„Bez urazy”: fabuła

W produkcji „Bez urazy” (ang. „No Hard Feelings”), promowanej jako „komedia erotyczna o dojrzewaniu”, Jennifer Lawrence wciela się w postać Maddie. Kobieta otrzymuje nietypowe zlecenie od rodziców 19-letniego Percy’ego: ma uwieść ich nieporadnego w świecie randek syna, zanim ten pójdzie na studia do Princeton. „Helikopterowi rodzice” (tacy, którzy za swoje dziecko robią wszystko i o wszystkim decydują) wynajmują Maddie, bo martwią się, że introwertyczny chłopak wciąż „nie jest mężczyzną”.

Film otrzymał kategorię wiekową R (Restricted), co oznacza, że zawiera treści przeznaczone dla dorosłych – osoby mające poniżej 17 lat mogą wejść na seans tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna. Tuż po wypuszczenia zwiastuna produkcja wywołała niemałe kontrowersje.

„Bez urazy”: obsada

Obok Jennifer Lawrence'a, którą ostatnio można było oglądać w filmie „Nie patrz w górę” z 2021 roku, w obsadzie „Bez urazy” znaleźli się:

  • Andrew Barth Feldman („Biały szum”) jako Percy,
  • Matthew Broderick („Wolny dzień pana Ferrisa Buellera”, „Miłość jak narkotyk”, „Gry wojenne”) jako ojciec Percy’ego,
  • Laura Benanti („Nashville”, „Wytańczyć marzenia”, „Tick, Tick... Boom!”) jako matka chłopaka.

Ponadto na ekranie pojawią się m.in.:

  • Natalie Morales („Już nie żyjesz”, „Lekcje języka”),
  • Hasan Minhaj („Ostra noc”, „The Morning Show”, „Szpieg, który mnie rzucił), 
  • Kyle Mooney („Poza systemem”, „Spree”),
  • Ebon Moss-Bachrach („The Bear”, „Dom nad jeziorem”),
  • Scott MacArthur („El Camino”, „Cioteczka Mick”). 

„Bez urazy”: twórcy

„Bez urazy” nakręcił Gene Stupnitsky, który ma na koncie m.in. komedię o dojrzewaniu „Niegrzeczni chłopcy” z 2019 roku, z Jacobem Tremblayem w roli pierwszoplanowej. Reżyser napisał scenariusz wraz z aktorem Johnem Phillipsem.

Produkcją zajęli się: odtwórczyni głównej roli, Jennifer Lawrence, a także Alex Saks, Naomi Odenkirk, Marc Provissiero, Justine Ciarrocchi oraz producenci wykonawczy John Phillips i Kerry Orent.

„Bez urazy”: zwiastun

Zwiastun filmu „Bez urazy” otwiera scena, która sporo zdradza, jeśli chodzi o klimat filmu i poziom królującego tu poczucia humoru. Bohaterka Lawrence'a, Maddie, podchodzi do zakłopotanego Percy'ego w punkcie adopcji psów, pytając: Czy mogę dotknąć twojej parówki? Za chwilę precyzuje, że chodzi jej o psa, którego chłopak trzyma w ramionach (gra słów: po angielsku „wiener dog” to jamnik, „wiener” – parówka, a „weiner” – siusiak).

Zobacz także:

Potem obserwujemy, jak kobieta przechodzi do realizacji zleconego jej przez rodziców 19-latka zadania: robi wszystko, co może, by uwieść młodego mężczyznę, który za wszelką cenę uwieść się nie daje (jest „nieprzelatywalny”, jak to określa w którymś momencie Maddie). Pełno jest tu mało subtelnych żartów i sytuacji, które w zamyśle mają być zabawne. Efekt oceńcie sami.

„Bez urazy”: oskarżenia o grooming

Po tym, jak zwiastun „Bez urazy” ujrzał światło dzienne, część widzek i widzów nie kryła swojego oburzenia. Na Twitterze oskarżono film o promowanie groomingu.

Grooming definiuje się jako zaprzyjaźnianie się lub nawiązywanie więzi emocjonalnej z osobą małoletnią (poniżej wieku przyzwolenia) w celu odbycia z nią stosunków seksualnych. Percy w filmie ma 19 lat (czyli powyżej wieku przyzwolenia, który w Stanach Zjednoczonych wynosi 18 lat), zarzuty wydają się więc nie na miejscu. Zniesmaczeni widzowie i widzki argumentują jednak, że chłopak nie jest w produkcji przedstawiany jako młody mężczyzna, a dziecko.

Bądźmy szczerzy. Koleś zachowuje się jak 14-latek. Przez to cała sytuacja wygląda jak grooming – napisał jeden z internautów. Wiele osób  jest podobnego zdania. Prawdopodobnie jest w tym jakiś morał lub ważniejsza historia, ale po prostu nie widzę, żeby ten miał szansę na dobre przyjęcie. Moim zdaniem picie i uwodzenie nieletnich nie jest ok – stwierdził ktoś inny. Zgadzacie się z tymi zarzutami?

 „Bez urazy”: premiera

Premiera komedii „Bez urazy” zaplanowana została na 23 czerwca. Będziecie wyczekiwać z niecierpliwością czy niekoniecznie?