Jak dbać o ubrania, by jak najdłużej zachowały nieskazitelny wygląd?

Założę się, że po kilku praniach rzeczy, którym nie mogłaś się oprzeć podczas zakupów przestają ci się podobać. A na pewno nie zachwycają tak, jak wtedy gdy widziałaś je po raz pierwszy. Może cię zaskoczę, ale to nie dlatego, że ci się znudziły. Po prostu nie wyglądają już tak jak wcześniej. Dlaczego? A dlatego, że prawdopodobnie nie dbasz o nie tak, jak powinnaś. Oto kilka zasad, które pozwolą ci cieszyć się upolowanymi cudeńkami upolowanymi w centrum handlowym znacznie dłużej.

1. Stosuj się do wskazówek na metkach

Na ubrania wydajesz całkiem sporo pieniędzy. Za zwykłą bluzkę czy parę spodni na wyprzedaży w sieciówce trzeba zapłacić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Ile masz tych rzeczy w szafie? Mnóstwo. Gdyby tak podsumować, ile wydałaś na zawartość swojej garderoby, okazałoby się że masz przed sobą majątek (jak Carrie Bradshaw, czyż nie?). Skoro wydajesz tyle na ciuchy, dlaczego nie czytasz, co mają napisane na metkach i nie stosujesz się do tych wskazówek? Mi raz zdarzyło się wyprać drogi sweterek w 90 stopniach, a ponieważ zrobiony był z naturalnej wełny, domyślasz się, co z niego zostało? Wcisnęłoby się w niego jedynie niemowlę... Koniecznie sprawdzaj więc, z czego dokładnie uszyte są twoje ubrania i na tej podstawie wybieraj odpowiednie detergenty i temperaturę prania. Tylko tyle i aż tyle! To pierwszy krok do sukcesu.

Stylizacyjne triki i ubrania, które wyszczuplają. 6 zasad, których warto się trzymać, by optycznie wysmuklić sylwetkę >>>

2. Nie wkładaj do pralki zbyt wielu rzeczy

Wiesz, że połowa proszku, który wsypujesz do kieszonki w pralce najzwyczajniej w świecie się ulatnia? Znika we wnętrzu pralki, gdzie zalega i nie sposób się go pozbyć. Odbija się to na wyglądzie tkanin, które niedopierają się z powodu zbyt małej ilości detergentu. Jak temu zapobiec? Użyj nowoczesnych kapsułek do prania, które wkłada się bezpośrednio do bębna. Przede wszystkim jednak pamiętaj, by nie wkładać do pralki zbyt dużej ilości ubrań – pojemność pralki to nie sugestia. Ściśniętych tkanin nie dopierzesz nigdy, wręcz przeciwnie – mogą pojawić się na nich nieestetyczne zacieki i przebarwienia.

3. Uzależnij się od płynu do płukania

Stosuj go za każdym razem. Tak jak podczas każdego mycia włosów stosujesz szampon z formułą pielęgnacyjną i odżywkę. Włókna tkanin długo pozostaną miękkie – po prostu jak nowe! I ten zapach!

4. Przed włożeniem do pralki odwracaj ubrania na lewą stronę

Dzięki temu na przetarcia czy inne mechaniczne uszkodzenia bardziej narażona będzie strona ubrania, której nie eksponujesz, mając je na sobie.

Moda trendy 2021: Co będzie modne wiosną i latem? Dominujące trendy, które pokochasz już dziś! >>>

5. Zapinaj suwaki i guziki

By zapobiec wspomnianym powyżej mechanicznym uszkodzeniom, przed włożeniem ubrań do pralki warto zapiąć wszystkie guziki oraz suwaki, dzięki temu metalowe elementy nie będą ocierały się o powierzchnię innych rzeczy w pralce. Nie zahaczą się też o bęben. Unikniesz kłopotów.

6. Segreguj kolory

Czarne pierz z czarnym, białe z białym, czerwone z czerwonym, ciemne kolory z ciemnymi kolorami, pastelowe z pastelami, żywe z żywymi. Może to i banalne, ale tej zasady koniecznie trzeba się trzymać, by mieć pewność, że ubrania zachowają swój oryginalny kolor. W końcu nikt nie lubi zszarzałych T-shirtów ani takich, które nieoczekiwanie zrobiły się różowe. 

Uwaga! Nawet jeśli po jednym praniu nie widzisz efektu zafarbowania jednej rzeczy przez drugą, cząsteczki kolorów i tak przenikają między sobą. Może twoja bluzka nie zmieni odcienia od razu, ale stopniowo będzie on ulegał modyfikacji. Lepiej temu zapobiegać.