Zamknięte z powodu koronawirusa muzea zapraszają na zwiedzanie wirtualne

W trosce o zdrowie swoje i innych, siedzicie w domu i trochę wam się nudzi? To najlepszy moment, by... odwiedzić muzeum! Jak to możliwe, skoro z powodu pandemii koronawirusa wszystkie są zamknięte? To proste! By umilić nam czas kwarantanny wiele z muzeów uruchomiło możliwość zwiedzania wirtualnego. Dzięki temu, nie ruszając się z domu, możecie teraz obejrzeć wystawy z: Londynu, Paryża, Nowego Jorku, a nawet Seulu. Na wirtualne zwiedzanie zapraszają bowiem najsłynniejsze muzea na świecie. Po pierwsze dlatego, że podjęły współpracę z witryną Google Arts & Culture, za pośrednictwem której obejrzycie najważniejsze obrazy i eksponaty. Po drugie, dlatego, że na wirtualny spacer zapraszają za pośrednictwem swojej własnej strony. Wirtualnie zwiedzicie także muzea w Polsce.

Jak nie zmarnować czasu siedząc w domu? Lista nieoczywistych rzeczy, które w końcu możesz zrobić i nie odkładać ich na później >>>

15 muzeów, które zwiedzicie wirtualnie – Wystawy, które obejrzycie online

1. British Museum, Londyn

Londyńskie muzeum jest jednym z największych na świecie poświęconych historii starożytnej. Nie tylko Europy, ale i Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii. I to właśnie na te 5 „tras” podzielona jest wirtualna wycieczka. Nie musicie jednak oglądać wszystkiego, możecie skupić się na tym, co interesuje was najbardziej. Eksponaty podzielone są bowiem dodatkowo na kategorie takie jak: Sztuka i Design, Życie i Śmierć, Siła i Tożsamość, Religia i Wierzenia, Handel i Konflikty. Każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Muzeum zlokalizowane na Manhattanie słynie nie tylko z oryginalnego bydynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta, ale i bogatej kolekcji sztuki: malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, modernizmu i sztuki współczesnej. 

3. Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie

To właśnie tu znajdują się dzieła, malarzy takich jak: Albrecht Dürer, El Greco, Édouard Manet czy Jan Vermeer. I to właśnie wystawę tego ostatniego obejrzeć można online. A oprócz niej także wystawę poświęconą... amerykańskiej modzie – z lat 1740-1895.

4. Musée d’Orsay, Paryż

Wirtualnie zwiedzić można całe muzeum. Na zwiedzających czekają prace najsłynniejszych francuskich artystów, żyjących w latach 1848-1914. Wśród nich, m.in. Monet, Cézanne i Gauguin.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

NOUVELLE ACQUISITION: Un ensemble exceptionnel de dessins originaux de Steinlen liés à la culture populaire de la #BelleEpoque. La plupart des feuilles ont été publiées dans "Gil Blas illustré", journal hebdomadaire à succès qui diffusait des chansons, des poèmes et des romans en feuilletons avec des illustrations en couleurs et dont Steinlen était l'un des plus prolifiques collaborateurs. Ses illustrations se caractérisent par un sens du rythme, des cadrages et des éclairages au service de la dramaturgie, sans tomber dans l'anecdotique. . NEW ACQUISTION: An exceptional set of original Steinlen's drawings linked to the popular culture of the #BelleEpoque. Most were published in "Gil Blas illustrated", a successful weekly newspaper which featured songs, poems and serial novels with color illustrations and of which Steinlen was one of the most prolific contributors. His illustrations are characterized by a sense of rhythm, framing and lighting in the service of dramaturgy, without falling into anecdotal. . Théophile Alexandre Steinlen (1859-1923), dessins autour de 1895 [drawings circa 1895] . #museedorsay #museeorsay #orsaymuseum #artmuseum #artgallery #fineart #beauxarts #artexhibition #art #museum #Paris #dessin #drawing #acquisition #steinlen. . © Musée d'Orsay, dist. RMN-Grand Palais / Patrice Schmidt

Post udostępniony przez Musée d'Orsay (@museeorsay) Sty 31, 2020 o 10:23 PST

5. National Museum of Modern and Contemporary Art, Seoul

To jedno z najsłynniejszych koreańskich muzeów sztuki. Na 6 piętrach znajdziecie prace nie tylko lokalnych, ale i światowych artystów.

Zobacz także:

6. Muzeum Pergamońskie, Berlin

Słynie ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. To właśnie tu znajduje się także rekonstrukcja Wielkiego Ołtarza Zeusa (czyli ołtarza pergamońskiego) oraz Brama Isztar.

7. Rijksmuseum, Amsterdam

Jedno z naszych ulubionych. Największa atrakcja? „Straż nocna” Rembrandta (wśród innych jego prac). Perełek jest jednak więcej, jako, że w muzeum znajdują się także dzieła: Jana Vermeera, Fransa Halsa czy Jana Willema Pienemana.  

8. Muzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam

A skoro jesteśmy już w Amsterdamie (nawet jeśli tylko wirtualnie), jeśli jesteście fanami sztuki, koniecznie musicie też zajrzeć do tamtejszego Muzeum Vincenta van Gogha. Znajdziecie tu ponad 200 obrazów, 500 rysunków oraz ponad 750 listów artysty. 

9. The J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Choć muzeum znajduje się w Kalifornii znajdziecie tu przede wszystkim europejskie dzieła sztuki: obrazy, rysunki, rzeźby, rękopisy i fotografie.

10. Galleria degli Uffizi, Florencja

Jedno z najstarszych muzeów w Europie i obowiązkowy punkt na mapie Florencji, do odwiedzenia przez turystów. Teraz unikniecie kolejek, bo Galerię Uffizi zwiedzicie wirtualnie. Na ścianach przede wszystkim obrazy włoskich artystów, ale nie tylko. Najsłynniejsze nazwiska? Sandro Botticelli, Michał Anioł, Tycjan. Rubens, Caravaggio...

11. National Museum of Anthropology, Mexico City

Do zwiedzania 23 sale, w których znajdziecie eksponaty związane z historią i kulturą Meksyku, w tym cywilizacji Majów.

12. Luwr, Paryż

Tego muzeum chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Największe i najchętniej odwiedzane muzeum na świecie.

13. MASP, São Paulo

To brazylijskie muzeum sztuki słynie ze swojej nowoczesności. Jeśli obrazy, to w ramkach z pleksiglasu – wyglądają jakby widziały w powietrzu! Przekonajcie się. 

14. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

Zachęta zaprasza na wirtualny spacer po galerii.

15. POLIN, Warszawa

Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na 4 wystawy wirtualne: wystawę poświęconą Irenie Sendlerowej, wystawę „Krew. Łączy i dzieli”, przygotowaną z muzeum londyńskim, wystawę Franka Stelli oraz wystawę „Dobry adres” na temat ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie.

Ciekawostka? Wirtualne atrakcje przygotowały nie tylko muzea, ale i teatry czy filharmonie. Na wirtualny spacer można wybrać się także do... Puszczy Kampinoskiej. Wszystko na wyciągnięcie... myszki. Korzystajcie.

Gry planszowe dla dorosłych: Fajne gry planszowe wskazują sami gracze. Fanką jest Julia Wieniawa! >>>