Październik to miesiąc wyjątkowy nie tylko pod względem wpływu układy planet na nasze decyzje, a dokładnie zjawiska jakim jest retrogradacja Merkurego. To również szczególny czas dla wszystkich miłośników niecodziennych zjawisk astronomicznych. A taki bez wątpienia jest Niebieski Księżyc.

Niebieski Księżyc to zjawisko, które występuje bardzo rzadko. Zdarza się bowiem mniej więcej co trzy lata, jednak pełnia z jaką będziemy mieć do czynienia w tym roku, ostatni raz miała miejsce ponad 76 lat temu! Niebieski Księżyc, nazywany także niebieską pełnią, to tak naprawdę dwie pełnie w miesiącu. To czas, gdy księżyc ma znacznie silniejszy wpływ na naszą planetę, a co za tym idzie, także nas samych.

Niebieski Księżyc 2020 – co to za zjawisko i dlaczego jest takie wyjątkowe?

Pierwsza jesienna pełnia miała miejsce 1 października, kiedy to mogliśmy zaobserwować pełnię Księżyca Myśliwych. Nazwa wzięła się stąd, że niegdyś podczas występowania tegoż zjawiska organizowano polowania. Jest też druga nazwa tej pełni – Krwawy Księżyc. Ta z kolei związana jest z faktem, że zanim wzeszło Słońce, księżyc w pełni chylił się ku zachodowi i przybierał ognistą, czerwoną barwę.

Z Niebieskim Księżycem będziemy mieli do czynienia w ostatnim dniu października (a generalnie może on wystąpić jedynie w miesiącach, które mają 30 lub 31 dni), czyli w Halloween. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce 19 lat temu. Ale to nie koniec wyjątków. Październikowy Niebieski Księżyc będzie widoczny na całym świecie, co ostatni raz widziano w 1944 roku, czyli 76 lat temu. Następną taką pełnię, jak prognozują astronomowie, będzie można zobaczyć dopiero w 2039 roku.


Zobacz także: Astro tatuaże, czyli najpiękniejsze wzory dla każdego znaku zodiaku i fanów astrologii
 

Pełnia Niebieskiego Księżyca – kiedy i gdzie oglądać?

Nazwa Niebieski Księżyc wcale nie oznacza, że 31 października ziemski satelita stanie się błękitny. Będzie miał taki sam kolor jak podczas zwykłej pełni – czerwony, pomarańczowy lub żółty. Ale ponieważ dawniej faktycznie zabarwiał się na niebiesko w wyniku erupcji wulkanów, trzynastą pełnię zaczęto nazywać „Niebieską”. Tutaj na pewno od razu nasuwa się na myśl idiom z języka angielskiego, który brzmi „once in a blue moon”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „raz na niebieski księżyc”. Używając tych słów, pragniemy podkreślić, że jakaś sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. I tak dokładnie jest w przypadku zjawiska astronomicznego, jakie zobaczymy w tegoroczne Halloween.

31 października 2020 roku księżyc wejdzie w pełnię o 15:49 roku. Jak już wspomnieliśmy, będzie widoczny praktycznie z całej planety, o różnych porach zgodnie z różnymi strefami czasowymi. Aby zobaczyć tę niezwykłą pełnię nie jest potrzebny żaden profesjonalny sprzęt – Niebieski Księżyc będzie widoczny gołym okiem. Dla spektakularnego efektu warto jednak zadbać o odpowiednie warunku do podziwiania tego zjawiska astronomicznego. Im dalej od świateł i im bardziej otwarta przestrzeń tym lepiej!

Zobacz także:


Zobacz także: Horoskop roczny 2020: Kryzys, wirus czy nieznane – co jeszcze nas czeka w drugiej połowie 2020 roku?