Trądzik to choroba skóry, jeszcze do niedawna uznawana za dolegliwość, której doświadczają nastolatkowie w okresie dojrzewania pod wpływem zmian hormonalnych. Ale coraz częściej dotyka również osób starszych – po 30., a nawet 40. rokiem życia. Wynika albo z uwarunkowań genetycznych lub – szczególnie, jeśli występuje w późniejszym czasie – z powodu dużej ilości stresu bądź nieodpowiedniej diety. Cera trądzikowa ma zaburzone działanie gruczołów łojowych, przez co produkuje nadmiar sebum, co prowadzi do zatkanych porów i różnego rodzaju często bolesnych zmian skórnych. „Cera trądzikowa posiada zaskórniki, grudki, krostki - może być przewaga którejś z tych zmian”, wyjaśnia dermatolog Kamila Padlewska z kliniki Oricea. Jak rozpoznać ten typ skóry, w jaki sposób pielęgnować tak problematyczną cerę i w jaki sposób ją leczyć? Sprawdźcie poniżej.

Podkład do cery trądzikowej – najlepsze produkty, które ukryją problemy z cerą >>>

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa charakteryzuje się zatkanymi porami i zmianami na skórze, które występują pod różnymi postaciami. Najczęściej to zmiany ropne, krostki i wypryski, pojawiające się w dużej ilości i nierzadko pozostawiające blizny. Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale również na plecach i dekolcie. Jak rozpoznać cerę trądzikową? Jeśli wyżej wymienione zmiany utrzymują się – mimo odpowiedniej pielęgnacji – dłużej niż 3 miesiące, prawdopodobnie to trądzik. W tym celu należy udać się do dermatologa, który przepisze leki i poprowadzi kurację.

Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej?

Cera trądzikowa i tłusta często są mylone, ponieważ mają kilka cech wspólnych. Oba rodzaje skóry charakteryzuje nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, co objawia się nadmierną produkcją sebum, w wyniku czego niektóre miejsca na twarzy (szczególnie „strefa T”, to znaczy czoło, nos i broda) są przetłuszczone i świecą się. Osoby z cerą tłustą zmagają się od czasu do czasu z wypryskami i zaskórnikami, ale to pojedyncze historie, które zdarzają się nieregularnie – w przeciwieństwie do cery trądzikowej, która „ma na podłożu cery tłustej zmiany trądzikowe, czyli zaskórniki (otwarte, zamknięte), grudki i krostki”, tłumaczy doktor Kamila Padlewska.

Cera trądzikowa – pielęgnacja

Jeśli chodzi i pielęgnację cery trądzikowej, ważne są dwie kwestie: oczyszczanie i nawilżanie. Regularny demakijaż powinien odbywać się przy pomocy najpierw płynu micelarnego lub olejku, a następnie łagodnego żelu do mycia twarzy. Dzięki temu pozbędziecie się zanieczyszczeń, które mogą zatykać pory. Jeśli chodzi o nawilżanie, to kolejny krok, którego nie można pomijać: „Obecnie jest dużo różnych kosmetyków przeciwtrądzikowych, które są skuteczne w mało nasilonym trądziku (głównie zaskórniki). Jeśli występuje więcej zmian zapalnych (grudek, krostek) konieczne jest leczenie u lekarza. Wtedy, jeżeli są zapisane zewnętrzne leki przeciwtrądzikowe, które mogą odwodnić skórę, konieczne są specjalne kosmetyki, które ją nawilżą”, tłumaczy dermatolog.

Inną ważną rzeczą jest utrzymywanie higieny. Nie należy dotykać twarzy brudnymi rękami, a przed każdą aplikacją kosmetyków trzeba umyć ręce. Co więcej, trzeba również dbać o czystość pościeli i poduszek, z którymi nasza twarz ma regularny kontakt.

Leczyłam trądzik tabletkami antykoncepcyjnymi. Oto, dlaczego już nigdy w życiu tego nie zrobię >>>

Jak leczyć cerę trądzikową?

„Sposób leczenia zależy od nasilenia zmian. Cerę trądzikową leczy się lekami zewnętrznymi, antybiotykami doustnymi oraz doustnie izotretynoiną”, tłumaczy dermatolog Kamila Padlewska. Izotretynoina jest popularną metodą leczenia trądziku, niezależnie od jego nasilenia. Jeśli zmiany są łagodniejsze, zaleca się po prostu mniejsze dawki leku. To silna substancja, którą można stosować również zewnętrznie (na rynku istnieje szeroki wybór maści i kremów z tym składnikiem). Zmniejsza ona aktywność gruczołów łojowych, które w wyniku choroby nie pracują prawidłowo i wydzielają nadmierną ilość sebum, co prowadzi do powstawania niedoskonałości. „Izotretynoina, przyjmowana doustnie czy stosowana zewnętrznie po jakimś czasie normuje pracę gruczołów łojowych.  Jej przyjmowanie wiążę się niestety z wieloma skutkami ubocznymi. Skutki uboczne izotretynoiny to nadmierna suchość skóry, błon śluzowych. Ich zwiększona urażalność. Ponadto jest to lek który może dać szereg innych powikłań, dlatego jest podawany pod kontrolą dermatologa i konieczne są regularne badania krwi. W trakcie jego brania nie można zajść w ciążę, bo uszkadza płód”, wyjaśnia dermatolog.