Znacie poradnik Jak być paryżanką w Polsce autorstwa Natalii Hołowni? Dwa lata temu stał się prawdziwym bestsellerem i skradł serca dziewczyn, które pragnęły poznać sekrety stylu francuskich rówieśniczek. Czy podobny sukces czeka Modną Polkę – najnowszą książkę redaktor prowadzącej luksusowego serwisu Gala.pl? Jesteśmy tego pewne, bowiem Modna Polka to zbiór obszernych wywiadów z szesnastoma ikonami mody. Bohaterkami książki są Zuzanna Bijoch, Magdalena Boczarska, Marta Dyks, Joanna Horodyńska, Jessica Mercedes Kirschner, Małgorzata Kożuchowska, Aneta Kręglicka, Julia „Maffashion” Kuczyńska, Magda Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Lidia Popiel, Katarzyna Sokołowska, Danuta Stenka, Małgorzata Szumowska oraz Marieta Żukowska, czyli znane kobiety w różnym wieku, które codziennie inspirują, do tego zachwycają swoim stylem życia i ubierania się. Natalia Hołownia chciała stworzyć książkę o wizerunku – o modnych Polkach i dla modnych Polek, a także dla tych, które własnego stylu wciąż poszukują. Autorka zwraca jednak uwagę na to, że styl to również osobowość. W związku z tym, w Modnej Polce przeczytamy też o samoakceptacji, kobiecości, dojrzałości, a nawet feminizmie. I właśnie dlatego staje się ona lekturą obowiązkową dla każdej z nas!

Urodowe sekrety modelek – jak dba o siebie Marta Dyks? >>>

Modna Polka – kim jest autorka książki, Natalia Hołownia?

Natalia Hołownia jest doświadczoną dziennikarką, która od kilku lat odpowiada za luksusowy serwis o gwiazdach – Gala.pl. Studiowała iberystykę w Warszawie oraz literaturę i języki obce we Francji. To właśnie tam poznała i zrozumiała fenomen stylu wszystkich paryżanek. Swoją wiedzę przekazała później Polkom. Jej pasja to o literatura, film, moda i podróże. Nam opowiedziała natomiast, dlaczego zdecydowała się na rozmowę właśnie z tymi kobietami, jak również kim jest tytułowa modna Polka. Nie mogłyśmy odmówić sobie także pytania o trendy!

 

Dlaczego zdecydowałaś się na rozmowę właśnie z tymi kobietami?

Bardzo chciałam, żeby w Modnej Polce znalazły się kobiety w różnym wieku oraz reprezentujące różne grupy. Dlatego mamy i 25-letnią Jessicę Mercedes Kirschner, i 84-letnią Helenę Norowicz. W książce są aktorki, modelki, blogerki, reżyserka oraz fotografka. Wydaje mi się, że jest to całkiem interesujący miszmasz. Oczywiście, wybierałam też bohaterki, kierując się ich stylem. Wcześniej pytałam znajomych, kogo uważają za najlepiej ubrane Polki. Nasze typy się pokryły. Dodatkowo myślę, że wszystkie bohaterki Modnej Polki są ikonami w swoich dziedzinach.

Kim jest dla Ciebie tytułowa modna Polka? Jakbyś ją opisała?

Zobacz także:

Modna Polka to kobieta, która inspiruje. Nie tylko stylem ubioru, ale też stylem życia. To też kobieta, która oczywiście stawia na to, co modne – mam tu na myśli naturalność czy samoakceptację, bo właśnie to są dziś najważniejsze trendy widoczne w zasadzie wszędzie. To silna kobieta, która wie, kim jest i nie chce nikogo zadowolić. Bo zna swoją wartość – nawet jeśli to poczucie przyszło do niej dopiero z czasem.

Moda to dobry sposób na wyrażenie siebie?

Chyba najprostszy. Zdanie, które często powtarzały moje bohaterki, brzmiało: Styl jest przedłużeniem osobowości. I rzeczywiście, ubiór, fryzura czy makijaż to rzeczy, które wysyłają jakiś komunikat o nas jeszcze zanim zdążymy wypowiedzieć słowo. Oczywiście, nie dla każdego moda ma jakieś wielkie znaczenie, ale zwykle jest tak, że nosimy to, co lubimy, w czym czujemy się dobrze. Więc nawet nieświadomie zawsze kreujemy jakiś styl.

Myślisz, że Modna Polka stanie się inspiracją dla młodych dziewczyn, które nie są jeszcze pewne swojej kobiecości i wciąż poszukują własnego stylu?

Mam wielką nadzieję, że tak będzie. Kobiety, które są bohaterkami Modnej Polki, promują zupełnie inny wzorzec piękna niż na przykład Kardashianki czy inne światowe influencerki. A zaczęło mnie już trochę przerażać, że młode dziewczyny są atakowane z każdej strony taką dawką sztuczności. Ten nierealistyczny obraz kobiety może wpędzić w kompleksy. Mam nadzieję, że rozmowy z moimi dziewczynami w książce pozwolą czytelniczkom zrozumieć, że najważniejsze jest pozwolenie sobie na niedoskonałość i po prostu polubienie siebie taką, jaką się jest.

Wiadomo, że moda się zmienia. Tak samo kanony piękna. Ale jakie ubrania, dodatki lub tendencje w modzie zawsze są w trendach? Co każda z nas powinna mieć w szafie?

Wbrew pozorom nie jestem fanką trendów. Uważam, ze jest ich za dużo oraz że sprawiają, iż niemal wszyscy na ulicy wyglądają tak samo. Czasem przybiera to rozmiary absurdu. Dlatego omijam trendy szerokim łukiem, choć oczywiście jestem ich świadoma. Nie daję jednak wejść im do mojej szafy (śmiech). Chyba zawsze sprawdzi się klasyka, w postaci białej koszuli, dobrego jakościowo t-shirtu, dżinsów, ołówkowej spódnicy i trencza. Ale najważniejsze, to zawsze mieć pod ręką to, w czym czujemy się swobodnie i pozostajemy sobą.

Książki, które musicie przeczytać zanim obejrzycie ich ekranizacje w 2019 roku. „Ciemno, prawie noc”, „Five Feet Apart” i „Małe kobietki” to tylko niektóre z nich! >>>

Modna Polka – spotkanie autorskie z Natalią Hołownią

Jeżeli chciałybyście spotkać się z Natalią Hołownią osobiście, to właśnie macie taką okazję! Już jutro (25 kwietnia) o godz. 19:00 w concept store Mysia 3 w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie, na którym Natalia opowie o swojej najnowszej książce. Całość dopełni wernisaż zdjęć Heleny Ludkiewicz, której wyjątkowe fotografie zilustrowały Modną Polkę. Więcej o wydarzeniu przeczytacie TUTAJ. Będzie sympatycznie, kobieco i ultra stylowo – nie może was tam zabraknąć!