Zęby usiłowano rozjaśniać od wieków, więc nie jest to trend, który nastał wraz z rozkwitem kina. Robiono to różnymi metodami, np. szorując je węglem drzewnym, kredą, solą albo sproszkowanym rogiem jelenia. Najlepsze efekty dawała soda oczyszczona, która i w naszych czasach jest popularna wśród zwolenników naturalnych środków.

Dlaczego moje zęby nie są białe?
Rzadko spotyka się osoby z iskrząco białym uzębieniem, sprezentowanym przez naturę. Biel ma wiele odcieni – ciepłych i zimnych, jedni mają zęby szarawe, inni w kolorze kości słoniowej. Ubarwienie zębów jest uwarunkowane genetycznie, ale to też z upływem lat się zmienia, ponieważ szkliwo się ściera i coraz bardziej widoczna staje się zębina, która jest żółtawa. Na zmianę koloru wpływają dieta, styl życia, stan zdrowia, higiena. Co powoduje, że zęby ciemnieją?

 • palenie papierosów,
 • niektóre leki (np. niektóre antybiotyki) i suplementy diety (żelazo),
 • mocna kawa, herbata, ciemne napoje gazowane i soki,
 • czerwone wino,
 • owoce jagodowe (jagody, czarne porzeczki) i pestkowe (wiśnie, ciemne czereśnie),
 • przyprawy, zwłaszcza curry i sos sojowy,
 • a także niestaranne mycie zębów.

 

Skąd ten kamień?
Żartobliwie można powiedzieć, że od chleba i sera. Jeśli lubisz potrawy, których głównym składnikiem są węglowodany oraz nabiał, twoja ślina pod ich wpływem staje się gęsta, a to sprzyja narastaniu kamienia nazębnego. To oczywiście nie jedyna przyczyna. Do innych zaliczamy:

 • skłonności genetyczne,
 • wady zgryzu,
 • nieodpowiednio dobrane protezy,
 • złe wypełnienia ubytków,
 • niewłaściwą dietę.

„Zanim powstanie kamień, na granicy zębów i dziąseł tworzy się ze śliny, resztek jedzenia i płynów osad bakteryjny. Choćbyśmy nie wiem jak mocno szczotkowali zęby, to i tak kilkanaście minut później taki osad się zbiera” – mówi lekarz dentysta Irmina Materna z warszawskiej kliniki DeClinic. „Z czasem, gdy nie jest on usuwany, mineralizuje się i powstają twarde złogi nazębne, czyli kamień, a istniejące na zębach przebarwienia utrwalają się. Kamienia trzeba się pozbywać regularnie, ponieważ zagraża nie tylko zębom, ale także dziąsłom i przyzębiu”. Doktor Materna uczula, żeby nie lekceważyć problemu odkładania się złogów, ponieważ jest tam masa bakterii, które przyczyniają się do stanów zapalnych dziąseł oraz całego przyzębia. Dodatkowo kamień utrudnia leczenie zachowawcze, gdyż dziąsła są bardziej podatne na krwawienie. Osoby chorujące na serce lub na cukrzycę szczególnie powinny kontrolować ilość kamienia nazębnego i usuwać go w miarę potrzeb, ponieważ może on niekorzystnie oddziaływać na ich stan zdrowia – mówi doktor Materna. Pozostali mogą robić to dwa razy w roku, pod warunkiem że nie cierpią z powodu chorób przyzębia.

Jak się pozbyć złogów?
Oczywiście w gabinecie dentystycznym. Ten zabieg składa się zwykle z trzech etapów:

 • oczyszczenia zębów z kamienia, które jest nazywane scalingiem,
 • oczyszczania powierzchni zębów z osadów, czyli tzw. piaskowania,
 • zabezpieczenia zębów przed nadwrażliwością po zabiegu, najczęściej jest to lakierowanie specjalnym preparatem ochronnym.

Mogą być bielsze
Metod wybielania zębów jest bardzo dużo. Najprostsza i najbardziej dostępna to pasty wybielające. W ich składzie są specjalne enzymy oraz substancje ścierne, które mechanicznie usuwają osad. Pamiętaj jednak że pasty te nie są przeznaczone do codziennego użytku.Stosuj je na zmianę z innymi pastami. Inne sposoby, które można samodzielnie zastosować w domu to:

 • elastyczne paski nasączone wybielającym żelem,
 • lakiery, żele i woski przeznaczone do malowania zębów,
 • nakładki wypełnione żelem.

Gabinety stomatologiczne najczęściej proponują wybielanie zębów żelem z nadtlenkiem karbamidu i lampy, która aktywuje jego działanie. Dla niecierpliwych i pragnących olśnić uśmiechem jak najszybciej możliwe jest wybielenie podczas jednej wizyty. Skuteczny efekt w błyskawicznym tempie, bez uszkodzeń dziąseł gwarantuje nowoczesna i bezpieczna lampa Beyond Polus. Oprócz krótkiego czasu – cały zabieg trwa 1,5 godziny – mówi doktor Materna – jego zaletą jest możliwość wybrania jednego z trzech odcieni bieli: łagodnego, normalnego i intensywnego.

 

Szybko zapomnisz o przebarwieniach
Nowoczesne urządzenia, takie jak lampa Beyond Polus, powodują, że teraz naprawdę szybko i bez bólu można pozbyć się defektu urody, który od lat psuł humor i nie pozwalał w pełni czuć się kobieco i zadbanie.
Zabieg wybielania jest podzielony na kilka etapów i w profesjonalnych klinikach przeprowadzany jest przez higienistki stomatologiczne :

 1. Lekarz stomatolog robi przegląd kontrolny, ponieważ zabieg może być wykonany wyłącznie na zdrowych zębach. Wszelkie stany zapalne jamy ustnej, afty, nadżerki, odsłonięte korzenie i próchnica muszą być wyleczone.
 2. Następnie higienistka ustala kolor wyjściowy zębów.
 3. Na zęby jest nakładany preparat wybielający. Jego głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru, a dodatkowymi substancje mające na celu spotęgowanie końcowego rezultatu oraz zmniejszenie wrażliwości. Dziąsła higienistka zabezpiecza specjalnym środkiem ochronnym.
 4. Zęby naświetla się lampą, która emituje niebieskie światło o wysokiej częstotliwości, aktywujące nałożony żel. W szybkim tempie przenika on przez szkliwo do zębiny. W lampie Beyond Polus nie ma światła podczerwonego, dzięki czemu zębina się nie nagrzewa i nie dochodzi do ewentualnych stanów zapalnych.
 5. Po zakończeniu naświetlania preparaty z zębów i dziąseł są usuwane. Higienistka na zęby nakłada łagodzący fluor, który także zabezpieczy je przez nadwrażliwością.
 6. Ponownie przy pomocy palety kolorystycznej sprawdza się efekty wybielania.

 

Po zabiegu, minimum przez 24 godziny, a najlepiej przez dwa tygodnie należy unikać potraw, które zmieniają kolor zębów – radzi doktor Materna. Czasami pacjentowi zaleca się dodatkowe wybielanie w domu – specjalne nakładki na zęby oraz żel z nadtlenkiem karbamidu w niższym stężeniu. Doktor Materna odradza zbyt częste stosowanie past wybielających, ponieważ mają one duży współczynnik ścieralności i mogą wzmagać podatność zębów na przebarwienia.

 

Więcej informacji o wybielaniu z użyciem lampy Beyond Polus:

https://www.declinic.pl/oferta/stomatologia-estetyczna/