obkurcza mięśnie i pomaga zahamować krwawienie, jednak nie znosi całkowicie odczuwania bólu. Wrażenia podczas zabiegu zależą w dużej mierze od indywidualnego progu bólu i wrażliwości. Dla niektórych klientek ból jest niemal nieodczuwalny, inne wspominają zabieg jako bardzo bolesny.

Czym smarować usta po makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny wymaga odpowiedniej pielęgnacji ust po wykonanym zabiegu. Przede wszystkim, należy unikać dotykania ich palcami, by nie ryzykować wprowadzeniem pod skórę drobnoustrojów przez małe ranki. Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym polega na smarowaniu ich przynajmniej 3 razy dziennie łagodzącym kremem, który poleci specjalista. Krem należy nanosić patyczkiem kosmetycznym, za każdym razem czystym. Przez kilka dni po wykonaniu makijażu trzeba też unikać nanoszenia substancji, które mogłyby podrażnić skórę ust - najlepiej myć twarz samą wodą. Warto też pić przez słomkę, unikać ostrych i bardzo słonych potraw, a także pocałunków. Ważnym wskazaniem jest też unikanie solarium, basenów, saun w pierwsze 4 tygodnie po zabiegu. Usta przez kilka dni będą opuchnięte - to normalny stan i nie ma powodu do niepokoju. Opryszczka po makijażu permanentnym ust zdarza się często o osób, które mają skłonności do jej występowania. Dlatego na 3 dni przed i po makijażu należy w porozumieniu z lekarzem zastosować preparaty zapobiegające infekcji.

Błędy w makijażu: makijażystka Eryka Sokólska wskazuje te, które popełniamy najczęściej >>>

Makijaż permanentny ust: jak długo się utrzymuje

Makijaż permanentny ust nie pozostaje na zawsze w niezmienionej formie. Z czasem skóra łuszczy się, a barwnik wyciera. Efekt zabiegu utrzymuje się średnio od 2 do 5 lat. Skąd taki szeroki zakres? Długość utrzymywania się barwnika pod skórą zależy od indywidualnych procesów regeneracji i od tempa złuszczania się skóry. Niekiedy co kilka miesięcy należy odświeżyć kolor - szczególnie po bardziej wyrafinowanych zabiegach, takich jak cieniowanie ust czy ombre.

Makijaż permanentny ust: opinie

Makijaż permanentny ust jest dość popularnym zabiegiem. Korzystające z niego osoby chwalą sobie trwałość efektu i jego naturalny wygląd. Dzięki wprowadzeniu barwnika trwale pod skórę można nie przejmować się codziennym makijażem ani nie martwić, że szminka czy konturówka zetrą się w ciągu dnia, podczas jedzenia, mówienia, picia. Usta po makijażu permanentnym wykonanym przez profesjonalistę prezentują się naprawdę dobrze.

Makijaż permanentny ust: kto nie powinien go robić?

Makijaż permanentny, jak każdy zabieg, ma swoje przeciwwskazania. Nie każdy może i powinien mu się poddawać. Oto najważniejsze przeciwwskazania:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
  • stany zapalny wokół ust,
  • czynna opryszczka,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • niedokrwistość.

Wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg.

Makijaż permanentny ust: cena

Makijaż permanentny ust jest dość kosztownym zabiegiem. Jego cena zależy w dużej mierze od techniki i rodzaju wypełnienia. Najtańsza jest podstawowa pigmentacja ust w obrębie konturów - można ją wykonać za około 600 zł. Jeśli w planach jest wypełnianie całych ust, należy przygotować się na koszt powyżej 800 zł, który w przypadku makijażu ze specjalnymi efektami może osiągnąć nawet 1400 - 1500 zł. Ceny w dużej mierze zależą od kliniki medycyny estetycznej, miejsca oraz doświadczenia osoby wykonującej zabieg.