Wyrafinowany erotyzm i egzotyczna sceneria. Film z 1974 roku wywołał sensację i był jednym z największych sukcesów francuskiej kinematografii. Obejrzało go 45 milionów widzek i widzów na całym świecie, z czego około 9 milionów w samej Francji. Paryskie kina utrzymywały „Emmanuelle” w repertuarze przez dziesięć lat, a latem oferowały napisy w języku angielskim dla turystów. Prawie 5 dekad później powstaje nowa wersja. Za reżyserię nadchodzącej adaptacji odpowiada Audrey Diwan, która zdobyła Złotego Lwa na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. Scenariusz do „Emmanuelle” napisała sama reżyserka wraz z Rebeccą Zlotowski („Gorące lato z Sofią”). W tytułową rolę wcieli się Léa Seydoux. Francuska aktorka wydaje się być najbardziej poszukiwanym nazwiskiem przez europejski i amerykański przemysł filmowy, biorąc pod uwagę ilość projektów, w które jest ostatnio zaangażowana. Zobaczcie, co wiemy o nowej „Emmanuelle” z jej udziałem.

„Emmanuelle” – fabuła

Film „Emmanulle” jest oparty na powieści o tym samym tytule napisanej przez Emmanuelle Arsan. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1967 roku. Fabuła skupia się na historii kobiety i jej fantazjach erotycznych. Emmnuelle jest znudzoną życiem żoną francuskiego dyplomaty. Po przyjeździe do Bangkoku rozpoczynają się jej seksualne przygody z mężczyznami (m.in. ze starszym włoskim arystokratą), kobietami, a nawet z własnym mężem. Te doświadczenia nie pozostają bez wpływu na jej życie. Dla Audrey Diwan będzie to trzeci film fabularny, po „Losing it” i „Zdarzyło się”, które w zeszłym roku przyniosły jej największe uznanie w Wenecji.

„Emmanuelle” – oryginalna wersja filmu z 1974 roku

W pierwszym filmie (1974), wyreżyserowanym przez Justa Jaeckina, z udziałem Alaina Cuny, Mariki Green i Christine Boisson, Sylvia Kristel jest piękną, młodą żoną francuskiego dyplomaty, która dołącza do męża w Bangkoku. Podczas lotu zdradza go z dwoma mężczyznami, a po przybyciu zostaje wtajemniczona w tajniki seksu, który stanie się dla niej rodzajem obsesji, nawet w najbardziej ekstremalnych formach. Choć krytycy byli sceptyczni co do filmu, widzowie zareagowali bardzo pozytywnie i tak powstało kilka kolejnych części produkcji. Kristel dzięki tej roli stała się gwiazdą, ale nie mogła już uwolnić się od stereotypu seksownej aktorki. Zgodnie z umową, która obligowała ją do udziału w trzech filmach z serii, pracowała także przy „Emmanuelle l'antivergine” (1975) oraz w ostatnim filmie „oficjalnej” sagi, „Goodbye Emmanuelle” (1977). Po latach pojawiła się również w „Emmanuelle 4” (1983).

Léa Seydoux – nowa „Emmanuelle”

Urodzona w 1985 roku paryżanka Léa Seydoux zaczęła być zauważana w świecie filmowym dzięki rolom w produkcjach: „Bękarty wojny” (2009), „Robin Hood” z Russellem Crowe (2010), „O północy w Paryżu” (2011) i „Mission Impossible – Ghost Protocol” (również 2011). Następnie zachwyciła „Życiem Adeli” (2013), za którą otrzymała Złotą Palmę w Cannes. Stała się znana szerokiej publiczności, grając Madeleine Swann w filmach o Jamesie Bondzie: „Spectre” (2015) i „No Time to Die” (2021). W „Emmanuelle” zagra młodą, piękną i kulturalną Francuzkę o intensywnym, swobodnym życiu seksualnym. Ostatnio Léę Seydoux można było zobaczyć na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie promowała dwa filmy, w których zagrała –  „Crimes of the Future” Davida Cronenberga i „One Fine Morning” Mii Hansen-Love.

„Emmanuelle” – data premiery

Pierwsze informacje o filmie dopiero pojawiają się w sieci, więc nikogo nie zdziwi fakt, że data premiery nie jest jeszcze znana. Biorąc pod uwagę wymienione nazwiska, dobrze jest wyczekiwać filmu, który skupia się na pragnieniu wolności i samostanowienia kobiety, która nie chce ulegać zachowaniom narzuconym przez społeczeństwo. Czekając na więcej informacji o tym projekcie, pytamy: czy widziałyście i widzieliście „Emmanuelle” Justa Jaeckina lub czytałyście i czytaliście powieść, na podstawie której powstał film?