Pielęgnacja paznokci to rzecz, do której nie zawsze przykładamy szczególną uwagę. Zazwyczaj dbamy po prostu o to, aby paznokcie i dłonie wyglądały estetycznie – większość z nas udaje się w tym celu do salonu kosmetycznego, gdzie oddaje się w ręce profesjonalistów. Ale czy wiecie, że kondycja paznokci w dużej mierze zależy od czynników wewnętrznych, tzn. np. od prawidłowej i zdrowej diety? Odżywianie ma ogromny wpływ na to, jak wygląda płytka paznokcia. Niedobory witamin skutkują rozdwojonymi i słabymi paznokciami, które mają skłonności do łamania się. Dlatego warto zadbać o to, aby nasza codzienna dieta była bogata w żelazo, magnez, cynk oraz krzem – to podstawowe budulce, które mają kluczowy wpływ na wygląd paznokci. Jedzcie dużo ryb i owoców morza, pijcie odpowiednią ilość wody, a także jedzcie świeże warzywa i owoce (szczególnie marchewkę i buraki), płatki owsiane i nabiał, aby cieszyć się pięknymi paznokciami. 

Kiedy paznokcie są osłabione, łamią się, rozdwajają, mają szary odcień i zgrubienia na płytce. Bardzo częstym problemem są również niewielkie białe plamki na paznokciach, wokół których krąży wiele mitów. Nie wyglądają one estetycznie, a najczęściej powtarzaną rzeczą jest to, że stanowią sygnał o niedoborach witamin w organizmie, w szczególności wapnia. Jest to jednak nieprawda. Aby się ich pozbyć i im zapobiegać, należy wiedzieć, skąd faktycznie biorą się te małe białe plamki. Poniżej znajdziecie wszystko, co trzeba wiedzieć o tych zmianach.

Mismatched Nails – nowy trend w manicure, który podbija Instagram. Oto 25 inspiracji na modne paznokcie 2020 w tym stylu >>>

Białe plamki na paznokciach – co oznaczają?

Białe plamki na paznokciach występują zarówno na dłoniach, jak i stopach. To niewielkie plamki o nieregularnych kształtach. Wbrew powszechnej opinii nie oznaczają niedoborów wapnia w organizmie. Białe plamki na paznokciach powstają wskutek uszkodzeń mechanicznych i błędów popełnianych przy pielęgnacji płytki. Mogą również wynikać z niedoborów białka i składników mineralnych, takich jak magnez, cynk czy potas. Profesjonalnie te niewielkie przebarwienia na paznokciach nazywa się pseudoleukonychią. Białe plamki tworzą się przez zatrzymanie powietrza między uszkodzonymi warstwami paznokcia, co prowadzi do powstania pęcherzyków.

Białe plamki na paznokciach mogą powstać wtedy, gdy uderzymy paznokciem o twardą nawierzchnię. Ale nie tylko. Przebarwienia biorą się również z uszkodzenia naskórka podczas pielęgnacji, np. gdy wycinamy skórki. Eksperci odradzają, aby robić to samodzielnie, jeżeli jednak mimo wszystko nie możecie się powstrzymać, musicie uważać i pozbywać się skórek naprawdę ostrożnie i nie naciskać zbyt mocno. Najbezpieczniejszy sposób na pielęgnację skórek to nałożenie produktu zmiękczającego skórki, a następnie odsunięcie ich drewnianym patyczkiem. Warto też codziennie wieczorem nakładać na nie olejek np. z awokado, który sprawi, że skórki będą mniej widoczne i bardziej estetyczne bez ryzyka uszkodzenia naskórka. 

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się białych plamek na paznokciach. Najpierw jednak warto wiedzieć, czego nie robić, żeby nie wyrządzić sobie jeszcze większej krzywdy. Nie powinno się wygładzać polerką lub spiłowywać przebarwień, ponieważ możemy to zrobić za mocno i uszkodzić kolejne warstwy paznokcia lub osłabić płytkę. 

Jak pozbyć się białych plamek na paznokciach? Jeżeli jest to uraz mechaniczny należy poczekać, aż paznokcie odrosną – nie ma innej możliwości niż uzbrojenie się w cierpliwość. Jeśli natomiast przebarwienie wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, wtedy można delikatnie zetrzeć je polerką – ale tylko wtedy, gdy mamy pewność, skąd wzięły się białe plamki. Kluczowym krokiem jest aplikacja olejku na skórki, który ma funkcję ochronną i zapobiega powstawaniu niepożądanych plamek.  

Jeżeli często malujecie sobie paznokcie klasycznymi lakierami, warto zabezpieczać płytkę nawilżającą bazą, która nie uszkodzi paznokci i będzie zapobiegała powstawaniu przebarwień. To bardzo ważne, ponieważ duża część białych plamek powstaje wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji i błędów w manicure