Filmy psychologiczno-erotyczne: „Oczy szeroko zamknięte”, reż. Stanley Kubrick, 1999 (Netflix)

Klasyka gatunku. Thriller erotyczny eksplorujący temat ryzykownych zachowań psychoseksualnych oraz tego, co mieści się w „normie” i co poza nią wykracza. Bill i Alice, przedstawiciele nowojorskiej śmietanki towarzyskiej, wiodą z pozoru szczęśliwe życie. Pewnego wieczoru między małżonkami dochodzi  do kłótni. Bill wychodzi z domu i kończy wieczór, biorąc udział w tajemniczym, erotycznym rytuale. W ostatnim, kontrowersyjnym obrazie Stanleya Kubricka Tom Cruise i Nicole Kidman  grają parę uwikłaną w skomplikowaną sieć zazdrości i seksualnych obsesji.

 

Filmy psychologiczno-erotyczne: „Nagi instynkt”, reż. Paul Verhoeven, 1992 (Netflix)

Kultowy thriller erotyczny z bardzo dobrze rozegraną warstwą psychologiczną. Decyduje o tym już wybór bohaterki: Catherine Tramell to bogata pisarka, z wykształcenia psycholożka, która szuka seksualnych podniet w niebezpiecznych gierkach... Trudno wyobrazić sobie w tej roli kogoś innego niż Sharon Stone, której kreacja femme fatalle, przynoszącej zgubę swoim wybrankom,  jest przesycona zmysłowością, seksapilem i inteligencją zarazem. Na ekranie partneruje jej Michael Douglas, pozornie twardziel, który nie masz szans w mentalnej potyczce z kobietą fatalną.

 

Filmy psychologiczno-erotyczne: „Kochanek”, reż. Jean-Jacques Annaud, 1992 (HBO Max)

Wietnam, 1929 rok. Ekranizacja autobiograficznej powieści Marguerite Duras opowiada o romansie młodej dziewczyny z dojrzałym mężczyzną, których różni nie tylko wiek, ale też pochodzenie. Film z 1992 roku z Jane March i Tonym Ka Fai Leungiem  wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ jest zbudowany na śmiałych scenach erotycznych i wokół nich skupiony. Choć ten naładowany namiętnością obraz – zdaniem wielu – odsuwa na bok psychologię postaci, trudno się zgodzić z tak powierzchownym odbiorem dzieła Annauda. Rozdarcie emocjonalne bohaterów jest przedstawione nie wprost, niezwykle subtelnie, w drobnych gestach i niuansach.

Filmy psychologiczno-erotyczne: „Życie Adeli”, reż. Abellatif Kechice, 2013 (Player)

Pełen namiętności film, który opowiada historię wielkiej miłości między 15-letnią Adelą i kilka lat starszą Emmą (w tych rolach rewelacyjne Adele Exarchopoulos i Lei Seydoux). Obie dziewczyny mają w sobie magnetyzm i psychologiczną wielowymiarowość. Obraz bada obszary odkrywania własnej tożsamości seksualnej i pierwszych doświadczeń erotycznych. Obiektyw kamery jest przez cały czas tak blisko naszych bohaterek jak tylko to możliwe, ponieważ to, co najważniejsze,  rozgrywa się w ich wnętrzu,

 

Zobacz także:

Filmy psychologiczno-erotyczne: „Miłość”, reż. Gaspar Noe, 2015 (Vod.pl)

O tym filmie – arcydziele z metką skandalu – najlepiej opowiada chyba jego twórca, który mówi: „Miłość to oślepiające światło, genetyczna potrzeba, odmienny stan świadomości, ciężki narkotyk, choroba psychiczna, gra o władzę, sperma i łzy”. I dokładnie taki jest ten obraz, który zasłynął faktem, że jest w nim dużo seksu. Bardzo dużo seksu. Nieudawanego, pokazywanego śmiało i w zbliżeniach, niczym z hard porno, ale w przepiękny, iście malarski sposób. Chodzi o to, by pokazać, że seks to nie pozbawiona głębi kopulacja, ale coś emocjonalnego, uczuciowego, psychologicznego. Seks to także miłość, w jej wszystkich aspektach, z całym wachlarzem najradośniejszych, ale i najbardziej bolesnych stanów, jakich można doświadczać.

Filmy psychologiczno-erotyczne: „Służąca”, reż. Park Chan-wook, 2016 (Vod.pl)

Melodramat, horror, kryminał, film erotyczny, film, psychologiczny, thriller. Jak go zaszufladkujecie, tak go zaszufladkujecie, pewne jest tylko to, że to jedna z najlepszych produkcji, jakie zobaczycie.  Przewrotny, perwersyjny obraz, osadzony w Korei w latach 30. XX wieku, opowiada o trójkącie miłosnym,  seksualnych fantazjach, pożądaniu i wyszukanej zemście. Oparty na bestsellerowej powieści Sarah Waters  obraz Park Chan-wooka jak na dłoni pokazuje, że twórca „Oldboya” i „Pani Zemsty” umie w filmy psychologiczno-erotyczne.

 

Filmy psychologiczno-erotyczne„Głęboka woda”, reż. Adrian Lyne, 2022 (Amazon Prime)

80-letni  Adrian Lyne od dekad bada swe tematyczne fascynacje. Podwójne życie, fiksacje seksualne, psychologiczne wieloznaczności – to motywy, które Brytyjczyk zgłębia wciąż i wciąż na nowo. Nie inaczej jest w „Głębokiej wodzie” – thrillerze psychologiczno-erotycznym z Benem Affleckiem i Aną de Armas, którzy – gdy kręcili ten film – byli kochankami... Adaptacja powieści Patricii Highsmith z 1957 roku o tym samym tytule, opowiada o małżonkach: Vicu i Melindzie. By uniknąć rozwodu, mężczyzna pozwala żonie na liczne romanse. „Sielanka” kończy się, gdy kochankowie kobiety zaczynają znikać. Para zaczyna ryzykowną zabawę,,,

 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.