To będzie prawdziwa uczta dla oka! Nie może być inaczej skoro najnowszy film Ridleya Scotta „House of Gucci” („Dom Gucci”), który do polskich kin wchodzi 26 listopada, opowiada burzliwą (i tragiczną w skutkach) historię miłosną jednego z właścicieli słynnego domu mody – Maurizio Gucciego. W tle będzie więc wielka moda! A może... w roli głównej? 

Kostiumy w „House of Gucci”: Lady Gaga jako Patrizia Reggiani

Zarówno pierwszy, jak i drugi zwiastun „House of Gucci“ nie mogłyby być bardziej obiecujące. Lady Gagę, która wciela się w Patrizię Reggiani – wybrankę serca spadkobiercy fortuny, która, czując się zdradzona i oszukana po rozwodzie, nasyła na niego płatnego zabójcę (tu znajdziecie prawdziwą historię miłości Maurizio Gucciego i Patrizii Reggiani), widzimy w na nich ubraną w spektakularne kreacje. Dopasowanych do ciała i najczęściej wydekoltowanych sukienkach – koronkowych, cekinowych lub z bufiastymi rękawami, naturalnych futrach (dziś na szczęście trend odchodzi już do lamusa), szykownych garsonkach, luksusowych narciarskich strojach i goglach od samego Christiana Diora. Które po tym, jak na światło dzienne wyszły pierwsze zdjęcia z planu, stały się bestsellerem na eBay'u! Gaga jest także obwieszona złotem – nie bez przyczyny – Patrizię Reggiani nazywano „Tutenhamonem”. Kostiumografka filmu „House of Gucci”, Janty Yates, odwaliła kawał dobrej roboty. Dlaczego? O tym za chwilę. W ramach ciekawostki zdradzimy jednak, że kostiumy Lady Gagi z „House of Gucci” bardziej niż prawdziwym stylem Reggiani inspirowane były sposobem ubierania się słynnej włoskiej aktorki – seksbomby lat 60. – Giny Lollobrigidy! Może dlatego, że jak wyznała Janta Yates, prawdziwa Reggiani wyglądała jak „choinka na święta”.

Stroje Lady Gagi z „House of Gucci” Inspirowane Giną Lollobrigidą!

To właśnie garderoba włoskiej ikony stała się punktem wyjścia do stworzenia noszonego przez Gagę w filmie koronkowego płaszcza czy kapelusza bolero i paska które aktorka ma na sobie na przyjęciu urodzinowym, które odbywało się w posiadłości nad Jeziorem Como. 

„Ponieważ Ridley (Scott – przyp red.) chciał, żeby Lady Gaga wyglądała bardziej niż Gina Lollobrigida niż Joan Collins z Dynastii przejrzeliśmy wszystkie zdjęcia Giny z jej najlepszych lat – 60., na tej podstawie stworzyłam m.in. bardziej zgodną z latami 70. wersję jej koronkowej sukienki” – w jednym z wywiadów wspomina Janty Yates. 

Również suknia ślubna Patrizii Reggiani z dekoltem w kształcie serca powstała pod wpływem inspiracji kreacją włoskiej ikony. Ale nie tylko Gina Lollobrigida przyczyniła się do powstania strojów Patrizii Reggiani. Swój wpływ miała też mama Lady Gagi Cynthia Germanotta! „Miała dobry gust. Lady Gaga chciała wyglądać jak ona!” – powiedziała Janta Yates. I postanowiła spełnić jej prośbę. Sporo filmowych kreacji pożyczono także z prywatnej szafy Lady Gagi, mimo że wcale nie pochodziły z epoki. Doskonale oddawały jednak jej ducha! Gaga uparła się choćby żeby założyć sukienkę w różowe grochy od Yves Saint Laurent. „To właśnie ją chce mieć na sobie, kiedy będę konfrontować się z Paolo” – powiedziała. I tak też się stało. 

Ubrania vintage z „House of Gucci” zostały znalezione w sieci!

Kolejna ciekawostka? Większość kostiumów z filmu „House of Gucci” zostało znalezione... na eBay'u! Dotyczy to choćby dodatków vintage marek, takich jak Boucheron czy Bvlgari. I wspomnianych już gogli, które wyprzedały się co do sztuki po tym, jak pojawiły się w zwiastunie. Kostiumografka „House of Gucci” do dyspozycji miała także archiwum włoskiego domu mody. To właśnie z niego pochodzi między innymi beżowa sukienka z monogramem, którą Lady Gaga ma na zdjęciu głównym.