Pierwsze "bikini"

Trudno powiedzieć kiedy pojawił się pierwsze strój kąpielowy. Przez stulecia funkcję współczesnego bikini spełniały długie lniane koszule i kalesony. W XIX wieku, kiedy plażowanie stawało się coraz bardziej popularne, plaże dzielono na część dla kobiet i dla mężczyzn, a żeby uniknąć pokazania ciała stosowano tzw. wozy morskie. Zadaszonymi wozami panie wjeżdżały do morza i ukradkiem wskakiwały do wody. 

Koniec XIX wieku i lata 20

Odpoczynek plażowy stawał się coraz bardziej popularny i zaczęły powstawać przystosowane do kąpieli stroje zakrywające całe ciało. Składały się z lnianych lub dzianinowych spodni i tunik z rękawem. Z upływem czasu obyczaje ulegały zmianie i zaczęły powstawać plażowe stroje jednoczęściowe odsłaniające nogi i ramiona. Część z nich u dołu miała doszytą swego rodzaju spódniczkę, a  u góry golf.

Lata 40.

5 lipca 1946 roku w Paryżu pierwsze bikini pokazał projektant Louis Reard. Zaprezentowany na modelce Micheline Bernardini kostium był jeszcze mniejszą wersją stroju Atome projektu Jacquesa Heima sprzed kilku miesięcy. Składał się z dwóch trójkątów zakrywających biust, związanych sznurkiem z tyłu i majtek wiązanych na biodrach. Bikini odkrywało właściwie całe ciało, a jego założenie wymagało nie lada odwagi i robiło wrażenie! Redaktorzy modowych pism w tym Diana Vreeland nazwali projekt absolutnie rewolucyjnym i wróżyli mu wielką przyszłość. Na sukces musiało jeszcze trochę poczekać. Społeczeństwo było zbulwersowane, a noszenia bikini zabroniono na większości plaż. Skąd nazwa? Od atolu, na którym amerykanie testowali broń jądrową w latach 40. Oba wynalazki wywoływały porównywalne wrażenie...

Lata 50.

Dzięki nowym możliwościom przemysłu włókienniczego i powstaniu włókien syntetycznych, po wojnie kąpielowa moda zaczęła prężnie się rozwijać. Zgodnie z duchem New Look Diora, usztywnione fiszbinami i modelowane wkładkami kostiumy podkreślały kobiecą sylwetkę. Modna była sylwetka klepsydry- podkreślona talia, lekko szpiczaste duże piersi. Zaczęło się szaleństwo wzorów (najpopularniejsze były motywy zwierzęce i etno wzory z Polinezji, Meksyku czy Indonezji) i dodatków- kostiumy chętnie ozdabiano rafią, drewnianymi paciorkami i cekinami.

Lata 60.

Rewolucja seksualna przyczyniła się do popularyzacji bikini. Po premierze "Bóg stworzył kobietę"  z Brigitte Bardot stosunek do dwuczęściowych kostiumów zmienili nawet konserwatywni do tej pory Amerykanie. Co więcej w latach 60 pojawił się trend na topless. Początkowo panował wśród hipisów, upowszechnił się 10 lat później, choć trzeba zaznaczyć, że do tej pory opalanie topless jest zabronione w wielu krajach świata.

Lata 70. i 80.

W latach 70. i 80. modna stała się wysportowana sylwetka, podkreślona sylwetka. Modne stały się jednoczęściowe kostiumy kąpielowe odsłaniające pośladki i biodra z dużymi wycięciami i głębokim podkrojem. W latach 80 po raz pierwszy pojawiły się stringi, a odsłonięte pośladki stały się normą.

Lata 90. do dziś

Od lat 90. w kąpielowej modzie dozwolone jest wszystko. Transparentne mikrobikini, które udają, że zasłaniają ciało, c stringi i cały wachlarz innych maksymalnie różnorodnych możliwości.

 

kamila wagner