"Gdzie widzisz siebie za..."

Wiele rzeczy i sytuacji ma wpływ na związek i to, co się z nim wydarzy w przyszłości. Czasem zastanawiamy się, czy na pewno trafiłam/trafiłem na swojego/swoją księcia/księżniczkę z bajki? Zamiast korzystać z usług wróżki lub opierać się na horoskopach, proponujemy zadać partnerowi/partnerce takie oto pytanie: „Gdzie widzisz siebie za 5 lub 10 lat i jak wyobrażasz sobie naszą przyszłość?”.

Odpowiedź na nie, pozwolić rozwiać wszelkie wątpliwości... Dowiesz się, czy oboje macie podobne cele, wartości i oczekiwania wobec związku. Jeśli jedno z was widzi wspólną przyszłość w zupełnie innym świetle niż druga osoba, może to być sygnał, że ta relacja nie przetrwa. 

Brak kompromisów i rozbieżności w planach życiowych

Wspólne cele i plany są kluczowe dla trwałego związku. Jeśli jedno z was marzy o sielance na wsi, a drugie nie wyobraża sobie życia poza miastem, konieczne będzie znalezienie kompromisu. Może się jednak okazać, że z jednej strony brakuje woli do ustępstw. Gdy partner/partnerka zdaje się ignorować twoje potrzeby, to przed wami trudne momenty, które mogą zaważyć na przyszłości.

Wspólne wartości są fundamentem udanej relacji. Gdy ty stawiasz na rodzinę, a on/ona na karierę – to nie unikniecie konfliktów. Pytanie o przyszłość wyjaśni, czy wasze wartości się pokrywają. Pozwala również zbadać plany życiowe partnera/partnerki - czy chciałby/chciałaby osiedlić się za granicą, a może chce pozostać blisko rodziny? Taka rozmowa daje szansę na wypracowanie planu, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

Komunikacja, jako kluczowy element

Dobre zrozumienie siebie nawzajem, zaczyna się od... komunikacji. Jeśli podczas rozmowy o przyszłości, partner/ partnerka nie jest skłonny/skołonna dzielić się swoimi myślami i uczuciami, to sygnał, że istnieje jakaś bariera komunikacyjna. Otwarta, szczerze prowadzona rozmowa, pomaga zbudować więź i zacieśnić relację oraz wyjaśnić, skąd się wziął opór emocjonalny.

Pytanie o przyszłość to także szansa na odkrycie wspólnych marzeń i celów, które chcecie osiągnąć. Tak budujecie poczucie bezpieczeństwa i partnerstwa. Życie zaskakuje nas różnymi wyzwaniami, a elastyczność, w dostosowywaniu się do zmieniających się okoliczności, jest bardzo ważna. Pamiętajcie, że gotowość do reagowania na zmiany i wspólne podejmowanie decyzji w trudnych chwilach, to zdolność do adaptacji, która wzmacnia związek, sprawiając, że jest on odporny na zewnętrzne czynniki.

Akceptacja różnic i indywidualności

Nawet, jeśli wasze odpowiedzi na pytanie o przyszłość nie są identyczne, to wcale nie oznacza, że związek nie ma szans na przetrwanie. Ważne, aby szanować różnice i indywidualność partnera, a także znaleźć kompromisowe rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Akceptacja odmienności buduje trwałą więź.

Zobacz także:

Odpowiedzi na pytanie o przyszłość mogą być zaskakująco jednoznaczne. Jeśli partner bez wahania maluje wizję wspólnej przyszłości, jest to zdecydowanie pozytywny sygnał. Jednak jeśli odpowiedzi są niejasne, wymijające lub wywołują dyskomfort, może to być sygnał, że warto dokładniej przyjrzeć się waszej relacji.