Niewiele jest przypadłości, które tak skutecznie jak trądzik potrafią odebrać radość z dorastania. Co jest najgorsze? Że problem często wcale się nie kończy się z wejściem w dorosłość. Następca tego młodzieńczego, czyli trądzik dorosłych potrafi przyjąć nie mniej ostrą postać. Jest jednak też i dobra wiadomość: za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i uważnej diety możemy trochę zdyscyplinować przetłuszczającą się skórę - zapanować nad błyszczeniem i powstrzymać powstawanie kolejnych zmian. Co więcej, u osób z taką skórą oznaki starzenia będą widoczne dużo później, bo przetłuszczająca się skóra jest grubsza i wolniej traci wodę, a dodatkowo kuracje przeciwtrądzikowe oparte na preparatach z witamina A opóźnią pojawienie się zmarszczek.
ZOBACZ TAKŻE: Ochrona przed słońcem - wszystko, co należy wiedzieć >>>
Jak pielęgnować skórę przetłuszczającą się?
Przede wszystkim warto postawić na kosmetyki z jednej linii - jeżeli krem zdał egzamin, równie dobrze powinie sprawdzić się tonik i płyn micelarny tej samej marki. Kluczowe jest porządne oczyszczenie – warstwę sebum i resztki makijażu powinniśmy usunąć wieczorem, ale skóra wymaga oczyszczenia także rano – takie odświeżenie pozwoli lepiej zadziałać kremowi. Warto pamiętać o regularnym, ale bardzo delikatnym peelingu (najlepiej enzymatycznym) - to pomoże usunąć martwe komórki i odblokować pory. Silne mechaniczne oczyszczanie przy użyciu ostrych gąbek albo mocnych peelingów przyniesie przeciwny efekt - podrażniona skóra odruchowo zacznie się bronić, a gruczoły łojowe ruszą podwójną parą.
Jak dobrać kosmetyki do przetłuszczającej się skóry?
Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po beztłuszczowe formuły. Do oczyszczania najlepiej sprawdzi się płyn micelarny - dzięki zawartości miceli przyciągających nadmiar sebum i zanieczyszczenia najszybciej i najłagodniej usunie makijaż. Jest także zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, gdy przetłuszczaniu towarzyszy rumień. Następnie można sięgnąć po bezalkoholowy tonik, który zamknie rozszerzone pory i tym samym zmniejszy ich widoczność. Krem matujący koniecznie powinien zawierać filtr SPF – słońce tylko pozornie ma zbawienne działanie na przetłuszczającą skórę – lekkie wysuszenie poprzedza wzmożoną, trudną do opanowania nadprodukcję sebum. I ważna informacja – filtr SPF 15 w praktyce daje dużo mniejszą ochronę niż ta, jaka należy się naszej skórze.
Jak radzić sobie z przetłuszczaniem w ciągu dnia?
Jeśli chodzi o wyposażenie kosmetyczki, bibułki matujące to najważniejsze i tak naprawdę jedyne co musi się w niej znaleźć. Skóra będzie wam wdzięczna, jeśli zamiast podkładu zdecydujecie się na coś lżejszego (koniecznie niekomedogennego, czyli nie powodujący powstawania pryszczy) np. krem bb albo puder mineralny. Z własnego doświadczenia dorzucimy także inną opcję : na mocno matującym kremie (lub warstwie Skinorenu stosowanego często w leczeniu trądziku, który niemiłosiernie ściąga skórę) dobrze przyjmie się filtr w formie barwiącego fluidu - złagodzi uczucie ściągnięcia skóry i wyrówna koloryt. Ten od Avene dodatkowo zmatowi na długo.
Skóra przetłuszczająca się a olejki
Mitem za to jest twierdzenie, że w przypadku tłustej skóry nie sprawdzą się olejki – faktycznie nie wszystkie są jej dedykowane, ale lawendowy, cedrowy, z czarnuszki czy jojoba z pewnością nie zaszkodzą. Dlaczego się je zaleca? Mają działanie wygaszające stany zapalne w skórze, chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, dostarczają witamin i kwasów tłuszczowych i zmiękczają ją.
Błędy w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się
Przetłuszczanie się skóry to mało przyjemna sprawa, ale w walce z nim trzeba zachować umiar – stosowanie preparatów odtłuszczających może narazić skórę na przesuszenie, a w konsekwencji łuszczenie się. Podobnie jeśli chodzi o toniki z zawartością alkoholu – ten ma działanie silnie podrażniające i choć w krótszej perspektywie poprawia kondycję skóry, dłuższe stosowanie może powodować nasilenie się łojotoku i trądzikowych zmian. W kwestii makijażu sprawdzi się zasada im mniej, tym lepiej – przykrywanie błyszczenia kolejnymi warstwami pudru tylko pogorszy stan skóry - zatkane pory mogą stymulować tworzenie się wyprysków.
ZOBACZ TAKŻE: Retinol - co to jest, jak działa. Sprawdźcie, co powinniście o nim wiedzieć >>>
Komentarze