Oscary 2021 odbędą się później niż zwykle. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa, która zatrzymała na moment cały przemysł filmowy (i nie tylko), opóźniając pracę na planach i produkcję wielu obrazów. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęła decyzję, że 93. ceremonia wręczenia najważniejszych wyróżnień w świecie kina odbędzie się nie na przełomie lutego i marca jak to miało miejsce do tej pory, a 25 kwietnia 2021 roku. To pozwoli twórcom na spokojnie dokończyć swoje dzieła, by bez większej presji móc ubiegać się o miejsce w wyścigu po oscarowe statuetki. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o polskiego kandydata, to jest nim najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta Śniegu już nigdy nie będzie, a o tym, czy ma on realną szansę na statuetkę przekonamy się dopiero 15 marca

Oscary: nowe kryteria nagradzania filmów. Co się zmieni?

Akademia ogłosiła kilka dni temu także inną wiadomość. A mianowicie nowe zasady, według których mają funkcjonować kolejne edycje i jednocześnie wymagania, jakie muszą spełniać filmy chcące ubiegać się o Oscary. Podzielono je na cztery standardy, a zgłaszane tytuły muszą spełniać przynajmniej dwa. Standard A dotyczy tzw. reprezentacji na ekranie tematów oraz motywów narracyjnych i mówi, że przynajmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych i drugoplanowych musi przynależeć do mniejszości etnicznych, np. Azjatów czy Afroamerykanów, natomiast 30 procent wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i na dalszych planach musi reprezentować konkretne grupy, np. kobiety, osoby LGBT czy z niepełnosprawnościami.


Zobacz także: Jan Komasa będzie przyznawać Oscary!
 

Według nowych kryteriów przynajmniej jeden z wątków w filmie musi również dotyczyć jednej z wyżej wymienionych mniejszości. Standard B związany jest z ekipą filmową i określa, jaką reprezentację powinny mieć działy odpowiedzialne za casting, zdjęcia, muzykę kostiumy czy montaż. Co najmniej jedna z ekip musi być kierowana przez osoby reprezentujące mniejszości rasowe czy etniczne. Standard C odnosi się do szans rozwoju oraz dostępności, czyli np. płatnych praktyk w różnych działach, możliwości szkoleń, zaś standard D poświęcony jest tzw. komunikacji w widownią. Co to oznacza? Podobnie jak powyżej, w zespołach odpowiedzialnych za marketing muszą pracować kobiety oraz osoby reprezentujące mniejszości seksualne, rasowe, etniczne oraz osoby z niepełnosprawnościami. Co więcej, muszę one też znajdować się na stanowiskach kierowniczych.

Oscary: kiedy nowe reguły przyznawania nominacji wejdą w życie?

Musimy patrzeć szerzej, aby odzwierciedlić naszą różnorodną globalną populację, która zarówno tworzy filmy, jak i je odbiera. Akademia jest zaangażowana w odgrywanie istotnej roli w urzeczywistnianiu tej idei”  czytamy w oficjalnym oświadczeniu Akademii, które napisali jej prezes David Rubin oraz dyrektor generalna Akademii, Dawn Hudson. Nowe reguły mają zacząć obowiązywać od oscarowej rozgrywki w 2024 roku, natomiast wcześniej przyznający Oscary będą rozważać nominacje pod kątem nowych zasad, natomiast nie dyskwalifikować za ich nieprzestrzeganie.


Zobacz także: 10 ciekawostek o Oscarach, których (prawdopodobnie) nie wiedzieliście