Wystartował! W środę, 13 marca b.r, rozpoczął się Rajd Victoria 2024, zorganizowany (już po raz drugi) przez Maję Kotalę, projektantkę i byłą modelkę, która porzuciła Europę dla Afryki, a świat wielkiej mody zamieniła na skromną pracownię krawiecką (o tym, jak do tego doszło, z Mają Kotalą rozmawialiśmy w podcaście „20 minut mody”). Cel rajdu? Walka z ubóstwem menstruacyjnym na Czarnym Kontynencie. Czyli to, co aktywistka robi na co dzień, tyle że w wersji objazdowej. Glamour z przyjemnością objął inicjatywę patronatem medialnym.

Sewing Together, czyli program edukacyjny dla kobiet w Afryce

Brzmi egzotycznie? Już wyjaśniamy. Na co dzień, w ramach inicjatywy Sewing Together, Maja prowadzi szkołę szycia, konstrukcji i podstaw marketingu modowego w Mombasie (Kenia). Jej uczennicami są lokalne kobiety, które chcą zdobyć fach w ręku i stać się niezależne na rynku pracy. Kursy są dla nich bezpłatne, szkoła utrzymuje się z dotacji, a także sprzedaży ubrań, które powstają w ramach warsztatów (a następnie trafiają do charytatywnego sklepu online Sewing Together).

fot. archiwum prywatne Mai Kotali

Ale to nie wszystko, co aktywiska robi dla lokalnych kobiet. Misja numer 2 to walka z ubóstwem menstruacyjnym, podpaski na Czarnym Lądzie bywają bowiem towarem deficytowym. Maja sama się zresztą o tym przekonała, będąc w buszu, gdzie nigdzie nie można ich kupić. Zauważyła także, że podopieczne jej szkoły, raz w miesiącu znikają, tłumacząc się sprawami rodzinnymi. Szybko połączyła kropki.To właśnie dlatego podczas warsztatów Sewing Together (i nie tylko) Maja wraz ze swoimi uczennicami szyje podpaski wielokrotnego użytku, a następnie nieodpłatnie dystrybuuje je w Mombasie, Voi, Thika i wśród plemion masajskich. Raz w roku, obszar jej działania znacznie się jednak poszerza. A wszystko to za sprawą Rajdu Victoria, który po sukcesie ubiegłorocznego, został zorganizowany po raz drugi.

fot. archiwum prywatne Mai Kotali

Rajd Victoria 2024: W drodze do zwycięstwa nad ubóstwem menstruacyjnym w Afryce

W ramach Rajdu Victoria 2024 Maja odwiedzi 8 afrykańskich miejscowości, w których nie tylko rozda ich mieszkankom wielorazowe podpaski, ale i przez kilka dni będzie uczyć je, jak uszyć kolejne – zarówno ręcznie, jak i na maszynie. A także rozdawać gazetki edukacyjne na temat seksualności i dbania o swoje ciało. Rajd potrwa 35 dni, do 16 kwietnia. A już 28 maja, w Dzień Higieny Menstruacyjnej, z Mają Kotalą będzie można spotkać się w Warszawie, gdzie w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych bedzie można zobaczyć wernisaż zdjęć z wydarzenia. Stay tuned!

fot. archiwum prywatne Mai Kotali

Zobacz także: