Jak usunąć żel z paznokci domowymi sposobami?

Paznokcie żelowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na przedłużenie i utwardzenie naturalnej płytki. Żel jest światłoutwardzalnym materiałem, dzięki któremu bez trudu możemy stworzyć pożądany, smukły kształt paznokcia, nawet jeśli ten naturalny jest bardzo krótki. Zarówno założenie, jak i zdjęcie żelu z paznokci, powinno odbywać się w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Z różnych powodów ten zabieg musimy czasem wykonać samodzielnie w warunkach domowych.

Zdejmowanie żelu w domu jest możliwe, jednak aby procedura była bezpieczna dla naturalnej płytki, należy przestrzegać kilku zasad i zaopatrzyć się w niezbędne przybory. Akcesoria, których potrzebujemy to: gruboziarnisty pilnik do paznokci, waciki lub wata, drewniany patyczek do skórek lub szpatułka, aceton i folia aluminiowa, a także frezarka. Zdejmowanie żelu frezarką znacznie przyspiesza i ułatwia ten proces, jednak posiadanie jej nie jest niezbędne.

Zdejmowanie żelu acetonem

Bezpieczne zdejmowanie żelu z paznokci nie może odbyć się bez acetonu. Choć od wielu lat jak ognia unikamy tego składnika w zmywaczach do paznokci, jest on nieoceniony w zmiękczaniu twardego materiału, jakim jest żel budujący. Aceton kosmetyczny jest doskonałym rozpuszczalnikiem lakierów, olejów i tłuszczy. Niestety ma też właściwości silnie wysuszające skórę, a długa ekspozycja na opary lub przypadkowe spożycie, może być drażniąca dla organizmu.

Używany sporadycznie jest bezpieczny. Przed nałożeniem go na paznokcie warto jednak zabezpieczyć skórę wokół płytki wazeliną lub kremem natłuszczającym o bogatej konsystencji. Nie należy również stosować acetonu przy zranionej skórze, gdyż spowoduje to pieczenie i dyskomfort. Warto pamiętać, że aceton jest substancją łatwopalną - należy przechowywać go z dala od ognia i źródeł ciepła! Jak zdjąć żel acetonem krok po kroku wyjaśniamy w kolejnym akapicie. 

Jak zdjąć żel krok po kroku

Jak usunąć żel z paznokci w domu? Przygotuj zawczasu przybory wymienione w pierwszym akapicie, umyj ręce oraz usuń z płytki starą warstwę lakieru. Pomiń ostatni krok, jeśli paznokcie pomalowane są lakierem hybrydowym.

  • spiłuj tak dużo żelowej warstwy, jak to możliwe. Użyj pilnika gruboziarnistego i pamiętaj, aby ostrożnie manipulować nim przy skórze, aby uniknąć zranienia. Im cieńsza warstwa żelu, tym szybciej i skuteczniej pozbędziesz się jej za pomocą acetonu
  • zabezpiecz skórki i skórę w okolicach płytki za pomocą wazeliny
  • wylej aceton do szklanej miseczki i zanurz w niej waciki kosmetyczne lub kawałki waty
  • potnij folię aluminiową na prostokątne skrawki, którymi zabezpieczysz palce 
  • przyłóż nasączony acetonem wacik do każdego paznokcia, a następnie ciasno owiń kawałkiem folii
  • odczekaj około 20 minut
  • zdejmij folię i waciki z paznokcia, następnie za pomocą drewnianego patyczka podważaj resztki żelu 
  • jeśli żel nie odchodzi od naturalnej płytki paznokcia, to nałóż waciki nasączone acetonem na kolejne 10 minut
  • po zdjęciu żelu wypoleruj płytkę, umyj ręce i zabezpiecz paznokcie natłuszczającym olejkiem

Przy usuwaniu żelu z paznokci najważniejsze jest wyczucie. W żadnym wypadku nie można odrywać warstwy żelu na siłę - może się to skończyć poważnym uszkodzeniem płytki. Z tego też względu patyczek, którym podważamy materiał, powinien być wykonany z drewna - posługiwanie się narzędziem metalowym lub np. cążkami, może zarysować naturalną płytkę paznokcia. Ostrożnie trzeba też podchodzić do piłowania wierzchniej warstwy żelu - w trakcie należy regularnie oczyszczać płytkę z pyłu, aby upewnić się, że nie został już odsłonięty naturalny paznokieć. 

Jak wzmocnić zniszczone po żelu paznokcie?

Przyjęło się mówić, że stylizacja paznokci przy pomocy żelu, akrylu czy hybrydy niszczy naturalną płytkę. Jeśli jednak jest ona wykonana prawidłowo, nie powinna wpłynąć negatywnie na jej kondycję. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń i osłabienia paznokci jest nieumiejętne usuwanie żelu. Jest on ściśle przytwierdzony do płytki, więc próby siłowego zdjęcia warstwy materiału przeważnie kończą się zrywaniem wierzchnich warstw płytki paznokcia. Nawet profesjonalne usuwanie żelu, hybrydy czy akrylu nie pozostaje obojętne dla paznokci - są przy tym wykorzystywane substancje wysuszające (jak wspomniany wyżej aceton), które pozbawiają płytkę naturalnej warstwy ochronnej, co prowadzi do jej wysuszenia i utraty giętkości, a w efekcie łamliwości i większej podatności na uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz także:

Jak wzmocnić paznokcie po żelu? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość - paznokieć jest tworem martwym, dlatego bardzo często aby zauważyć poprawę jego kondycji, musimy odczekać aż pojawi się nowy. Po zdjęciu żelu warto przede wszystkim natłuszczać płytkę i okalające ją skórki. Dodatkowe odżywienie skóry wokół paznokci wpłynie pozytywnie na ich wzrost, natomiast natłuszczanie samej płytki sprawi, że będzie ona bardziej elastyczna. W okresie rekonwalescencji paznokcia, warto stosować delikatne odżywki, które zabezpieczą i utwardzą płytkę.