Wszelkie zawody kulturystyczne zawsze wzbudzają niemałe emocje i są wyjątkowym widowiskiem. Ale kulturystyka wywołuje też przy okazji niemałe kontrowersje, bo dość często można usłyszeć, że jest ona bardziej konkursem piękności, aniżeli sportem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jak zatem jest naprawdę? Czym w ogóle jest kulturystyka? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po świecie mięśni idealnych…

Czym jest kulturystyka i jakie są jej rodzaje?

Jak już zostało wspomniane, kulturystyka to sport, który uprawiać można zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Celem kulturysty jest odpowiednie ukształtowanie ciała, które osiąga poprzez ćwiczenia fizyczne wykonywane z obciążeniem. W wyniku owych ćwiczeń następuje hipertrofia czyli przerost mięśni szkieletowych. Bardzo ważne jest możliwe największe zredukowanie tkanki tłuszczowej podskórnej – w takiej sytuacji można lepiej uwidocznić wszystkie mięśnie.

Kulturystykę można podzielić na trzy podstawowe grupy. Są to: kulturystyka klasyczna, kulturystyka naturalna oraz tzw. ekstremalna. W przypadku kulturystyki klasycznej obowiązuje podział nie tylko na kategorie wzrostowe, ale dodatkowo ograniczenia wagowe.

Jeśli chodzi o kulturystykę naturalną, jak sama nazwa może to sugerować, wygląd kulturysty musi być wypracowany w stu procentach naturalnymi metodami. Niedozwolone jest sięganie po jakiekolwiek środki dopingujące jak diuretyki czy sterydy.

Kulturystyka ekstremalna to właśnie to, co najczęściej możemy oglądać np. w telewizji – kulturyści rozbudowują masę mięśniową do maksymalnych rozmiarów. Przykładem jest tutaj chociażby słynny aktor Arnold Schwarzenegger, który aż 7 razy wygrywał najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne świata, Mr. Olimpia.

Ocena zawodników

I właśnie w tym miejscu zaczynają się pewne kontrowersje, bo dochodzi ów element konkursu piękności. W kulturystyce, w odróżnieniu od innych, „tradycyjnych” dyscyplin sportowych, nie oglądamy zmagań sportowców, nie prezentują oni swojej siły, szybkości czy zręczności, ale widzimy same efekty ich ciężkiej pracy, czyli idealnie wypracowane mięśnie.

Sędziowie na zawodach oceniają przede wszystkim jakość umięśnienia, symetrię, proporcje poszczególnych partii ciała oraz separację mięśni. W tym celu stworzono siedem podstawowych póz, w których kulturyści muszą się zaprezentować, a każda z nich szczegółowo określona jest w regulaminie.

I tak, kulturysta pokazuje:

  • mięśnie dwugłowe ramion przodem
  • mięśnie dwugłowe ramion tyłem
  • mięśnie klatki piersiowej bokiem
  • mięśnie najszersze grzbietu przodem
  • mięśnie najszersze grzbietu
  • mięsień trójgłowy ramienia bokiem
  • mięśnie brzucha przodem

Po zaprezentowaniu póz obowiązkowych, zawodnicy mają możliwość wykonania układu dowolnego, który jednak również posiada choreografię. Jak już zostało wspomniane, ważna jest nie tylko sama wielkość mięśni, ale ich rzeźba, proporcje w stosunku do innych mięśni, bo muszą one wszystkie być rozwinięte harmonijnie. Mało tego, ważny jest wygląd skóry (wszelkie przebarwienia, blizny czy tatuaże obniżają punktację). Przysłowiową „wisienką na torcie” są zaś zadbane dłonie, stopy, odpowiednia fryzura.

Kulturystyka i fitness?

Jak się okazuje, kulturystyka z fitnessem ma więcej wspólnego, niż myślimy. Istnieją odrębne zawody fitness dla kobiet i fitness dla mężczyzn, różnią się one nieco od standardowej kulturystyki.

Choć tradycyjna kulturystyka kobieca nie jest już żadną nowością i cieszy się dużym zainteresowaniem, wiele kobiet nie chce nadmiernie rozbudowywać swojej masy mięśniowej, jednocześnie chcąc pokazać swoją siłę i doskonałą budowę szerszej publiczności. Właśnie im dedykowany jest fitness dla kobiet.

I tutaj sędziowie oceniają wygląd zawodniczek, ich twarz, włosy, biorą pod uwagę poziom tkanki tłuszczowej (choć zasady nie są tak restrykcyjne jak w przypadku typowej kulturystyki) i jędrność ciała. Dodatkowo jednak wprowadzone są elementy siłowe, gdzie zawodniczki pokazują nie tylko swoją siłę, ale też zręczność i elegancję ruchów.

Zawody fitness dla mężczyzn przebiegają na podobnych zasadach. Różnica jest taka, że w przypadku panów wprowadzone są ograniczenia wagowe dla konkretnych kategorii wzrostowych.

Sport czy konkurs piękności?

Tej kwestii nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie i zawsze już chyba opinie będą podzielone. Zawody kulturystyczne, nie da się ukryć, zawierają element konkursu piękności, bo w końcu zawodnicy oceniani są za wygląd. Ale z drugiej strony nie można zapominać o tym, że każdy z zawodników wkłada ogrom pracy w to, aby wyglądać tak a nie inaczej. Trening kulturystyczny jest naprawdę ciężki, bo przecież od umiarkowanej aktywności, jaką stosujemy na co dzień, nie rosną takie mięśnie!