Witamina C na twarz – efekty stosowania

Witamina C do twarzy to jeden z najbardziej skutecznych i wielozadaniowych preparatów. Może być stosowana w czystej postaci, albo w formie serum oraz jako dodatek do kremów i maseczek. Jak działa witamina C na cerę? Efekty, jakie daje to:

  • spłycenie zmarszczek - witamina C działa na skórę przeciwstarzeniowo - jest silnym antyoksydantem;
  • wyrównanie kolorytu skóry - witamina C na przebarwienia to najskuteczniejszy sposób na ich redukcję;
  • poprawa kondycji cery - stosowana regularnie zwiększa produkcję kolagenu, a tym samym - przywraca skórze gęstość i jędrność. 

Na tym jednak nie koniec zastosowania witaminy C. Używana razem z preparatem zawierającym filtr przeciwsłoneczny, wzmocni jego działanie, zwiększając ochronę przed promieniowaniem UV. Witamina C łagodzi również stany zapalne i podrażnienia, dlatego mogą po nią sięgać osoby borykające się z nadwrażliwością skóry lub trądzikiem. Jedynym środkiem ostrożności w tym przypadku jest jednak wybieranie preparatów o dość niskim stężeniu – zaleca się do 10%. Witamina C na twarz trądzikową (zarówno z trądzikiem pospolitym jak i różowatym) złagodzi stan zapalny i zaczerwienienia, w znacznym stopniu wspierając podstawową kurację. Warto pamiętać również o tym, że ta witamina uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne - jest zatem doskonała również do cery naczynkowej. 

Witamina C na twarz – jak stosować?

Jak stosować witaminę C na twarz? Niezależnie od tego, czy witamina C ma działać na zmarszczki, przebarwienia czy trądzik, zawsze warto postawić na produkt wysokiej jakości. Co o niej świadczy? Przede wszystkim zawartość czystej witaminy C (czyli kwasu askorbinowego) w stosunku do pozostałych składników preparatu (serum, kremu, maseczki). Im krótszy skład (pozbawiony sztucznych, niepotrzebnych dodatków), tym lepiej. Witamina C na zmarszczki i przebarwienia, a także trądzik będzie działać najlepiej wówczas, gdy naniesiesz ją na oczyszczoną i stonizowaną skórę, przed nałożeniem kremu. Najbezpieczniejszym sposobem stosowania witaminy C na twarz będą gotowe kosmetyki z jej zawartością. Odpowiednie stężenie i jej ilość w stosunku do pozostałych składników dadzą gwarancję skutecznego i bezpiecznego działania. Stosowanie witaminy C w czystej postaci, w wysokim stężeniu lub przeciwnie – w preparacie słabej jakości o niskim stężeniu, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a wręcz przeciwnie. Za słaba nie zadziała, a za silna może podrażnić skórę lub wywołać reakcję alergiczną.

Najlepsze kremy BB z filtrem przeciwsłonecznym poleca makijażystka gwiazd Iza Kućmierowska >>>

Serum do twarzy z witaminą C – jakie wybrać?

Witamina C na twarz dostępna jest w różnych postaciach. Oprócz gotowych kosmetyków, do wyboru masz również ampułki, kapsułki, proszek, serum. Jeśli jednak nie jesteś zorientowana w świecie składów i kosmetyków, lepiej nie decyduj się na używanie jej w wysokich stężeniach.  W takim przypadku lepiej zdać się na gotowe kosmetyki zawierające witaminę C w składzie. Najbardziej uniwersalnym preparatem będzie serum. Możesz zastosować je solo (jeśli masz grubą, tłustą skórę, która nie wymaga dodatkowego nawilżenia) lub jako podkład pod ulubiony krem. Stosowanie serum z witaminą C pod krem daje tę przewagę, że każdego dnia możesz użyć innego kosmetyku, nie musząc rezygnować z działania witaminy. 

Krem do twarzy z witaminą C – jaki wybrać?

Witamina C na twarz to uniwersalny, skuteczny i dość bezpieczny sposób na rewitalizację, rozjaśnienie, ujędrnienie i wygładzenie buzi. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie kremu z jej dodatkiem, pamiętaj o kilku kryteriach wyboru, które będą decydować o twojej satysfakcji i o skuteczności kosmetyku. O czym warto pamiętać, wybierając krem  z witaminą C? Po pierwsze – wysoka cena nie zawsze jest wykładnikiem jakości. Nawet drogi krem może mieć przeciętny, a nawet bardzo zły skład. Zły oznacza w tym przypadku tyle, co pełen syntetycznych lub/i obciążających skórę dodatków, takich jak: silikony, parafina, woski. Jeśli w preparacie w początkowej części składu znajdują się wymienione substancje, taki krem nie będzie dobrym wyborem - w znacznym stopniu utrudniają one, a czasem wręcz uniemożliwiają wchłonięcie się składników znajdujących się w kremie w mniejszym stężeniu niż one.  Dzieje się tak dlatego, że owe substancje tworzą tzw. warstwę okluzyjną, a więc pewnego rodzaju filtr, który z jednej strony zabezpiecza skórę przed odparowywaniem z niej wilgoci, z drugiej jednak - tworzy szczelny płaszcz, przez który nic w nią nie jest w stanie wniknąć.  Pamiętaj również o tym, że składniki w składzie INCI na opakowaniu podane są według stężenia. Im wcześniej w składzie znajduje się witamina C, tym większa jest jej zawartość w kosmetyku, a tym samym – będzie działać lepiej i aktywniej. Wybieraj więc świadomie!