Instagram i inne media społecznościowe to miejsca, w których stale możemy oglądać doskonale wypielęgnowane, lśniące i pięknie układające się włosy. Posiadanie równie efektownej fryzury nie zawsze jest jednak łatwym celem do osiągnięcia. Na wygląd i stan naszych włosów wpływa bowiem mnóstwo czynników. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać i rezygnować z walki o wymarzoną fryzurę. Żeby to osiągnąć warto wprowadzić kilka zmian w swoim życiu, bo na zdrowe, a co za tym idzie zachwycająco wyglądające włosy, wpływa wiele czynników. Co zrobić, żeby mieć piękne włosy niezależnie od ich rodzaju? Zdradzamy 7 sekretów, które pozwolą poprawić ich kondycję i osiągnąć wymarzone efekty.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Wybierz odpowiednie produkty

Włosy nie są lśniące jak z reklamy i nie chcą współpracować podczas układania? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, ale najczęściej wynika to z bardzo prostej przyczyny – źle dobranych kosmetyków. Szukając idealnych produktów warto brać pod uwagę nie tylko efekty, które są obiecywane na opakowaniu, ale przede wszystkim rodzaj włosów, któremu są dedykowane. Jeżeli masz cienkie włosy, ważne jest, żebyś stosowała lekkie produkty, które ich nie obciążą. Pielęgnacja włosów średnich i grubych powinna skupiać się na nawilżaniu i korzystaniu z produktów do stylizacji, które pozwolą je kontrolować. W tej sytuacji warto nie przesadzać z ich ilością. Więcej wcale nie znaczy lepiej. Często przesada może być powodem dodatkowego pogorszenia stanu naszej fryzury. Włosy kręcone i falowane także potrzebują dużo nawilżenia. Do ich stylizacji będą potrzebne dedykowane produkty, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Gdy już przeanalizujesz i poznasz swój typ włosów, ich porowatość oraz sposób skrętu, wybór odpowiednich produktów będzie o wiele łatwiejszy.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Ogranicz stylizację na ciepło

Gorące powietrze może niekorzystanie wpłynąć na stan naszych włosów. Z tego powodu warto ograniczać kontakt z nim do minimum. Pamiętaj, że istnieją sposoby, które pozwolą zminimalizować suszenie lub stylizację termiczną za pomocą prostownicy lub lokówki. Stworzenie nowej i efektowanej fryzury bez korzystania z nich potraktuj jak wyzwanie. Użyj krem definiujący skręt loków lub serum przeciw puszeniu się włosów, a następnie przeczesz je, żeby równomiernie rozprowadzić kosmetyk. Efekty mogą pozytywnie zaskoczyć.

Jeżeli już musisz potraktować włosy gorącym powietrzem, to pamiętaj o kosmetykach termoochronnych, których zadaniem jest minimalizowanie szkód, które wyrządzi suszarka lub inny sprzęt do stylizacji.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Dbaj o odpowiednie nawilżenie

Nie tylko nasza skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia. Włosy nie są tu wyjątkiem. Warto zwracać na to uwagę nie tylko w przypadku kosmetyków, których używamy na co dzień. Oczywiście źle dobrane produkty będą miały wpływ na poziom nawilżenia włosów, ale jest jeszcze kilka innych czynników, o których należy pamiętać i w porę działać, żeby nie osłabić kondycji włosów. Wspomniana stylizacja na ciepło to tylko jeden z nich. Chemiczne zabiegi takie jak farbowanie także mogą mieć swój udział w odwodnieniu włosów. Szkodliwe dla nich mogą być także promienie słoneczne. Oznacza to, że przed niektórymi czynnikami po prostu nie jesteśmy w stanie się w pełni ochronić. Z tego powodu warto wprowadzić chociaż raz w tygodniu maskę lub odżywkę nawilżającą, która zadba o wygląd i zdrowie włosów.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Oczyszczanie to podstawa

Nie tylko skóra ma skłonność do zatrzymywania w sobie produktów, które na nią nałożyliśmy, co w perspektywie dłuższego czasu może jej bardziej szkodzić, niż pomagać. Ta sama tendencja dotyczy także włosów. Nagromadzone na nich produkty powodują, że te stają się obciążone i tracą swój połysk. Walczyć z tym można tylko z pomocą jednego kosmetyku – szamponu oczyszczającego. Warto wprowadzić ten produkt do swojej rutyny pielęgnacyjnej i używać go raz w tygodniu. Po umyciu nim włosów pamiętaj o skorzystaniu z szamponu i odżywki nawilżającej, bo choć kosmetyki o tym działaniu robią wiele dobrego, to mogą też być odpowiedzialne za przesuszenie.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Dieta dla zdrowych włosów

Pielęgnacja naszego ciała zaczyna się od wewnątrz. Zła dieta szybko może być widoczna nie tylko w naszym samopoczuciu, ale również w wyglądzie skóry oraz włosów. Z tego powodu jeżeli chcesz mieć piękne włosy, to musisz zacząć traktować na poważnie swój jadłospis. Pewne rzeczy w menu będą musiały zniknąć, a inne się w nim pojawić. Upewnij się, że masz zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także wszystkie mikroelementy. Zbyt duża ilość cukru lub kofeiny może zdecydowanie wpłynąć w niekorzystny sposób na porost włosów oraz ich wygląd.

Zobacz także:

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Postaw na zimny prysznic

Gorący prysznic, podczas którego myjemy włosy, to bardzo przyjemny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia, ale wysoka temperatura nie jest sprzymierzeńcem pięknej i zdrowej fryzury. Pod wpływem ciepła otwierają się łuski włosów, a to w konsekwencji przyczynia się do puszenia kosmyków i utraty ich blasku. Z tego powodu na koniec warto spłukać włosy zimną wodą.

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy – Nie dotykaj włosów zbyt często

Kiedy już wystylizujesz swoją fryzurę, to unikaj poprawiania jej, dotykania i bawienia się kosmykami. Nawet jeżeli w tym momencie wydaje się to niemożliwe, to warto nad sobą pracować. Stały kontakt z wilgocią i bakteriami z naszych dłoni po prostu im szkodzi i psuje uzyskany efekt. Samokontrola w tym przypadku jest bardzo wskazana.