Karl Lagerfeld to jedna z najwybitniejszych postaci w historii świata mody. Swoją karierę rozpoczął w 1955 roku, gdy został laureatem prestiżowego konkursu, którego stawką była posada u Pierra Balmain. W kolejnych latach pochodzący z Niemiec projektant pracował dla największych modowych gigantów, takich jak Jean Patou, Krizia, Charles Jourdan czy Valentino. W 1983 r. objął funkcję dyrektora artystycznego Chanel. Kierował także domem mody Fendi oraz marką sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem.

19 lutego 2019 r. świat obiegła smutna informacja o śmierci legendarnego Karla Lagerfelda. Kreator mody zmarł w wieku 85 lat w Paryżu z powodu raka trzustki. O złym stanie zdrowia wybitnego projektanta pisano od dłuższego czasu. Miesiąc wcześniej nie pojawił się pokazie kolekcji haute couture marki Chanel, co podsyciło medialne spekulacje o problemach zdrowotnych Lagerfelda. Zastąpiła go wówczas jego późniejsza następczyni, Virginie Viard

Pan Lagerfeld, dyrektor artystyczny Chanel, czuł się zmęczony, poprosił Virginie Viard, dyrektor studia kreatywnego, by go reprezentowała – brzmiał komunikat domu mody Chanel. 

Pogrzeb Karla Lagerfelda, zgodnie z wolą zmarłego, nie odbył się. Ciało projektanta zostało skremowane, a prochy pochowane z dwiema najbliższymi mu osobami – z matką oraz jego partnerem. 

Kto odziedziczył fortunę po Karlu Lagerfeldzie? 

Karl Lagerfeld pozostawił po sobie ogromny dorobek i jeszcze większy, wart 150 mln funtów majątek. Dyrektor kreatywny marki Chanel osiągnął sukces, ale kosztem życia prywatnego. Dlatego pytania o to, kto przejmie gigantyczną fortunę po zmarłym projektancie nie były bezpodstawne. Sam Lagerfeld wielokrotnie podkreślał, że „nie ma żadnej rodziny”. W 1989 roku przeżył osobistą tragedię, gdy w wieku 38 lat odszedł jego wieloletni partner, Jacques de Bascher. Po bolesnej stracie, kreator mody rzucił się w wir pracy, by nie myśleć o tym, co go spotkało. 

fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images

W 2011 roku Karl Lagerfeld otrzymał od zaprzyjaźnionego modela Baptiste Giabiconiego kotkę birmańską. Nikt nie przypuszczał, że Choupette, bo tak wabi się futrzana pupilka, aż tak rozkocha w sobie słynnego projektanta. Czworonożna przyjaciółka Lagerfelda prowadziła życie, o jakim wielu może pomarzyć. Miała własnego ochroniarza, kucharza i opiekunkę. Karl zadbał, by potrafiła posługiwać się tabletem oraz była aktywna w mediach społecznościowych (na Instagramie znajdziecie ją pod nazwą @choupetteofficiel). 

Zobacz także:

Po śmierci Karla Lagerfelda spekulowano, że to właśnie Choupette odziedziczy fortunę wartą 125 milionów dolarów. Francuskie prawo nie przewiduje jednak sytuacji, gdy zwierzę dziedziczy majątek. W takim przypadku oczywistym kandydatem do przejęcia spadku stał się Hudson Kroenig, chrześniak niemieckiego projektanta. 

Kim jest Hudson Kroenig?

Hudson Kroenig jest najstarszym synem Nicole Bollettieri i Brada Kroeniga. Chłopiec przyszedł na świat w 2008 roku i od chwili narodzin był oczkiem w głowie swoich rodziców oraz ukochanego wujka Karla. Traktuję chłopaków jak moich synów. Nie mam rodziny, więc dobrze jest mieć synów, lecz bez tych wszystkich problemów, jakie prawdziwi synowie mogą stwarzać – mawiał Lagerfeld o Hudsonie i jego ojcu. 

fot. Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images

Chrześniak „cesarza mody”, jak nazywano Lagerfelda, wielokrotnie towarzyszył znanemu wujkowi podczas największych pokazów. Na wybiegu Chanel zadebiutował w wieku zaledwie dwóch lat. Sam Karl nieraz powtarzał, że Hudson zrobi wielką karierę w modelingu. Większą niż jego tata. Brad Kroenig był jednym z ulubionych modeli Karla Lagerfelda.

Wieloletnia współpraca zaowocowała wspaniałą przyjaźnią tych dwojga. Dlatego projektant zdecydował się zostać ojcem chrzestnym najstarszego syna Nicole Bollettieri i Brada Kroeniga. W chwili, gdy świat obiegła informacja o śmierci Karla Lagerfelda, zaprzyjaźniona z dyrektorem kreatywnym marki Chanel rodzina przebywała na wakacjach na Florydzie. 

Przypomnijmy, że tematem przewodnim tegorocznej Met Gali będzie twórczość Karla Lagerfelda. W 2023 roku mija 40 lat, odkąd niemiecki projektant objął funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Chanel.