Rozśmieszał, wzruszał, przełamywał niejedno tabu i bez owijania w bawełnę opowiadał o problemach nierówności płci w pracy czy niesprawiedliwych standardach łóżkowych, przez co jak na swoje czasy Seks w wielkim mieście był serialem absolutnie przełomowym. O jego klasie i ponadczasowości świadczy chociażby to, że ponad 20 lat później wciąż jest... tak bardzo aktualny. Opisane w nim (zresztą szalenie błyskotliwie!) relacje damsko-męskie oraz charakterne bohaterki sprawiły, że uznawany jest za jeden z najlepszych seriali wszech czasów, który odniósł ogromny sukces, nie tylko komercyjny. W końcu w masowej kulturze oraz świadomości widzów zapisał się już na zawsze, a w Nowym Jorku wciąż organizowane są wycieczki śladami produkcji! Nie mówiąc już o tym, że styl Carrie Bradshaw ciągle inspiruje, a Candace Bushnell, czyli autorka książki na podstawie której powstał Seks w wielkim mieście, napisała właśnie kolejną część!
 

Seks w wielkim mieście – ciekawostki

Kultowy amerykański serial Seks w wielkim mieście został wyprodukowany przez telewizję HBO i na małe ekrany trafił w 1998 roku. Przygody Carrie Bradshaw, Mirandy Hobbes, Samanthy Jones i Charlotte York objęły łącznie dziewięćdziesiąt dwa odcinki, które wyemitowano w ponad 200 krajach. Ostatni epizod swoją premierę miał w 2004 roku. Produkcja doczekała się kontynuacji w formie dwóch filmów pod tym samym tytułem.

Jeśli uważacie, że jesteście prawdziwymi fanami i fankami to... ciekawe, czy dacie radę rozwiązać dwie części naszego wielkiego quizu! Znajdziecie go tutaj: Jak dobrze znasz „Seks w Wielkim Mieście”? Na te pytania odpowiedzą tylko prawdziwi fani!

Przeczytajcie też zebrane przez nas ciekawostki na temat produkcji, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia!

1. Żadna z czterech głównych postaci nigdy nie wystąpiła dwa razy w tym samym stroju. Wyjątkiem był ostatni odcinek wieńczący wszystkie sezony, w którym Carrie włożyła futro z pierwszego sezonu.

2. Pierwszy pies, który grał Pete'a, tak bardzo bał się Johna Corbetta (serialowego Aidana), że producenci zmuszeni byli poszukać dla niego zastępstwa. 

3. Osławiona tiulowa spódnica tutu noszona w czołówce serialu przez Sarah Jessikę Parker była... wyprzedażowym łupem. Stylistka serialu Patricia Field znalazła ją w koszu z przecenionymi rzeczami w jednym z showroomów. Kosztowała zaledwie 5 dolarów! Podobno kreacja wisi dziś oprawiona w ramę w biurze reżysera Michaela Patricka Kinga.

4. Żaden z adresów domowych głównych bohaterek nie istnieje tak naprawdę w Nowym Jorku. Wszystkie zostały wymyślone: 245 East 73rd Street, gdzie mieszkała Carrie, 300 Gansevoort Street – adres Samanthy, 700 Park Avenue – miejsce zamieszkania Charlotte oraz 331 West 78th Street – Mirandy.

Zobacz także:

5. Wiele dzieł sztuki w mieszkaniu serialowego Aleksandra Petrovsky'iego należy do Michaiła Barysznikowa, legendarnego tancerza, który wcielił się w tę postać.

6. Apartament, w którym mieszkała serialowa Carrie w 2012 roku został sprzedany za 9,65 mln dolarów.

7. Grając Carrie, Sarah Jessica Parker musiała chodzić 18 godzin dziennie w szpilkach.

8. Wszystkie koktajle serwowane w serialu były bezalkoholowe.

9. Aby zagrać rudowłosą Mirandę, Cynthia Nixon musiała pożegnać i przefarbować swoje naturalne blond włosy.

10. Sarah Jessica Parker zastrzegła w swoim kontrakcie brak rozbieranych scen. Była jedyną z czterech głównych aktorek serialu, która na to nalegała.

11. Podobno tygodniowo nawet tysiąc turystów uczestniczy w wycieczce śladami Seksu w wielkim mieście.

12. Obie części filmowej kontynuacji Seksu... zarobiły 710 milionów dolarów.

13. Carrie wydawała miesięcznie około 700 dolarów na buty, podczas gdy jej czynsz wynosił... 750 dolarów.

14. Ścieżka dźwiękowa do Seksu zadebiutowała na 2. miejscu kultowej listy Billboard 200.

15. Serial znalazł się na liście 100 najlepszych programów TV w historii.

16. Seks w wielkim mieście zdobył aż 24 nominacje do Złotych Globów i wygrał 8 statuetek.

17. Magnolia Bakery, nowojorska cukiernia, w której w jednej ze scen spotkały się Carrie i Miranda, musiała zatrudnić ochroniarza z powodu nagłej popularności po pojawieniu się w serialu.

18. Finałowy odcinek oglądało 10,6 mln widzów.

19. Sezon 5. został skrócony do ośmiu odcinków z powodu ciąży Sarah Jessiki Parker. Co ciekawe, jej syn zagrał... serialowego syna Aidana.

20. Sarah czuła się niekomfortowo z wieloma scenami w serialu i rozważała odejście po nakręceniu pilotażowego odcinka.

Zobacz także: Twórczyni „Seksu w wielkim mieście” zdradziła, dlaczego Carrie związała się Mr. Bigiem zamiast Aidanem. Powód jest zaskakujący!