W IT jest praca także dla humanistów i artystów

Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. - W Polsce wciąż pokutuje błędne przekonanie, że do pracy w branży IT niezbędny jest tzw. umysł ścisły. Tymczasem IT potrzebuje specjalistów z różnymi umiejętnościami i predyspozycjami. Niezwykle istotne są kompetencje miękkie, takie jak krytyczne myślenie, zdolności komunikacyjne czy umiejętność przystosowywania się do szybko zmieniającego się świata i pozytywnego reagowania na te zmiany. Wiele kobiet nie jest świadoma tego, że ma predyspozycje do pracy w IT, o czym przekonujemy się podczas różnych spotkań i warsztatów - wyjaśnia Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University i inicjatorka Uniwersytetu Sukcesu. 

Program, który wprowadza do świata IT

Uniwersytet Sukcesu działa od 2019 roku i pozwala wejść do świata IT tym kobietom, które nie mogą sobie pozwolić na studia czy kursy programistyczne. - Są to najczęściej ambitne, zdolne dziewczyny, ale nieświadome swojego potencjału, bo np. dorastały np. w domach dziecka czy wielodzietnych rodzinach i nie otrzymały odpowiedniego wsparcia. Dzięki uczestnictwu w naszym programie mogą w rok nabyć kompetencje pozwalające rozpocząć pierwszą pracę w IT, przy czym kursy i zajęcia są tak dobrane, aby mogły je wykonywać z dowolnego miejsca w Polsce i aby miały czas na pracę zarobkową. W tej edycji uczestniczki będą korzystać ze specjalnej platformy edukacyjnej przygotowanej dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z funduszy EOG.  – tłumaczy prezeska fundacji.


W dotychczasowych czterech edycjach Uniwersytetu Sukcesu wzięło udział 348 kobiet, które uczyły się głównie programowania w wybranych przez siebie językach i digital marketingu. Jedna z absolwentek uważa Uniwersytet Sukcesu za najbardziej wartościowy z programów, w których brała udział: - Warsztaty w dużych, znanych firmach, spotkania z ciekawymi ludźmi, kolacja w Warsaw Spire podniosły moje poczucie własnej wartości. Warsztaty dały dużo wiedzy, która mi pomaga do tej pory w budowaniu ścieżki zawodowej jak i w życiu prywatnym. To był naprawdę wartościowy punkt startowy dla mnie.

Co składa się na program?

Obecnie trwa rekrutacja do 5. edycji. Do programu przyjmowane są kobiety w wieku 18-25 lat, które chciałyby rozwijać się w jednym z tych kierunków: UX Designer, Java Developer lub Frontend Developer. Oprócz kursów specjalistycznych, czekają je 5-dniowe warsztaty motywacyjno-rozwojowe w Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, spotkania z mentorami z branży i doradcami HR, a na zakończenie – płatne staże. W role indywidulanych doradców wprowadzających uczestniczki do świata IT wcielają się pracownicy Partnerów programu – chętnych jest zawsze więcej niż miejsc, bo proces mentoringowy to zawsze obopólna korzyść.
- Decyzję o tym, żeby wesprzeć  5. edycję projektu podjęliśmy bez wahania, ponieważ jesteśmy z nim związani od samego początku. Wspólnie z pracownikami i współpracownikami angażujemy się, aby  pomóc dziewczynom, które nie mają łatwego startu na początku swojej drogi zawodowej, wzmacniać   kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również  w rozpoczęciu zawodowej kariery w branży IT. Nasz udział w projekcie to nie tylko wsparcie finansowe, to przede wszystkim zaangażowanie, mentoring, dzielenie się ekspercką wiedzą i odpowiedzialność za rozwój młodych, ambitnych kobiet w świecie digitalu – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.


Dotychczas wsparcie V edycji programu, oprócz Partnera Głównego Nationale-Nederlanden, potwierdzili:Cisco, Elavon, Fundacja Inter Cars, Fundacja Empiria i Wiedza oraz Havas Media Group. A także Partnerzy wspierający: Gestalt Szkoła Psychoterapii, Lumina Learning, Kancelaria Prawna BWHS, Sukces Pisany Szminką, Cyber Women Community, Ekspertki Razem i Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Wciąż można dołączyć do grona partnerów.

Zobacz także:

Zgłoszenia do programu przyjmowane są od 01.03.2023 r. do 14.05.2023 r.  Dostępnych jest 80 miejsc.  By zgłosić się do programu należy wypełnić formularz na stronie.