Madonna wkracza do świata NFT

Pod koniec marca rynek kryptowalut oszalał. Madonna dołączyła do wciąż powiększającej się listy gwiazd mainstreamu, które weszły do metawersum. Królowa popu  pochwaliła się wtedy na Instagramie, że jest w gronie „posiadaczy małp” i pokazała na Instagramie swój niefunkcjonalny token (NFT) z kolekcji Bored Ape Yacht Club (BAYC). Dla osób, które nie mają pojęcia, o co chodzi: BAYC to jeden z wielomilionowych projektów NFT i zarazem jedna z najdroższych kolekcji tokenów NFT. Liczy 10 tysięcy awatarów małp, których właściciele mają pełną swobodę w stylizowaniu swojej małpki. Kolekcja wśród właścicieli kryptowalut uważana jest za kultową (a jeżeli wciąż nic z tego nie rozumiesz, zajrzyj do tekstu, w którym wyjaśniamy, co to jest NFT i jak zmienia świat).

Swój token Madonna kupiła za – bagatela – ponad pół miliona (ok. 560 tysięcy) dolarów amerykańskich (za podobną kwotę jeden z tokenów Bored Ape Yacht Club kupił Eminem). Kultowa piosenkarka, autorka tekstów i aktorka wybrała różową małpę ubraną w czerń, której ciało ma wiele oczu...

 „W końcu wkroczyłam do MetaVerse… Moja własna małpa!” – napisała gwiazda na Instagramie, pytając, jak powinna nazwać swój nabytek. I dodała: „Wszyscy potrzebujemy ochrony przed Złym Okiem”.

Madonna i Beeple: „Mother of Creation”

Wszystko wskazuje na to, że rzeczywistość blockchainu oczarowała artystkę. Zaledwie półtora miesiąca po dołączeniu do rzeczywistości NFT ikona muzyki stworzyła bowiem swoją kolekcję tokenów. Śmiało można powiedzieć, że w najnowszym projekcie, zrealizowanym we współpracy ze słynnym artystą Mikem Winkelmannem, znanym jako Beeple, królowa muzyki przekroczyła teraźniejszość i przywitała się z przyszłością. 

Wspólny projekt Madonny i Beeple, zatytułowany „Mother of Creation” (Matka kreacji), składa się z trzech jednominutowanych, renderowanych cyfrowo filmów. Każda praca reprezentuje „inną formę narodzin we współczesnym świecie”. 

Wideo „Matka natury” przedstawia awatara Madonny na stole chirurgicznym. Cyfrowa ikona popu z rozpostartymi nogami daje początek życia drzewu. Na gałęziach pojawiają się liście, drzewo kwitnie, a piosenkarka przemawia sugestywnymi słowami:

Moja podróż przez życie jako kobiety jest jak podróż drzewa. Począwszy od małego ziarna, zawsze pokonując opór ziemi.

Następna jest „Matka ewolucji”. Tym razem z waginy Madonny wydostają się motyle – to „znak nadziei”. Awatar zostaje umieszczony w postapokaliptycznej rzeczywistości, a w tle gwiazda czyta tekst swojej piosenki „Justify My Love”. Serię dopełnia „Matka technologii”, która ilustruje roboty-stonogi wypełzające z leżącej w lesie Madonny. Film „przedstawia fakt, że nauka może przynieść światu światło, ale tylko wtedy, gdy jest używana świadomie”.

„To była niesamowita podróż, łącząca intelektualny koncept z emocjonalną historią, dając początek sztuce” – powiedziała Madonna w komentarzu do projektu „Mother of Creation”. „Chciałam zbadać koncepcję stworzenia, nie tylko tego, jak dziecko wkracza do świata przez pochwę kobiety, ale także tego, jak artysta daje początek kreatywność” – wyjaśniła piosenkarka.

 

Zobacz także:

Dzieło NFT Madonny na aukcji charytatywnej

Jak poinformowali twórcy, tryptyk „Mother of Creation” zostanie wystawiony na aukcji 11 maja za pośrednictwem platformy SuperRare. Cały dochód ze sprzedaży trafi do trzech organizacji charytatywnych: 

•    Fundacji Głosy Dzieci, pomagającej kobietom i dzieciom dotkniętym wojną w Ukrainie;
•    Fundacja Miasto Radości, wspierającej ofiary przemocy w Demokratycznej Republice Konga; 
•    Black Mama’s Bail Out, zapewniającej fundusze na kaucję dla czarnoskórych matek, które trafiły za kraty. 

Moonpay, czyli platforma kryptograficzna, która pomogła realizowani projektu, przekaże 100 tysięcy USD każdej z tych organizacji.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.