„Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla” – na długo zapamiętamy moment, w którym po raz pierwszy usłyszeliśmy tę informację. Kiedy trafiła do mediów nie było wątpliwości, że to jedna z najpiękniejszych wiadomości tego roku i jedna z najbardziej znaczących w historii naszej kultury. Po 23 latach to polska autorka ponownie otrzymała wyróżnienie przyznawane przez Akademię Szwedzką i tym samym dołączyła do grona zaledwie piętnastu nagrodzonych literackim Noblem kobiet. A warto dodać, że nagrodę przyznaje się od 1901 roku. Przed Tokarczuk odebrali ją czterej nasi rodacy: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Autorkę m.in. Biegunów, Ksiąg Jakubowych czy powieści Dom dzienny, dom nocny doceniono za „za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako form życia”.

W wywiadzie dla szwedzkiej gazety Dagens Nyhter Olga Tokarczuk zapowiedziała, że osobiście pojawi się na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie, która zaplanowana jest na 10 grudnia, czyli w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Wyznała również, że „musi tylko znaleźć czas na napisanie odczytu”. To najważniejsza część ceremonii i jeden z obowiązków każdego noblisty (oprócz tego, w dniu przyznania nagrody laureatów czekają konferencje prasowe oraz spotkania m.in. z uczniami). Na tę wyjątkową okazję odebrania noblowskiego medalu, dyplomu i nagrody pieniężnej (ok. 3,6 miliona złotych) z rąk króla Szwecji pisarka postanowiła założyć kreację polskiego projektanta.

Najlepiej zarabiający pisarze w Polsce. Olga Tokarczuk dopiero na trzecim miejscu
 

Olga Tokarczuk w kreacji Tomasza Ossolińskiego odbierze literacką Nagrodę Nobla

Tomasz Ossoliński w swoich mediach społecznościowych poinformował (za zgodą poetki), że to właśnie on przygotowuje suknię dla polskiej noblistki na królewski bankiet! By uniknąć niepotrzebnego rozgłosu i móc w spokoju pracować, projektant wystosował krótkie oświadczenie w związku z pojawiającymi się coraz częściej pytaniami. Wyznał w nim również, że projektuje także fraki dla męża i syna noblistki. „Obecnie skupiam się na tym, żeby stworzyć kreacje, proszę więc o niezadawanie dalszych pytań i cierpliwie poczekać na finalny efekt, który zobaczą Państwo w relacjach ze Sztokholmu”, czytamy. Wybór Ossolińskiego przez Tokarczuk nie jest zaskakujący, wszak pisarka słynie z bardzo charakterystycznego stylu i jest absolutnie niezwykłą osobowością, a utalentowany projektant najczęściej ubiera właśnie takie kobiety. Do grona gwiazd, które na czerwonym dywanie pojawiały się w kreacjach jego autorstwa zaliczają się m.in. Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska czy Małgorzata Szumowska. Tomasz Ossoliński choć specjalizuje się w szyciu na miarę męskich garniturów, (ostatnio stworzył pierwszą linię ready-to-wear zarówno dla panów jak i dla pań), to warto podkreślić – doskonale rozumie potrzeby kobiet i celnie trafia w ich gusta. Kreacja Olgi Tokarczuk jego autorstwa z pewnością będzie kwintesencją klasy i ponadczasowej elegancji. I prawdopodobnie w ukochanej przez noblistkę czerni. Czy na pewno, o tym przekonamy się podczas ceremonii wręczenia literackiej Nagrody Nobla już 10 grudnia.