Niedostępność emocjonalna: czym jest? Główne objawy

Niedostępność emocjonalna (czasami określana jako chłód emocjonalny) to stan obawiający się tym, że dana osoba ma trudności z wyrażaniem, rozumieniem, ale też przyjmowaniem emocji, co kreuje problemy z nawiązywaniem głębokich więzi z innymi ludźmi, w tym w związku romantycznym. Osoba emocjonalnie niedostępna może sprawiać wrażenie otoczonej grubym murem, ma często problem z zaangażowaniem w relacje i udzielaniem wsparcia.

Niedostępność emocjonalna: przyczyny

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do tego typu zachowań. Wśród najbardziej typowych i najczęstszych są:

Traumatyczne doświadczenia w przeszłości

Osoby, które doświadczyły trudnych sytuacji lub traumy w przeszłości, mogą wykształcić mechanizmy obronne, które utrudniają im otwarcie się na emocje.

Lęk przed zranieniem:

Czasami osoby emocjonalnie niedostępne obawiają się zaangażowania w związek z obawy przed odrzuceniem, zranieniem lub utratą kontroli.

Brak umiejętności komunikacyjnych

Osoby, które nie nauczyły się adekwatnie wyrażać swoich emocji i potrzeb, mogą mogą mieć tendencję do wycofania i oddalania się, by uniknąć bliskości.

Unikanie zaangażowania

Niektórzy ludzie niedostępni emocjonalnie preferują utrzymanie dystansu, ponieważ nie czują się komfortowo w relacjach z innymi i obawiają się utraty niezależności.

Niedostępność emocjonalna: jak wpływa na związek?

Emocjonalna niedostępność zwykle wpływa negatywnie na relacje (wszystkie, nie tylko te romantyczne), ponieważ utrudnia budowanie bliskości, zaufania i intymności. Partner(ka) osoby emocjonalnie niedostępnej może odczuwać frustrację, poczucie odrzucenia lub brak zrozumienia. Sytuacja nie jest jednak przegrana, o ile wchodząc w taką relację, ma się świadomość pracy, jaką należy w nią włożyć. 

Zobacz także:

Mężczyzna niedostępny emocjonalnie: jak stworzyć z nim związek?

Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc w budowaniu zdrowego związku z osobą wycofaną emocjonalnie.

1. Zrozumienie przyczyn emocjonalnej niedostępności

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto dowiedzieć się, dlaczego osoba, z którą pragniemy stworzyć relację, jest emocjonalnie niedostępna. Jak już wspomnieliśmy, może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak trudne doświadczenia z przeszłości, trudności w wyrażaniu uczuć, lęk przed zranieniem, itp. Zrozumienie tych powodów może pomóc w zrozumieniu zachowania drugiej osoby i lepszym radzeniu sobie z sytuacją.

2. Cierpliwość i wyrozumiałość

Związek z emocjonalnie niedostępną osobą wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Bycie partnerką takiej osoby może być czasami frustrujące, ale ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma swoje tempo otwierania się na emocje. Daj chłopakowi akceptację, czas i przestrzeń, nie naciskaj go ani nie wymuszaj uczuć. Pozwól mu poczuć się bezpiecznie.

3. Budowanie zaufania i komunikacja

Budowanie zaufania jest kluczowe w każdym związku, a zwłaszcza w przypadku osoby emocjonalnie niedostępnej. Pamiętaj, że zaufanie tworzy się stopniowo poprzez uczciwą i otwartą komunikację. Zachęcaj partnera do dzielenia się swoimi myślami i uczuciami, a także dziel się swoimi. Pokaż, że jesteś gotowa go wysłuchać i akceptować bez osądzania.

4. Samorozwój i indywidualne zainteresowania

W związku z osobą niedostępną emocjonalnie należy dbać o swój własny rozwój osobisty i mieć indywidualne zainteresowania. Rozwijaj swoje pasje, spędzaj czas z przyjaciółmi, podejmuj aktywności, które sprawiają ci radość. To może pomóc ci zachować równowagę i dobre samopoczucie w takim związku.

5. Wspólne cele 

Wspólne cele mogą pomóc w cementowaniu relacji. Razem określcie, czego oczekujecie od siebie nawzajem i jakie macie plany na przyszłość. Dążenie do osiągnięcia tych założeń może zbliżyć was do siebie i zbudować trwałą więź.

6. Psychoterapia

Terapia par lub indywidualna u dobrego specjalisty może być również pomocna w radzeniu sobie z emocjonalną niedostępnością i rozwoju zdrowych wzorców relacyjnych.

Innymi słowy: stworzenie szczęśliwego związku z emocjonalnie niedostępnym mężczyzną nie jest łatwym zadaniem, ale jest możliwe, jeśli obie strony są gotowe do zaangażowania się w proces i chcą pracować nad relacją. Pamiętaj, że każdy związek jest inny, więc nie ma jednego „prawidłowego” podejścia. Warto mieć otwartość i elastyczność, by znaleźć drogę do szczęścia razem. 

WAŻNE: Jednak jeśli partner cały czas pozostaje emocjonalnie nieosiągalny, a dla ciebie jest to bardzo trudne do zaakceptowania, musisz zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Kiedy sytuacja cię przerasta, powinnaś rozważyć, czy relacja jest dla ciebie odpowiednia i czy należy za wszelką cenę o nią walczyć. Być może ten facet wcale nie jest dla ciebie?