Problem z wypadaniem włosów, problem z elektryzującymi się włosami, włosy nadmiernie przetłuszczające się… Problemy z włosami potrafią nieźle uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy zależy nam na świetnym wyglądzie. Pod lupę wzięłyśmy więc najczęstsze problemy z włosami, by poszukać ich przyczyn i znaleźć sposoby ich rozwiązania. Dlaczego włosy wypadają, a kiedy robią się suche i matowe? Sprawdźcie, co problemy z włosami mówią o waszym zdrowiu. A także, co robić, by uporać się z nimi raz na zawsze.
 

Problemy z wypadaniem włosów

Masz problem z wypadającymi włosami? Bez paniki. Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym. Codziennie tracimy od kilkudziesięciu do stu włosów. Dopiero po przekroczeniu tej liczby można zacząć się martwić i pomyśleć o wizycie u trychologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami. Zanim jednak to zrobicie, zastanówcie się, czy w ostatnim czasie nie byłyście narażone na stres albo ekspozycję na dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza, bo to właśnie one mogą być przyczyną wypadania włosów. Podobnie jak źle zbilansowana dieta – uboga w żelazo, cynk, witaminę D czy nienasycone kwasy tłuszczowe (znajdziecie je w szpinaku i innych zielonych warzywach, mięsie, nabiale i jajkach). Wypadanie włosów może jednak wiązać się także z wahaniami hormonalnymi (m.in. w okresie menopauzy albo po ciąży), zaburzeniami pracy tarczycy – zarówno nadczynnością, jak i niedoczynnością, zespołem policystycznych jajników albo innymi schorzeniami: cukrzycą, łuszczycą, zapaleniem jelit, anemią, atopowym zapaleniem skóry, łysieniem plackowatym, grzybicą czy kiłą. Problem z wypadającymi włosami może pojawić się jednak także po przebyciu chorób zakaźnych połączonych z gorączką. Włosy wypadają na ogół w ciągu od 2 do 4 miesięcy po ustąpieniu wysokiej temperatury. Później jednak wszystko wraca do normy. Ach, i jeszcze jedno – jeśli wydaje wam się, że macie problem z wypadającymi włosami, nie czeszcie się w kucyk ani w koka. To właśnie te fryzury nadwyrężają włosy, prowadząc do ich wypadania.

Chocolate Cake to modna (i nasłodsza!) koloryzacja włosów w tym sezonie. Fanką jest Kaia Gerber!

Problem z przetłuszczającymi się włosami, czyli dlaczego się przetłuszczają?

Kolejny częsty problem z włosami? Ich nadmierne przetłuszczanie się. Tu także winowajcą może być dieta.  Unikajcie więc produktów wysoko przetworzonych, zawierających przetworzone tłuszcze roślinne, olej palmowy, nie jedzcie także tłustych mięs, potraw smażonych i kupnych przekąsek – zarówno słodkich, jak i słonych. Zastąpcie je produktami bogatymi w witaminy A, E, C, B2, B3 i B6, które hamują nadmierną produkcję łoju, a tym samym łagodzą problem. Należą do nich: brokuły, jajka, mleko czy sery. Przetłuszczające się włosy mogą wiązać się także zaburzoną gospodarką hormonalną. Nie martwcie się tym jednak, jeśli jesteście w okresie dojrzewania, wtedy to normalne.

Problem z suchymi włosami

Odwrotny problem? Włosy suche i matowe. To objaw niewystarczającego nawilżenia włosów, z którym łatwo można poradzić sobie sięgając po odpowiednie kosmetyki – odżywki do włosów oraz płukanki – najlepiej na bazie skrzypu polnego albo rozmarynu. Jeśli włosy nie tylko są suche ale i często się łamią, a ich końcówki są rozdwojone, przyjrzyjcie się swojemu menu (tak, dieta to podstawa!). Być może brakuje wam witamin z grupy B, żelaza, cynku albo kwasów Omega-3 i Omega-6. Szukajcie ich w mleku, jajkach, rybach – zwłaszcza tłustych – i mięsie, a także roślinach strączkowych, orzechach, pestkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym pieczywie. Gdy stan włosów jest poważny, można podejrzewać grzybicę.

Przyczyny łupieżu

A co jeśli pojawi się łupież? Zastanówcie się, czy jecie wystarczająco dużo kiełków, marchewki, dyni, szpinaku, orzechów, awokado, przetworów mlecznych, a nawet… czekolady (macie usprawiedliwienie!), bogatych w witaminę A, B2, B6, cynk oraz magnez. Jeśli tak, zastanówcie się, czy w ostatnim czasie nie byłyście zestresowane albo czy nie zauważyłyście spadku odporności. Przyczyną łupieżu może być także nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy, na przykład stosowanie zbyt silnych kosmetyków. Łupież może być jednak również wynikiem zakażenia grzybami lub drożdżakami. W ich zwalczeniu pomoże specjalista.

Problem z elektryzującymi się włosami

Pośród powyższych elektryzujące się włosy wydają się być najmniejszym problemem. Co nie znaczy, że wolelibyśmy, by nie istniał. W tym przypadku także warto zastanowić się, czy włosy są odpowiednio nawilżone. I czy nie wysuszamy ich nadmiernie suszarką. Powszechny zimowy problem najłatwiej rozwiązać, susząc włosy chłodnym strumieniem powietrza albo robić to suszarką z funkcją jonizacji powietrza. A także używając odpowiednich kosmetyków: zapobiegających elektryzowaniu się włosów lakierów, masek do włosów i wzmacniających szamponów. I… problem z głowy! Koniec problemów z włosami.

Zobacz także:

Nanopastia, czyli innowacyjny zabieg prostujący włosy! Wszystko, co warto wiedzieć o tej technice.